Anasayfa / ANALİZ / Özkök’le Yalman’a niye saldırıyorlar?
ozkok-yalman

Özkök’le Yalman’a niye saldırıyorlar?

MEDYAGÜNDEM- Bugün Sözcü ve Aydınlık denilen ulusalcı iki gazetenin manşetleri dikkatle analiz edilmeyi gerektirdi. Aydınlık “Tetikçi” manşetini, Sözcü de, “Asıl yargılanması gereken Özkök ve Yalman’dır” sürmanşetini attı.

İşte o iki manşeti anlamak için gelin madde madde şu bilgileri paylaşalım sizlerle….

1- Aytaç Yalman’ı Hilmi Özkök’ün yanına “monte eden” Hüseyin Kıvrıkoğlu’ydu. Hüseyin Kıvrıkoğlu sivil otoriteye “Benim görev süremi uzatmayın, Aytaç Yalman’ı Kara Kuvvetleri Komutanı yapın” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri Yüksek Askeri Şura dışında özel kanunlarla belirlenen esas ve usullere göre yapılıyor. TSK Personel Kanunu’na göre kuvvet komutanları ve Genelkurmay İkinci Başkanının atamaları Genelkurmay Başkanının teklifi, Milli Savunma Bakanının inhası, Başbakanın imzalayacağı ve Cumhurbaşkanının onaylayacağı kararname ile yapılıyor. Hüseyin Kıvrıkoğlu kanunun kendisine verdiği hakkı kullanarak Aytaç Yalman’ı Kara Kuvvetleri Komutanlığına teklif etti.

3- Hilmi Özkök geçtiğimiz günlerde “Amerika teskerenin geçmesi için sivil otoriteye baskı yapmamı istedi” dedi.

4- Hilmi Özkök 1 Mart Tezkeresi için Milli Güvenlik Kurulundan tavsiye kararı alınması için sivil otoriteden talepte bulunmadı, ABD’nin isteğine direndi.

5- Milliyet gazetesinde “Asker Rahatsız” haberi yayınlandı, Milliyet gazetesine “Asker Rahatsız” diyen Aytaç Yalman’dı.

6- Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman birlikte darbecilere karşı direndiler.

7- Hilmi Özkök 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinden sonra Diyarbakır’a gitti ve “Avrasya’da ileriki on yıllara uzanan çok önemli politik, ekonomik, sosyal ve askeri gelişmeler olacaktır. Yeniden yapılandırılacak bu coğrafyada  mesele hangi çağdaş seviyede bir ülke ve hangi ülkeler topluluğunun içinde olacağımızdır” dedi. Amerika’ya aba altından sopa gösterdi. (Kaynak; http://www.belgenet.com/2003/ozkok_260303.html)

8- Hüseyin Kıvrıkoğlu ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’e “Irak’ın kuzeyinde Kürt devleti kurmaya kalkarsanız müsaade etmeyiz” dedi. (Bu bilgiyi de Fatih Çekirge yazdı)

9- Geçtiğimiz günlerde Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Diler Paul Wolfowitz’in Hüseyin Kıvrıkoğlu için “Ortadan kaldırın!”  talimatı verdiğini yazdı.

Hüseyin Kıvrıkoğlu Aytaç Yalman tercihiyle askeri darbeler döneminin kapanması ve 1 Mart tezkeresinin reddini sağlamıştır.

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’a niye saldırıyorlar?…

1 Mart tezkeresi reddedildiği ve darbeler dönemi kapandığı için.

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’a kim saldırıyor?..

Ulusalcılar…

İşte Sözcü ve Aydınlık örneğinde olduğu gibi…

Bir de bu süreçte merkez medyada kim “Aydınlık ve Sözcü tarzı” hareket ediyorsa, bilin ki onlar  da bu “masanın adamları”dır…

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

hilmi

Hilmi Özkök’ün FETÖ bağı o raporda

Onlarca tanık, binlerce belge incelenerek hazırlanan 900 sayfalık rapor taslağında FETÖ’nün 40 yıllık ihanet örgütlenmesi …

hilmi2

Hadi ordan Hilmi Paşa!

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nda dinlenmeye başladı. Özkök …

sezer-ozkok

Sezer ve Özkök paralel çeteyi gizledi iddiası!

Ergenekon kapsamında tutuklanan ve 29 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Emekli Albay Hasan Atilla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir