Anasayfa / GENEL / Oscar’lık skandal
filistinli-yonetmen

Oscar’lık skandal

‘En İyi Belgesel’ dalında Oscar’a aday gösterilen Filistinli yönetmen Emad Burnat, ödül törenine katılmak için gittiği ABD’de şok yaşadı. Los Angeles Havaalanı’nda, yetkilileri Oscar davetlisi olduğuna inandıramayan Burnat, eşi ve 8 yaşındaki oğluyla 1 saat alıkonuldu.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı Göçmen ve Gümrük Bürosu’ndaki yetkililer, Oscar adayı Filistinli yönetmeni ülkeye almayarak bir skandala imza attı. ‘5 Broken Cameras/5 Kırık Kamera’ isimli filmiyle, 24 Şubat akşamı Oscar’da ‘En İyi Belgesel’ kategorisinde yarışacak olan Filistinli Yönetmen Emad Burnat, ödül törenine katılmak üzere gittiği Los Angeles Havaalanı’nda alıkonuldu.

Göçmenlik bürosu yetkililerini Oscar’a aday olduğuna inandıramayan yönetmen; eşi ve 8 yaşındaki oğluyla birlikte havaalanında yaklaşık bir saat bekletildi. Olayın şokunu üzerinden atamayan yönetmen havalimanında yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘Yetkililer benden Oscar’a aday gösterildiğimi ispatlamamı istedi. Bunu ispatlayamazsam, eşim Soraya ve oğlum Gibreel’le birlikte Türkiye’ye geri gönderileceğimi söylediler.’

NASIL ADAY OLUR?

Oscar ödüllü yönetmen ve Akademi Üyesi Michael Moore, olaya Twitter üzerinden tepki gösterdi. Moore tweette, ‘Emad, Oscar adaylarına gönderilen davetiyeyi göstermiş. Ama bu yeterli gelmemiş. Anlaşılan Göçmen ve Gümrük Bürosu’ndaki yetkililer, Filistinli birinin Oscar adayı olabileceğini tasavvur edemedi. Akademi yetkililerini aradım. Onlar da avukatları. Emad’a, havaalanındaki görevlilere telefon numaramı ve ismimi vermesini söyledim’ ifadelerine yer verdi.

Havaalanındaki kriz, Michael Moore’un Oscar yetkililerini arayıp durumu bildirmesi üzerine çözüldü. 1 saatlik bekleyişin ardından Emad Burnat ve ailesinin ABD’ye girişine izin verildi.

Pasif direniş hikayesi

ABD’de 60’dan fazla şehirde gösterime giren 5 Kırık Kamera, Batı Şeria’daki Bil’in köyünün 5 yıldır süren pasif direnişinin hikayesini konu alıyor. İsrail’in işgali altındaki Filistinliler’in gündelik yaşamlarını ve çektikleri acıları gözler önüne seren filmi Burnat, ‘İsrailli askerlerin vahşetiyle büyüyen çocukların hikayelerinden bahsediyor. İsrail ordusu tarafından Apartheid Duvarı ve İsrail sömürgeleri inşa edilmek üzere toprakları ve zeytin ağaçları ellerinden alınan çiftçileri anlatıyor’ diyerek tanımlıyor. ‘5 Kırık Kamera, ‘En İyi Belgesel’ dalında Oscar’a aday gösterilen ilk Filistin filmi. (Yeni Şafak)

MEDYAGUNDEM

moore

ABD’li ünlü yönetmenden Trump’a anlamlı tepki

ABD’li yönetmen Michael Moore, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Donald Trump’ın İslam karşıtı söylemlerine “Hepimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir