Anasayfa / GENEL / Ocaktan isim vermeden Cündioğlu’na çaktı!
ocaktan-ducane

Ocaktan isim vermeden Cündioğlu’na çaktı!

MEDYAGÜNDEM- Star Gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, bugünkü yazısında “Çamlıca camiine karşı çıkarak sola yaranamazsınız” demiş.

Yazının başlığı akla hemen Yeni Şafak’ta Dücane Cündioğlu’nun Çamlıca camiine karşı çıkan yazısını getirdi.

Bakalım Ocaktan neler yazmış:

“Malum, son günlerde Çamlıca’ya cami projesine karşı çıkmak, camiyle, namazla uzaktan yakından alakası olmayan kesimler nezdinde hayli prim yapıyor.

Bu yüzden de, ilgili ilgisiz hemen bütün kesimlerden aydınlar, eli kalem tutan yazarlar, bütün estetik bilgilerini de kullanarak adeta bir mimar edasıyla Çamlıca camii projesine karşı yoğun bir kampanya yürütüyorlar.

Doğrudan söyleyemeseler de, özü itibariyle camiye karşı olan kesimler, estetik anlamda nasıl bir cami olması gerektiği konusunda hiçbir bilimsel nosyona sahip olmamalarına rağmen, hazırlanan projelerin estetik olmadığına hükmedip açıkça Çamlıca’ya cami yapılmasına karşı çıkıyorlar.”

Ocaktan’ın isim vermese de Cündioğlu’nu hedef aldığı ifadeleri şöyle:

“Ancak, muhafazakar ve İslamcı aydınların yürüttüğü bir kampanya var ki, işte bunu anlamak mümkün değil. Çünkü onlar da, hangi medeniyet kriterlerine göre bir cami estetiği olması gerektiği konusunda bir bilgi ve kültürel arka planı dikkate almadan, malum koroya katılmakta bir beis görmüyorlar.

Evet, derin duygusal analizler yapıyorlar, estetik bir iklim panaroması çiziyorlar. Ama, estetik bir caminin nasıl olması gerektiği konusunda somut örnekler vermiyorlar.

Eğer, İslamcı ve muhafazakar aydınlar için amaç, laikçi-sol kesimler nezdinde itibar kazanmaksa buna bir şey diyemem. En azından şimdilik, alkışlanacakları kesin. Ama, nihai olarak onlara yaranmak gibi bir niyetleri varsa, boşuna gayret derim.”

Ocaktan’ın, “Sonuç olarak söylemek gerekirse, Çamlıca’ya yapılacak caminin, günümüzün devasa gökdelenlerinin bir kopyası olmaktansa, selatin camilerine benzemesi daha iyidir.” diyerek görüşünü serdettiği yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

MOCAKTAN5

Fetocu teröristleri bayram ettiren yazı!

Fetocu terör örgütü medyası ve Oda TV, Erdoğan karşıtı yine bir fitne malzemesi  buldu. Bu …

erdogan2

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gazetecilerle sürpriz toplantı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerine Türkiye’nin temel politikalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. …

bilici2

Bir paralele canlı yayında had nasıl bildirilir?

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan’dan ‘paralel yapı’ tartışmasında Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir