Anasayfa / GENEL / O projeye Alevi dernekleri ve dedelerinden büyük destek
alevi-dernekler

O projeye Alevi dernekleri ve dedelerinden büyük destek

Başkentte temeli atılan Mamak Cami ve Cemevi Projesi’ne Alevi dernekleri ve Alevi dedeleri büyük destek verdi.

Başkentte temeli atılan ve cami ile cemevini aynı avluda buluşturan Mamak Cami ve Cemevi Projesi’ne bazı Alevi dernekleri ve Alevi dedeleri büyük destek verdi.

Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir, AA muhabirine, projeye destek verdiklerini belirterek, “Fethullah Hoca’nın uzattığı samimi, dost eli, düşman eli değil. Bir cemaati temsil eden bir fikir ve ilim adamının, din büyüğünün Türkiye’de yaşayan Alevi yurttaşlara karşı uzattığı el, protestolarla geri çevrilmemeli” dedi.

soner-aygun1

Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

“İzzetin Hoca, samimi bir insan olduğu için Türkiye’de yaşayan Alevi kardeşlerimiz için uygun görüp, uygulamak istemiş. Burada o protesto edilenler içinde Cem Vakfının genel başkanı İzzettin Doğan da var. Bizi kişiler bağlamıyor. Orada Doğan’ın temel atması değil, Gülen hocanın Alevi toplumuna sıcak bir el uzatması. Biz Anadolu Alevileri olarak bundan son derece memnunuz. Tabiki bir takım vakıflar, bir takım kuruluşlar ve kağıt üzerindeki bir takım federasyonlar karşı çıkacak.”

“Bin yılın projesi”

Yapılanın bin yılın projesi olduğunu kaydeden Özdemir, “Projeye karşı gelinmesi Anadolu Alevileri olarak bizleri üzüyor. Tabiki orada tepkiler oldu. Ülkenin birliğini, bütünlüğünü istemeyen bir takım marjinal gruplar, bir takım da siyasi partilerin körüklemesi ile bu tip olaylara kalkıştılar. Bunlar son derece yanlış” değerlendirmesinde bulundu.

Özdemir, projeye karşı çıkanların günü geldiğinde utanacaklarından emin olduğunun altını çizerek, bir takım Alevi kuruluşlarının bu projeye “çamur at izi kalsın” mantığı ile eleştirmelerinin son derece yanlış olduğuna işaret etti. “Biz Türkmen Alevi Bektaşi Derneği olarak, bu projeye destek veriyoruz. Olması gereken buydu” diyen Özdemir, temeli atılan inşaatın 21. yüzyıla yakışan bir proje olduğunu söyledi.

Huzur ve barışa katkı sağlayacak

Aydos Dernekler Federasyonu Başkanı Nurikan Akdemir de, projeyi desteklediklerini belirtti.

Projenin toplumun huzur ve barışının sağlanmasında katkı vereceğini vurgulayan Akdemir, “İnsanların ortak paydalarını bir arada yaşayabildiği, aynı yerde insanların birbirine, kimliğine saygı gösterdiği bu projeye destek veriyoruz” dedi.

Tarihi olarak nitelendirdiği projenin birçok faydasının olacağını ifade eden Akdemir, “Sünni kesimde de Alevilik üzerine bazı algılar vardı. Onları da yıkmış olacak. Onlar da Aleviliğin ibadet şeklini, İslam’ın bir yorum farkıyla ibadet yaptığını görecekler. Bu proje ile Sünni kesimin de algıları yıkılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Yapılan protestoların “uygun olmadığını” belirten Akdemir, “Bu eleştirenler, içinde ciddi anlamda Alevi kitlesi olmayan gruplar. Bunlar, Türkiye’de Alevi-Sünni ayrımınına yönelik bir ortam oluşturmaya çalışıyor” diye konuştu.

“Cemevlerinin statü kazanması konusunda bir adım bu”

Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı Başkanı Kemal Kaya da, Mamak Cami ve Cemevi projesinin yapımıyla ilgili protestolarda “neye itiraz edildiğini” anlamadığını söyledi.

“Cemevlerinin statü kazanması konusunda bir adım bu. Oradaki arkadaşların neye itiraz ettiğini anlayabilsem… Belki sermayesine itiraz ediyorlardır ama şu var, susamışsınız, suya ihtiyacınız var, suya birisi kova sallamış, ‘bu kova senin kovan’ diye içmemezlik yapar mısınız?” diyen Kaya, demokratik haklar çerçevesinde protestoların olabileceğini ancak “Ben yaptırmam, ben ettirmem” anlayışının doğru olmadığını söyledi.

3 bin 264 metrekare inşaat alanı olacak kompleksin, içerdiği birimlerle herkese hizmet edeceğinin altını çizen Kaya, “Asimilasyondan bahsedenler oldu. Cemevi yapıldıktan sonra lütfen itiraz eden herkes gelsin, denetlesin. Onların kafasındaki Alevi anlayışına uymayan bir cemevi varsa o zaman itiraz etsinler. Dedeler destekliyor, onların itirazı yok” ifadesini kullandı.

Projenin 2015’in muharrem ayında tamamlanması için çalışıldığını kaydeden Kaya, tek bir kapıdan geçerek avluya ulaşılacağını, insanların kendilerine yakın gördükleri kapıya yönelerek ibadetlerini yerine getireceğini belirtti. Kaya, aşevi, konferans salonu ve sohbet alanlarının da yer alacağı kompleksin, ortak yaşam kültürünün hayata geçirilmesi için önemli olacağını ifade etti.

“Proje güzel bir yorum” 

Alevi dedesi Celal Abbas Bektaşoğlu ise projeyi “güzel bir yorum” olarak nitelendirdi.

Camiye de cemevine de gideceklerin belli olduğunu dile getiren Bektaşoğlu, “Yıllardır siyasi amaçlarla vatandaşı gerdiler. Çeşit çeşit olmayacak lüzumsuz şeyler söylediler” dedi.

Projenin önemli katkılarının olacağını bildiren Bektaşoğlu, aynı avluya gireceklerin en azından selamlaşmasının bile yakınlaşmanın sağlanmasına katkı sağlayacağını kaydetti. Bektaşoğlu, “Senelerdir zıtlaşıldı, ne geçti elimize, hangi tarafın eline ne geçti” diye sordu.

Yapılan protestoların “haksız” olduğunu savunan Bektaşoğlu, “Protestocular marjinal gruplar. Suyu bulandırmak istiyorlar. Onların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek” dedi.

Seyit Derviş Tur: Protesto için sokağa çıkan canlarımız eski siyasetçilerdir

“Baba Mansur” soyundan gelen Alevi kanat önderlerinden Seyit Derviş Tur, Ankara’da temeli atılan “Cami-Cemevi Kültür Merkezi”nin Alevi-Sünni kadeşliğini pekiştiren bir proje olduğunu söyledi.

“Protesto için sokağa çıkan canlarımız eski siyasetçilerdir” diyen Tur, “Bu eski siyasetçilerin çoğu şimdi derneklerimizin, federasyonlarımızın, vakıflarımızın başına geçtiler. Bunlar, Alevilerin bugüne kadar gelen hükümetlerle olsun bugünkü hükümetle olsun hiç bir zaman barışık olmasını istemezler” şeklinde konuştu. (aa)

MEDYAGUNDEM

feto-alevi2

FETÖ’nün “Alevi” tuzağı

Paralel İhanet Çetesi’nin Alevi vatandaşları çeşitli vaatlerle kendi ekseninde hareket ettirerek Türkiye’de kaos ortamı oluşturacak …

alevi5

FETÖ’den Alevi provokasyonu

Halep yanarken Turkiye’yi de ateşin içine atmak için çırpınan başını FETÖ’cülerin çektiği nifakçılar provokasyonlara start …

feto-tuhaf

FETÖ’nün Alevi hücreleri var

FETÖ’nün Alevileri de hedef alan provokatif girişimlerini değerlendiren Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir Özdemir, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir