Anasayfa / ANALİZ / Nur hareketinin saygın ismi uyardı: Bediüzzaman bedduayı men etmiştir
ahmet-akgunduz2

Nur hareketinin saygın ismi uyardı: Bediüzzaman bedduayı men etmiştir

MEDYAGUNDEM.COM- Nur hareketinin saygın isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Bediüzzaman Said Nursi’den örneklerle bedduanın men edildiğini anlattı.

“Bediüzzaman: Risale-i Nurun şefkat mesleği bedduadan men ediyor” diyen Akgündüz facebook sayfasında Bediüzzaman hazretlerinin risalelerindeki ifadelerini sıraladı.

Müslümanlara beddua eden Gülen’in Bediüzzaman’ın yolundan da saptığını ortaya koyan örnekler şöyle:

——————————————————————————-

Benim ve Risale-i Nur’un mesleğinin esası ve otuz seneden beri bir düstur-u hayatım olan şefkat itibariyle; bir masuma zarar gelmemek için, bana zulmeden cânilere değil ilişmek, belki beddua ile de mukabele edemiyorum. Hattâ en şiddetli bir garaz ile bana zulmeden bazı fâsık belki dinsiz zalimlere hiddet ettiğim halde, değil maddî belki beddua ile de mukabeleden beni o şefkat men’ediyor. Şualar ( 372 )

Aziz, sıddık sebatkâr kardeşlerim ve hakikî vârislerim!

Bugünlerde Risale-i Nur’a sû’-i kasd edenlerin ve sizlere sıkıntı verenlerin haklarında, bana verdiği bir hiddet neticesinde bedduaya teşebbüs ettim. Birden Isparta’ya kıyamadım. Kaç defadır niyet ettim, Isparta’daki iyilerin yüzünden sû’-i kasdçılar kurtuldular. Kıyamadım, beddua yerine; “Ya Rab! Madem Isparta Risale-i Nur’un bir Medreset-üz Zehrasıdır, sen oradaki fena memurları dahi ıslah eyle ve hüsn-ü akibet ver” diye dua eyledim ve ediyorum. Kastamonu Lahikası ( 139 )

O vaiz ve âlim zâta benim tarafımdan selâm söyleyiniz. Benim şahsıma olan tenkidini, itirazını başım üstüne kabul ediyorum. Sizler de, o zâtı ve onun gibileri münakaşa ve münazaraya sevketmeyiniz. Hattâ tecavüz edilse de beddua ile de mukabele etmeyiniz. Kim olursa olsun, madem imanı var, o noktada kardeşimizdir. Bize düşmanlık da etse, mesleğimizce mukabele edemeyiz. Çünki daha müdhiş düşman ve yılanlar var.

Hem elimizde nur var, topuz yok. Nur kimseyi incitmez, ışığıyla okşar. Ve bilhâssa ehl-i ilim olsa, ilimden gelen enaniyeti de varsa, enaniyetlerini tahrik etmeyiniz. Mümkün olduğu kadar, وَاِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا düsturunu rehber ediniz.

Kastamonu Lahikası ( 247 )

Münasib gelse, benim tarafımdan da emniyet müdürü ve müddeiumumîye selâm edip deyiniz ki: “Ben onlara beddua değil, bilakis dua ediyorum ki: Ya Rabbi! Onlara iman-ı kâmil ve hüsn-ü hâtime ver ve Nurlardan müstefid yap.” Emirdağ Lahikası-1 ( 234 )

Bediüzzaman Hazretleri ehl-i dalalete yaptığı bedduadan bile men edilmiş:

Bir zaman ben, bir kısım ehl-i dalalete mühim bir vakitte kahr ile dua ettim. Bedduama karşı müdhiş bir kuvvet-i maneviye çıktı. Hem duamı geri veriyordu, hem beni men’etti. Mektubat ( 343 )

İşte ey heyet-i hâkime; bu hakikata binaen Risale-i Nur’un cerhedilmez kuvvetli hüccetleri elbette mahkemede kalbleri kendine çevirmiş, aleyhimde ne yapsanız ben hakkımı helâl ederim, gücenmem. Bunun içindir ki; eşedd-i zulüm ile bir eşedd-i istibdad tarzında şahsımı hiç ömrümde görmediğim ihanetlerle çürütmekle damarıma dokundurulduğu halde tahammül ettim. Hattâ beddua da etmedim. Bize karşı bütün ittihamlara ve bütün isnad edilen suçlara karşı elinizdeki Risale-i Nur’un mecmuaları, benim mukabele edilmez müdafaanamem ve cerhedilmez itiraznamemdirler. Şualar ( 393 )

Seksenbir hatasını mahkemede isbat ettiğim bir müddeiumumînin yanlış iddiaları ile aleyhimizdeki kararına karşı, beddua dahi etmedim. Çünki asıl mes’ele bu zamanın cihad-ı manevîsidir. Manevî tahribatına karşı sed çekmektir. Bununla dâhilî asayişe bütün kuvvetimizle yardım etmektir. Evet mesleğimizde kuvvet var. Fakat bu kuvvet, asayişi muhafaza etmek içindir. Emirdağ Lahikası-2 ( 241 )

Yıllarca kendisine zulm eden ve ehl-i dalalet oldukalrı kesin olan insanlara karşı bile şunları söylüyor:

Yirmi seneden beri lüzumsuz ve haksız ve faidesiz tarassudlar artık yeter! Benim sabrım tükendi. İhtiyarlık za’fiyetinden, şimdiye kadar yapmadığım bedduayı yapmak ihtimali var. “Mazlumun ahı, tâ arşa kadar gider.” diye bir kuvvetli hakikattır. Şualar ( 290 )

Hattâ bazan damarlarıma dokunduracak tarzdaki ihanetlerine karşı beddua etmek isterken, onların yakında ölüm i’damıyla kabr-i haps-i münferidde azabları ve bu ihanetlerinin neticesinde bana ait maslahatları ve hizmetimize menfaatleri düşündükçe, bedduadan vazgeçiyorum. Emirdağ Lahikası-1 ( 137 )

—————————————

MEDYAGUNDEM

feto-beddua

FETÖ itirafı: Beddualar döndü bizi vurdu

FETÖ’cü teröristlerin 15 Temmuz’da kalkıştığı hain darbe girişimi sonrası operasyonlar devam ederken, FETÖ’cü polislerin mahrem …

feto-beddua

Namazdan sonra 10 kez FETÖ bedduası!

Uşak polisince, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada, örgüt üyelerinin gözaltına alınmaları halinde …

feto-beddua

Belasını buldukça beddua ediyor!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Pensilvanya’da aynı beddua tekrarlanıyor!” başlıklı yazısı şöyle: Pensilvanya’daki Fetullah Gülen …

2 Yorumlar

  1. a akgündüz nurculuğun neresinde ben bilmiyorum.o neden bu tartışmada bilmiyorum.güç odaklarından para aldığı ve buna karşılık kendini kullandırdığı yolunda bilgiler duyuyorum.size ve a ak!gündüze bir çağrı ben diyorum ki bediüzzaman beddua etmiştir.kur an a el basarımki etmiştir.etmemiştir diye sizler de el basar mısınız.ben şu anda bastım bu yazı size ulaştığında kalem ve sitenizi satmadıysanız güç odaklarına. hemen kur an a el basın.fethullah gülen hocaefendi nin de yaptığı benim size olan çağrım gibidir.tek taraflı beddua değildir. iftiranın dinimizde nasıl bir cezası var az ilimden nasibi olan bilir.

  2. “Ben yine bir çok zamanlar olduğu gibi, hayretler içindeydim. Odasında benimle kendisinden başka kimse yoktu. Benim merakımı görünce, bediüzzaman hazretleri mes’eleyi şu şekilde izâh etti: ‘Onuncu Söz, haşir ve âhiret hakkındadır. Ben o eseri bir vakitler Barla’da yazıyordum. Baktım o günlerde bir İslâm düşmanı, ıslâhı gayr-i kabil… Arefeye bir kaç gün vardı. Ben bedduâ ettim. Benim bedduâma karşılık bütün Hicaz velileri ve Hicaz’daki Kutb-u A’zâm ise, onun ıslâhı için duâ ediyorlardı. Benim bedduâm ferdî kaldığı için iâde edildi. Aradan uzun seneler geçti. Baktım, bu sene (1938-1939 senesi) bana nihayet hak verdiler. Ben hâlbuki bunun ıslahının gayr-i kâbil olduğunu biliyordum. Onlar nihayet bu sene başladılar bedduâ etmeye. Benim konuştuğum Kutb-u A’zam’dır; Mekke-i Mükerreme’dedir. Bütün Hicaz’la birlikte bedduâ etmeye başladı. Bana hak verdi. Ben de ona hitap ettim.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir