Anasayfa / GENEL / New York Times’tan Türklerin barış çağrısına sansür
nyt

New York Times’tan Türklerin barış çağrısına sansür

ABD’deki 145’ten fazla Türk-Amerikan kuruluşunun bir çatı altında toplandığı Yönlendirme Komitesi’nin barış ve uzlaşma çağrısında bulunan reklamı New York Times tarafından sansürlendi.


SABAH’ın elde ettiği yazışmalara göre ABD Başkanı Barack Obama’ya ve Kongre üyelerine yönelik yazılmış açık mektup, içerisinde 24 Nisan 1915’te ölenlerin her biri için yas tutulduğunu içeren uzlaşmacı bir ton bulunduğu halde gazete tarafından yayınlanmak istenmedi. Gazetenin STK’lara ait reklamlarıyla ilgilenen sorumlusu Michael Hayden Yönlendirme Komitesi’ne yazdığı elektronik posta mesajında 5 paragraflık açık mektubun 3 paragrafının da silinmesini istiyor. Bu paragraflarda “soykırım” adlandırmasının pek çok tarihçi tarafından kabul edilmediği bilgisi yer alırken, Ermenilere on yıllardır süren nefret dolu çabaların ASALA gibi bir terör örgütünün kurulmasına yol açtığı uyarısı yapılıyor ve asıl hedefin uzlaşma olması gerektiği bilgisi veriliyor. Hayden aynı zamanda beşinci paragrafta yer alan şu cümlenin hukuk departmanı tarafından çıkarılmasının istendiğini söylüyor:

“100 yıl önce ne Türkler, ne Ermeniler tarafından başlatılmayan bir savaş Osmanlı Ermenileri, Türkleri ve pek çok diğer gruba büyük şeylere mal oldu.”

Hayden söz konusu elektronik yazışmalarda gazetenin hukuk departmanının aynı zamanda reklamın alt bölümünde yer alan ve ABD’li siyasetçilere “Bizi birleştirin, Ayırmayın” çağrısının yapıldığı kısmın da kaldırılmasını istediğini belirtiyor.

“SOYKIRIM TARİHİ GERÇEK”

New York Times hukuk departmanından konuyla ilgili Yönlendirme Komitesi’ne gönderilen açıklamada ise “gerçek” olarak kabul edilen tarihi olaylarla çelişen yayınların ilke gereği basılmadığı belirtiliyor. Yazışmada, “Bu tarihi gerçekler arasında Ermeni soykırımı, Holokost, Dünya Ticaret Merkezi bombalaması gibi olaylar yer alıyor. Mektupta değişiklik yaparsanız yayınlayabiliriz” deniyor.

WASHINGTON POST YAYINLADI

New York Times’ın yayınlamak istemediği mektubu ise Washington Post gazetesi yayınlamayı kabul etti. Söz konusu açık mektup Washington Post gazetesinin dünkü nüshasında tam sayfa olarak yayınlandı.

İŞTE O YAZIŞMA

belge-sabah

(RAGIP SOYLU/SABAH)

MEDYAGUNDEM

evet

Alçak ABD medyası NATO Türkiye’ye saldırsın diyor

New York Times ve CNN, Trump’ın Erdoğan’ı referandum kutlaması için aramasını hazmedemedi. New York Times …

maklube

FETÖ maklubeyi ABD medyasına da yedirdi!

Amerikan gazetesi New York Times’ta, Türkiye’de FETÖ’cülerin “milli yemeği” olarak bilinen maklube hakkında tanıtım yazısı …

trump-ny

Trump ikiyüzlü ABD medyasıyla çarpışıyor

ABD Başkanlığına seçilen Trump, New York Times ile görüşmesini kendisi hakkında “çirkin ve doğru olmayan” …

1 Yorum yapıldı

  1. her yıl Türkiyeden taviz kopartmak amacıyla kullandıkları bu şantaj yetti artık. Biz neden sözde soykırım yasasını kabul eden ya da bizi her yıl bununla tehdit eden ülkelerin bırakın geçmişte bugün ne soykırımlar gerrçekleştirdiklerini kamuoyuna yeteri oranda yansıtamıyoruz. sözde soykırımı inkar etmeyi bile suç sayan sözde medeniyet timsali İsviçre denilen kara para cennetinin 18. y.y sonundan 1974 yılına kadar kilise ve devlet eliyle verdingkinder olarak adlandırılan çaresiz, kimsesiz çocukları nasıl çiftlik sahiplerine bedava köle olarak çalıştırılmak üzere verdiğini, bu çiftliklerde o çocukların nasıl insanlık dışı, akıl dışı işkencelere maruz bırakıldığını ve isviçre hükümetinin bugün bile bir kısmı hala hayatta olan bu çocuklardan özür dilemediğini neden anlatmıyoruz dünyaya. Bu sözde medeni ülkelerin barbarlıklarının boyutlarının çok iyi anlaşılması ve de anlatılması gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir