Anasayfa / GENEL / Müslümanlara Ramazan’da büyük zulüm
cin1

Müslümanlara Ramazan’da büyük zulüm

18 Müslümanın polisler tarafından öldürüldüğü Çin’in Uygur bölgesi olarak da bilinen Şincan eyaletinde, Uygurlara Ramazan’da zorla içki içiriliyor.


Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve merkezi Kayseri’de bulunan Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Kaşgar kentinde oruç tutan 18 Müslümanın Çin polisince öldürüldüğünü, Uygurlara ramazanda zorla içki içirildiğini iddia etti.

ORUÇ TUTMAK YASAK

Seyit Tümtürk, Çin hükümeti tarafından Uygun Türklerine oruç tutmayı yasakladığını, gıda maddesi satan Doğu Türkistanlı esnafa işyerinde 6 çeşit içki bulundurulma zorunluluğu getirildiğini söyledi.

“DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ TÜRKİYE’NİN NAMUSUDUR”

Bunu yapmayanların tutuklandığını kaydeden Tümtürk, şunları söyledi:

“Bunlarla da yetinmeyen Çin hükümeti, Müslümanların bulundukları bölgede içki festivali düzenleyerek Doğu Türkistanlı gençlere bu festivale katılma zorunluluğu getirmiştir. Gizli gizli de olsa oruç tutanların belirlenmesi amacı ile baskı ve zulmü arttırmıştır. 22 Haziran’da, Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetinde olaylar meydana geldiği ve 18 Uygur kardeşimizin de şehit edildiği bilgisi bize ulaştı. Uluslararası camianın, İslam İşbirliği Örgütü’nün, Çin’in İslam dinine karşı açmış olduğu bu savaşa dur demesi gerekir. Yine biz Türkiye’de mevcut hükümete ve önümüzde kurulacak hükümete de bunu söylemek istiyoruz. Doğu Türkistan meselesi Türkiye’nin namusudur. Bir insanlık meselesidir. Derhal bu konuda girişimde bulunulmasını acilen talep ediyoruz.”

MEDYAGUNDEM

erdogan3

Büyük aile fotoğrafının tam merkezinde Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kuşak ve Yol Forumu’nda yaptığı açılış konuşması sonrası liderlerle birlikte poz verdi. Pekin …

cin

Endişelen TÜSİAD!

Çin Merkez Bankası yerel para biriminin günlük değerini belirlediği döviz sepetindeki yabancı para birimlerine Türk …

cin1

Çin’den Türkiye’ye büyük destek

Özbekistan ziyareti dönüşünde “Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın?” diyorum’ ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin’den …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir