Anasayfa / GENEL / Muhteşem rezalet!
muhtesem-rezalet

Muhteşem rezalet!

İslami uygulamalara dayalı turizm ve otelcilik standardının tanıtıldığı, alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı 1. Uluslararası İslami Turizm Standartları Konferansının 2’nci gününde konuşma yapan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirerek, “Bu diziyi muhteşem rezalet olarak adlandırıyorum” dedi.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen ve Türkiye’den Caprice Group’un sponsorluğunu yaptığı konferansta konuşan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, İngilizce olarak yaptığı konuşmada dizi ve sinema ile Osmanlı tarihinin ve İslam’i yaşam tarzının çarptırılarak insanlara sunulduğunu belirterek, “Bir örnek vermek gerekirse Türkiye’de yayınlanan bir dizi var ‘Muhteşem Yüzyıl’ diye ama ben bunu muhteşem rezalet olarak adlandırıyorum. Bu muhteşem hayal kırıklığıdır. Dizide gösterilen sazendeler sadece aile içi toplantılarda görülürdü, dizideki gibi değil yani. Haremde yaşayanlar Türk geleneklerine göre yaşamışlardır” dedi.

“ESAD, DİZİYİ GÖSTEREREK ‘TÜRKLER İŞTE BUNLARDIR’ DİYOR”

Konferans sonrası Doğan Haber Ajansı muhabiri Galip Eraydın’a konuşan Akgündüz, “Ben bir ilim adamıyım. Sayın Turgut Özal’ın tavsiyesi ile 500 sayfalık ‘Osmanlı’da Harem’ kitabının da yazarıyım. Muhteşem Yüzyıl’ın adını Muhteşem Rezalet olarak değiştiriyorum. Bu bir romanantize edilmiş halidir olayın, dolayısı ile tarihi gerçekler ile bağdaşması beklenemez ama ben buna şiddetle karşı çıkıyorum. Romanya ve Ukrayna bile tepki gösteriyor. Esad rejimi bunu tercüme ederek ‘işte Türkler bunlardır’ diyor” dedi.

“İLLA SANAT YAPACAKSAK TARİHİ DEĞERLERİMİZE HAKARET ETMEK Mİ GEREKİYOR”

Akgündüz konuşmasına şöyle devam etti: “1998’te The Harem diye bir kitap aldım. 1000 küsur sayfa tamamen pornografik bir roman gibi. İsterse kıyaslasınlar, doğru çıkmayabilir ama ben okudum ve diyebilirim ki bu dizi neredeyse bu romanın tercüme edilmiş hali. Sahneler, tasvirler… Bu çok üzücü. İlla sanat yapacaksak tarihi değerlerimize hakaret mi etmek gerekiyor.”

“BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN TEPKİSİNİ HAKLI BULUYORUM”

Akgündüz, “Ben Başbakan Erdoğan’ın tepkisini haklı buluyorum çünkü o uluslararası yanını düşünüyor. Uluslararası alanda çok zor duruma düştü başbakan. Mısır, Tunus. İran, Cezayir, Fas’tan tepkiler alıyorum. Büyükelçiler bunu hükümetiniz niye yasaklamıyor diyor, bu o kadar kolay değil. Küçük yasak gelse bu kez diyecekler hükümet sanat düşmanı. Oto kontrol basında da olmalı” diye konuştu.

Konferasın ikinci gününde konuşma yapan Eski Malezya Başbakanı ve Konferans Onursal Başkanı Dr. Mahathir Mohamed, konferansın önemine değinerek, projenin geliştirilerek sürüdürülmesi gerektiğini söyledi.

22. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ise İslami turizmin geliştirilmesi için yapılması gereken uygulamaları anlatarak, bu otelleri ve turizm faaliyetlerini Müslüman olmayan insanların da kullanıp memnun kalmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Malezya Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen konferansta, İslami turizm ve otelcilik sektöründe kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, standartların belirlenmesi için gerekli olan kriterler hakkında bilgi alış verişinde bulunuluyor.

Programın ilk bölümü sonunda farklı ülkelerde katılımcılar ile işletmeler arasında sözleşme imzalandı, karşılıklı hediyeler sunuldu.

Evrensel İslami Turizm Standartları Merkezi ve Asya’nın en büyük üniversitesi olan MARA Teknoloji Üniversitesi’nin Otel ve Turizm Fakültesi tarafından ortak düzenlenen konferans konuşmaların ardından bugün sona erecek. (DHA)

MEDYAGUNDEM

muhtesem-lanet

Muhteşem’in laneti Meryem Uzerli’yi vurdu!

MEDYAGÜNDEM- Bugün Kanaltürkte’ki 2. sayfa programına katılan psikolog Zafer Akıncı, Meryem Uzerli’nin  Türkiye’yi terketmesine neden olan …

reyting-carsamba

Dün hangi yapım kaçıncı oldu?

MEDYAGÜNDEM- atv’de canlı olarak ekrana gelen Ziraat Türkiye Kupası yarı final maçı Eskişehirspor-Fenerbahçe maçı reyting …

muhtesem-ceza

Muhteşem cezaya onay!

RTÜK, Muhteşem Yüzyıl dizisinin 2011’de yayınlanan bazı bölümlerinin toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir