Anasayfa / GENEL / Moskova uşağı FETÖ üzerine atladı Rusya’nın son iddiaları palavra çıktı
pentagon

Moskova uşağı FETÖ üzerine atladı Rusya’nın son iddiaları palavra çıktı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı çakma haritayla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine yönelik iftiralara ABD’den de bir yalanlama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı adına konuşan Albay Steve Warner, Türk hükümetinin DAEŞ’le işbirliği yaptığı iddialarını yalanlayarak “Bu iddialar saçma sapan” değerlendirmesinde bulundu.


Sınır ihlalinde bulunan Rus savaş uçağı Türk jetleri tarafından vurularak düşürülmüştü. Olayın ardından Rusya tavır alıp Türk devletinin özür dilemesini istemişti. Ancak Türk hükümeti suçlunun Rusya olduğunu söyleyip özür dilemedi. Özür polemiği üzerinden iki tarafın da arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı. Rusya, her platformda Türkiye’ye saldırılarda bulunmaya başladı. Son olarak bugün Rusya Savunma Bakanlığı yine iftira ve yalanlarla dolu bir basın açıklaması yaptı.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, IŞİD’i yenmek için yasadışı petrol ticareti kanallarının ve alt yapısının yok edilmesi gerektiğini söyledi. Antonov, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergahı Türkiye” dedi. Yetkililer, yayınladıkları haritalarla da algı operasyonu yapmaya çalıştı.

Yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, Suriye’de IŞİD’in elinde olan petrol yataklarından yapılan yasadışı petrol sevkiyatlarıyla doğrudan ilişkisi var. Kasım ayında Türkiye sınırı yakınlarında 16 bin 260 adet petrol tankeri görüldü. Tank sürücülerinden bazıları yüzlerini hırsız gibi maskelerle kapatıyordu. Uzaydan çekilen görüntüler, tankların sınırı geçtikten sonra Türkiye’de ilerlemeye devam ettiğini gösterdi” denilmişti.

İDDİALAR SAÇMA SAPAN

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması Rusya’ya büyük bir tokat oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı adına konuşan Albay Steve Warner yaptığı açıklamada Türk hükümetinin DAEŞ’le petrol kaçakçalığı konusunda işbirliği yaptığı iddiası reddederek, “Böyle bir suçlamayı destekleyecek hiçbir kanıt göremedik” dedi.

Warren, Erdoğan hakkındaki iddiaları ise “Saçma sapan” olarak nitelendirdi.

PENTAGON DA PALAVRA DEDİ

Pentagon’dan bir yetkili Rusya’nın uluslararası toplumda kendini haklı göstermek için Türkiye’nin DAEŞ’ten petrol aldığı yalanının ortaya atması ve bu yalanı desteklemek için uydurduğu kanıtlarının yeterli olmadığını ve bu iddiaları reddettiğini açıkladı
ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Elissa Smith, RİA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, ”Türkiye hükümetinin DAEŞ’le petrol kaçakçılığıyla ilgili bir anlaşması olduğu yönündeki iddiaları reddediyoruz” dedi.

”Türkiye Suriye sınırında güvenliği artırmak için uluslararası partnerleriyle birlikte gerekli adımları atıyor” ifadelerini kullanan Smith, ”Buradaki amacımız DAEŞ’in yasadışı petrol ticaretini önlemek” diye konuştu.

Smith’in açıklaması, Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Suriye’de DAEŞ’in kontrolünde olan bölgelerden çıkarılan petrolün tankerlerle Türkiye’ye taşındığını gösteren belgeler yayınlaması ardından geldi. Rus yetkililer, Türkiye’ye sokulan petrolün bir bölümünün iç pazara sunulduğunu, bir bölümünün de Türkiye sınırları dışına çıkarıldığını söylemişti.

 

MEDYAGUNDEM

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

afrin

Rus askerleri TSK için mi çekiliyor?

Türkiye’nin operasyon yapması beklenen Afrin’de bulunan Rus askerlerinin üsleri boşaltmaya başladığı iddia edildi. TSK’nın, terör …

trump

Trump’ın arkasındaki Pentagon

Sabah gazetesinde Haşmet Babaoğlu’nun “Trump’ın arkasındaki Pentagon” başlıklı yazısı şöyle… Yavaş yavaş tablo netleşiyor… ABD …

2 Yorumlar

  1. Aman pentagon onaylamasa inanmıştık zaten laf! göçmenler ve suriye ile ilgili Türkiyeye ihtiyaçları var ya bütün batı ülkeleri yağ çekmek için sıraya girdi.. Sizin dostluğunuzu biliriz biz çıkarınız varsa Türkiyeden iyisi yoktuz ama azıcık çıkarınız zedelense Türkiyeden kötüsü olmaz 7 haziran öncesi attığınız gazete manşetlerini unutmadık iki yüzlü samimiyetsizler..

  2. bana ne pentagonun amerikanın ne söylediğinden biz çiğ tavuk yemedik ki karnımız ağrısın o yüzden kimsenin onayına da ihtiyacımız yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir