Anasayfa / VİDEO / MİT için çalışan çok gazeteci var
ahaber-eymur1

MİT için çalışan çok gazeteci var

A Haber’de yayınlanan, Sevilay Yükselir’in sunduğu %100 Siyaset programı MİT Kontr-Terör Dairesi Eski Başkanı Mehmet Eymür’ü konuk etti. Yeni Asır Gazetesi Yazarı Hüseyin Kocabıyık, Hürriyet Gazetesi Yazarı İsmet Berkan’ın da katıldığı programda Eymür; 28 Şubat’tan,  Toros 97 suikastına, 1977’deki Kanlı 1 Mayıs’tan, Yeşil’e kadar Türkiye’nin gündemini değiştirecek pek konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu

28 ŞUBAT SORUŞTURMASI RÖVANŞ OLMAMALI

28 Şubat soruşturması ile ilgili görüşlerini açıklayan Mehmet Eymür; “Bir takım şeylerin soruşturulması, aksaklıkların giderilmesi devletin yapması gereken bir iş aslında. Bunun dozajını iyi ayarlamak lazım. Kan davası haline getirilmemesi lazım. Bir öç alma vesilesi olmaması lazım. Her tepki karşı tepkiyi yarattığı için zarar getirebilir. Rövanş rövanşı getirir.”dedi.

MİT’İN DENETİM ALTINDA OLMASI GEREKLİ

MİT Kontr-Terör Dairesi Eski Başkanı Mehmet Eymür; “MİT 12 Eylül’de de, 28 Şubat’ta da siyasi iktidara haber vermedi, siyasi iktidarı uyarmadı. Bu MİT’in Anayasaya biraz mugayir davrandığını yasal konumuna aykırı davrandığını göstermez mi?” sorusu üzerine;  “Ben eskiden beri MİT’in denetim altında olması gerektiğini söylerim. MİT’in başında olmak bir güçtür. Siz oraya birini tayin ediyorsunuz. Eğer o iyi niyetli bir insansa, devlete çok büyük katkısı olur.  Düşünün ki kötü niyetli bir adam da oraya gelirse felaketler getirebilir. Her yerde olduğu gibi MİT’te de iyi de var, kötü de var.” şeklinde konuştu.

28 ŞUBAT’TA İNSANLAR FİŞLENMİŞTİ

28 Şubat’ta insanların fişlendiğini söyleyen Eymür, “Her zaman fişlendi.  İstanbul’da sosyeteyi bile fişlediklerini hatırlıyorum.”dedi.  28 Şubat’ta irticai bir tehdit olmadığını da sözlerine ekleyen Eymür şöyle konuştu: “Türkiye de nasıl bir sol terör, sağ terör olduysa irticai terör de olabilir. Bu da bir tehlike. Bir de bu işin mimarları o kadar güzel provoke ederler ki toplumu, bir bakarsınız facianın ortasında oturuyorsunuz. Bence 28 Şubat’ta irticai tehdit yoktu. Devletin görevi itmek değil kazanmak olmalı. İnsanları iterek devlet bir yere gidemez. İnsanlar hep itildi.” dedi.

ÇEVİK BİR CUMHURBAŞKANI OLMAK İSTİYORDU

Eymür Emekli Orgeneral Çevik Bir ile ilgili genelkurmay başkanı olmak istediği doğru mu sorusuna çarpıcı bir iddia ile cevap verdi: Daha da ilerisi cumhurbaşkanı da olmak istedi. Şimdi başkan da olmak istiyor.

KURŞUN KIVRIKOĞLU’NA GELSE HİYERARŞİ DEĞİŞİRDİ

1977 yılında Kıbrıs’ta düzenlenen Toros 97 tatbikatında Albay Vural Berkay’ın şehit olmasıyla ilgili düşüncelerini de aktaran Eymür hedefin dönemin Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu olduğu söyleterek “Eğer o kurşun Kıvrıkoğlu paşamıza gelseydi, herhalde hiyerarşi değişecekti,  Genelkurmay Başkanlığı sırası değişecekti. Kimin işine yarardı bilmiyorum. Herhalde Çevik Paşa’nın işine yarardı.” dedi.

SUİKASTİ ÖZEL KUVVETLERDEN BİLDİĞİM İKİ KİŞİ YAPTI

Vural Berkay’ı vuranlarla ilgili de konuşan Eymür; “Benim bildiğim özel kuvvetlerden iki kişinin bu görevi yaptığı ve sonrasında bir uçak kazasında onların öldüğü. Malatya’da düşen Casa uçağında 20 kişilik bir ekip vardı. Onunla ilgili başka iddialar da oldu. Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastını da o ekibin, o düşen uçaktaki ekibin yaptığı ve iz bırakmamak için bunların imha edildiği söylendi.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE YEŞİL GİBİ BİNLERCE ADAM VAR

“Size samimiyetle söyleyeyim, Yeşil gibi binlerce adam var Türkiye’de bilinen veya bilinmeyen. Şimdi Yeşil ne yapmış? Devlet görev vermiş şunu öldür demiş öldürmüş. Ben Yeşil’le çalışırken hiç bir sabıkası yoktu.”

Mesut Yılmaz’a suikast girişimi ile ilgisi var mı sorusuna ise “O tarihte Lübnan’daydı. Grup halinde gidilen bir iş. Hanefi Avcı hep gazetecileri çok yönlendirir çok günahı var Hanefi’nin. Ben Mesut Yılmaz’a faillerinin isimlerini de verdim, ona rağmen sonradan affetti.”

YEŞİL’İN SAĞ OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM

“Yeşil’in sağ olduğunu zannetmiyorum. Çünkü ciddi bir araştırma yaptım. Arabasını Bahçelievler’de terk edilmiş olarak bulduk. Tanıyanlara da sorduk herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Çağrı cihazı vardı o kontrol edildi. Ben Amerika’ya gittikten sonra da Şensal Atasagun bir ekip kurdu aynı çalışmayı tekrar yaptı.”

MİT İÇİN ÇALIŞAN ÇOK GAZETECİ VAR

“MİT için çalışan gazetecilerin çok olduğu muhakkak. Ama ben hepsinin ismini bilmem. Gazeteci kendi ülkesinin istihbarat teşkilatında bir görevi yerine getirirken faydalı olacağı bir takım bilgiler varsa bunları veriyor. Bunu sulandırırsanız başka şekilde düşünülebilir. Biri birinin kontrolüne girer, ya gazeteci MİT’in kontrolüne girer,  ya da MİT gazetecinin her söylediğine inanır hale gelir.”

BERKTAY’IN DOĞRU SÖYLEDİĞİNE İNANIYORUM

1 Mayıs 1977’de Ankara’da bulunduğunu söyleyen Mehmet Eymür, “ben Halil Berktay’ın %100 doğru söylediğine inanıyorum. Halil Berktay sıradan bir adam değil ki. Bu işlerinin içinden gelmiş bir adam.” diye konuştu. “Benim de bildiğim kadarıyla teşkilatın bu olayla hiç bir ilişkisi yok.” diyen Eymür polisin tertibatında hatalar olduğunun söylenebileceğini de belirtti.

MUMCU SUİKASTİNDE ERGENEKON OLABİLİR

Uğur Mumcu cinayeti ile Ergenekon yapılanması arasında bir ilişki olabileceğini belirten Eymür,  “Tabi ben Hiram Abas için de aynı şeyi düşünüyorum.” dedi ve ekledi: MİT, Hiram Abas’ın intikamını almadı.

MEHMET AĞAR YANLIŞ YOLLARDAN GEÇTİ

Mehmet Ağar’ı ziyarete gitmeyeceğini söyleyen Mehmet Eymür, “Yarın bana bir şey sorsalar yine doğrusunu söylemek mecburiyetindeyim. Onun için ikili oynamak istemem. İki Mehmet’in kavgası olayından rahatsız oluyorum. İkimizin arasında bir makam kavgası yok. Ben görevimi doğru yaptığım için, o ise görevinde aksaklıklar olduğu için bu münasebetin içerisine giriyor. Bizim şahsi bir kavgamız yok. Ben ona “Doğru yolda değilsin” dedim. o çok yanlış yollardan geçti.” ifadelerini kullandı.

MEDYAGUNDEM

eymur3

“Kontrollü darbe” yalanından FETÖ beslemesi eski MİT’çi çıktı

Aydınlık gazetesi bugün manşetinden “kontrollü darbe” yalanının arkasında FETÖ’den maaşlı eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün çıktığını …

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir