Anasayfa / GENEL / Mısır’daki firavun Esma’nın babasını da idam edecek
esma

Mısır’daki firavun Esma’nın babasını da idam edecek

Esma Biltaci’nin babası Muhammed Biltaci ve Hayrat Şatır için idam cezası verdi.


Mısır’da cunta mahkemesi şehit Esma Biltaci’nin babası İhvan liderlerinden Muhammed Biltaci ve iki isim hakkında idam cezası verdi.

Mısır mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik bir seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararın açıkladı.

Muhammed Mursi’nin İhvan liderlerinden Mahkeme Muhammed Bedii’nin idam cezasını da 25 yıla çevirdi. İhvan liderlerinden şehit Esma Biltaci’nin babası Muhammed Biltaci ise idam cezasına çarptırıldı.

Mahkeme üç İhvan yöneticisi Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmet Muhammed Abdulati’yi ise idam cezasına çarptırdı. Gıyabında yargılanan 13 kişi de idam cezasına çarptırıldı.

SİSİ’NİN AVRUPA GEZİSİNİ BEKLEDİLER

Hâkim Şaban Şami, müftü görüşünün 2 Haziran’da mahkemeye bildirildiğini ve ‘istişareleri tamamlamak’ amacıyla mahkemenin kesin kararını 16 Haziran’a kadar ertelemeye karar verdiğini açıklamıştı.

İhvan, kesin karar duruşmasının ertelenmesinin sebebini darbeci lider Sisi’nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Avrupa turu olduğunu savunuyor. İddiaya göre mahkeme, muhtemel tepkiler sebebiyle kesin karar duruşmasını bu tarihe erteledi.

HAYATINI KAYBEDENLERE DE İDAM

Mısır yargı sistemi gereği mahkeme, sanıklar hakkında verdiği ön idam kararlarını ve dava dosyalarındaki kesin kararını, müftüden aldığı görüşün ardından veriyor. Ancak müftünün görüşü bağlayıcı nitelik taşımıyor.

İdam cezası verilenler arasında hayatını kaybeden kişiler de bulunuyordu.

MEDYAGUNDEM

mursi

Mısır’dan ilk kez iyi haber geldi

Mısır’daki darbenin ardından tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı temyiz mahkemesi tarafından …

feto-misir

Feto münafığından darbeci münafığa dua!

Teröristbaşı Fetullah Gülen son konuşmasında Mısır’ın eski müftüsü ve darbeci Sisi’nin savunucusu Ali Cuma’ya övgüler …

misir2

Mısır halkı darbeci Sisi’ye karşı yeniden sokaklarda

Mısır’da İhvan grubunun çağrısı üzerine halk, dün sokaklara dökülerek darbeci Sisi yönetimini protesto ediyor. Önceki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir