Anasayfa / GENEL / Mısır’a girişine izin verilmeyen Nobel ödüllü gazeteciden çarpıcı sözler
tevekkul-ahaber

Mısır’a girişine izin verilmeyen Nobel ödüllü gazeteciden çarpıcı sözler

MEDYAGUNDEM.COM- Geçtiğimiz haftalarda Mısır’a girişine izin verilmeyen Nobel Barış Ödüllü Yemenli gazeteci Tevekkül Karman, Mısır’daki katliamı A Haber’e değerlendirdi. Son olaylarının aşırı uçları şiddete yönlendirebileceğini söyleyen Karman, protestoların her zaman barışçıl devam etmesi gerektiğini söyledi.

Karman şöyle konuştu:

VAHŞETİN GÖRÜLMESİNİ İSTEMİYORLAR

“Mısır’a girişime neden izin verilmediği bence şu anda ortada. Dün çok ağır bir katliama maruz kaldı barışçıl göstericiler.  Darbe yetkilileri Ocak Devrimi’nin değerlerine saldırıyorlar, aynı zamanda kardeşliği, bütün muhalifleri, demokrasi isteyenleri, Mursi’yi destekleyenleri ortadan kaldırmak istiyorlar. Bu yüzden benim de Mısır’a girişime izin vermediler. Çünkü savaşın ve insan haklarına ve demokrasiye karşı uyguladıkları vahşetin görülmesini istemiyorlar ve Mısır’daki devrim değerlerine ve Arap Baharı’nın değerlerine karşı gösterdikleri vahşetin görülmesini istemiyorlar.”

DARBE DEMOKRASİ GETİRMEZ 

“Darbe demokrasi getirmez ve darbe insanlara vahşet uyguluyor. Bu barışa, demokrasi ve insan haklarına karşı bir darbedir. Ben durumla ilgili çok endişeliyim. Çünkü insanlardaki aşırı yanlar, şiddetin güçlenmesini isteyenleri güçlendirebilir.  Aşırı yanlar işin içine girerse, gerek Mısır’da gerek diğer İslam ülkelerinde Ilımlı İslamcıların zayıflaması söz konusu olabilir. Öte yandan şundan da memnunum, Mısır’daki insanlar şimdiye kadar hep barışçıl kaldılar ve barışçıl yöntemleri benimsediler. Şiddete başvurmadılar. Bu tür barışçıl eylemlerine devam edeceklerini söylediler. Bu yüzden darbeye karşı, darbecilere karşı herhangi bir saldırı olursa bu demokrasiyi de sağlamaz, barışı ve insan haklarını da getirmez. Darbecilere saldırmak bunu sağlamaz. Sokaktaki halkı da barışçıl kalmaya teşvik etmemiz lazım. Gösterilerini barışçıl şekilde devam etmelerini tavsiye etmemiz lazım.”

DARBE SADECE MURSİ’YE DEĞİL DEMOKRASİYE YAPILDI 

“Eğer bu darbe devam ederse bütün Arap Bölgesindeki demokrasiye doğru ilerleme imkanlarını ortadan kaldıracak. Gençliğin, kadınların, halkın Arap Baharı’yla ortaya çıkan ümitlerini ortadan kaldıracak. 2011 Arap Baharı’nın özgürlük demokrasi gibi hayallerini öldürmüş olacak. Bu yüzden barışçıl kalmaya devam etmeliyiz. Devrimi henüz bitirmiş değiliz. İlk olarak diktatörlükten kurtulduk. Şimdi ise ikinci aşamasındayız. Şu anda da Mübarek’in kalıntılarıyla karşı karşıyayız. Mısır’daki darbe, ordu ve muhalif partilerden kaybedenler şu anda İhvan’a Müslüman Kardeşler’e karşı birlik içerisindeler. Aynı zamanda diğer diktatörlerin kalıntıları da burada söz konusu. Bu kalıntılar aynı zamanda devrimden korkan ülkelerin de kalıntıları. Bu darbe sadece Mursi’ye karşı değil, demokrasiye ve Arap Devrimi’ne karşı yapılmıştır.  Ve sadece Sisi’nin liderliğinde devam etmiyor bu, aynı zamanda bütün devrik rejimlerin ve diktatörlerin kalıntıları da bu işin içinde.”

MEDYAGUNDEM

halep1

ABD’den Halep’te cami katliamı

Halep’te namaz vakti camiye düzenlenen saldırıda 58 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıyı ABD üstlendi. Suriye’nin Halep …

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir