Anasayfa / GENEL / Milletçe dolar tokatlıyoruz!
dolar9

Milletçe dolar tokatlıyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşın elindeki dövizi bozdurarak TL veya altına dönmesi yönündeki çağrısı büyük yankı buldu. Dolarını bozduran vatandaş TL ve altına yöneldi. Dolar da gün içinde 3,4085 ile son bir haftanın en düşük seviyesini gördü.

Kapalıçarşı’da dolarını bozduran vatandaş TL ve altına yöneldi. Çarşıda normalin üzerinde bir hareketlilik görülürken, özellikle Anadolu’dan ciddi bir altın talebi olduğu ve eldeki gram altınların tükendiği belirtildi.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta eldeki dövizlerin bozdurulması, TL veya altına dönülmesi yönündeki çağrısının Kapalıçarşı’da karşılığını bulduğunu söyledi.

Döviz ve altında Kapalıçarşı’nın önemli bir merkez olduğunu dile getiren Kökler, “Altın ve döviz işleri yapan kambiyo ofislerinden edindiğimiz bilgilere göre Anadolu’dan dolar bozdurup altına geçme taleplerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Ülkesini seven vatandaş döviz bürolarına gidip ne kadar imkanı varsa dövizini bozduruyor.” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ ÇAĞRI YAPTI, DOLAR GERİLEDİ
Kökler, 3,59 liraya kadar yükselen doların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası 3,42 liralara kadar gerilediğini belirterek, konuştuğu kişilerin doların gerilemesinde Erdoğan’ın çağrısının etkili olduğunu kendisine söylediğini anlattı.

Başkan Kökler, “Bu sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine olabilir, spekülatif hareketlerden kaynaklanabilir ancak altın paritesi altın lehine ilerliyor. Vatandaşlar, dolar bozdurup altın alıyor.” diye konuştu.

“GRAM ALTINLAR NEREDEYSE TÜKENDİ”
Kapalıçarşı piyasasını yakından takip eden ALB Menkul Değerler Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Yatırım Uzmanı Volkan Kuğucuk, “Vatandaşın özellikle gram altına yoğun bir talebi var. Piyasada gram alın bulmak biraz zorlaştı. Özellikle Anadolu tarafında dövizi satıp TL alan vatandaş da var.” dedi.

Bu durumun ne kadar süreceğini kestiremediklerini dile getiren Kuğucuk, “Şu anda gramlık altınlar Kapalıçarşı’da neredeyse tükendi. Darphane, rafineriler tekrar şu anda üretime kanalize oldular. Üretimi sürdürecekler.” diye konuştu.

Dolarda düşüşün bir süre daha devam edebileceğini dile getiren Kuğucuk, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarının açıklanması sonrası TL’nin biraz daha güçlenebileceğini vurguladı.

“ALMANYA’DAN GELDİM, AVRO BOZDURDUM”
Almanya’da oturan Yüksel Alpkaya isimli vatandaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yaptığında kendisinin Türkiye’ye gelmeyi planladığını ifade ederek, “Ben belirli bir miktar döviz ile Türkiye’ye gelmeyi düşünüyordum. Anca bu çağrı sonrası daha yüksek rakam getirmeye karar verdim.” dedi.

Türkiye’ye gelerek TL’ye değer katmak için elindeki avroları bozdurduğunu ifade eden Alpkaya, darbe ile Türkiye’yi yıkamayanların ekonomik oyunlarla ülkeyi yıkmak istediğini söyledi.

“TL’YE SAHİP ÇIKMAK İÇİN 4 BİN DOLARIMI BOZDURDUM”
Taksim’de seyyar olarak çay satan Ömer Murat, 15 Temmuz sonrası Taksim’de bayrak satarak kazandığı parayı dolar yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası elindeki 4 bin doları bozdurmak için Kapalıçarşı’ya geldiğini dile getiren Murat, ülke ekonomisinin bozulmaması için elinden gelen her şeyi yapmak istediğini ifade etti.

Tekstilci Eyüp Altun ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası elindeki doları Türk lirasına çevirdiğini kaydederek, 20 bin dolar bozdurduğunu söyledi.

DOLAR 3.41’İN ALTINDA

Dolar/TL’de düşüş devam ederken, gün içinde 3,4085 ile son bir haftanın en düşük seviyesi görüldü.

Geçen hafta cuma günü küresel piyasalarda artan volatilite ve dolara olan talebin etkisiyle 3,5923 ile tüm zamanların zirvesini gören dolar/TL, Türk lirasına destek kampanyası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 2017 yılı Para ve Kur Politikası sunumunun ardından düşüşe geçti.

Bugün 3,4597 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, dolar endeksinin 100 sınırına gerilemesi, avro/dolar paritesinin 1,07’nin üzerindeki hareketi ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki değer kazancına paralel 3,41’in altını gördü.

Gün içinde 3,4085 ile son bir haftanın en düşük seviyesine inen dolar/TL, saat 16.10 itibarıyla yüzde 0,92 artışla 3,4140 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,8 düşüşle 3,6640 seviyesinden, sterlin/TL ise yüzde 1,44 azalışla 4,3055’ten alıcı buluyor.

Analistler,TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla daha iyi performans gösterdiğine dikkati çekerek, teknik açıdan dolar/TL’de 3,40 seviyesinin önemli destek konumunda bulunduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 3,3650’nin gündeme geleceğini dile getiriyor.

MEDYAGUNDEM

dolar1

Dolara Merkez’den ölümcül darbe!

Dolarda 2017’nin ilk aylarında 4 TL sınırına kadar ulaşan yükseliş trendi tersine dönmeye başladı. “Cumhurbaşkanı …

abd1

ABD’den tarihi dolar itirafı!

A Haber’de yayınlanan Söz Teması programında, ABD eski Adalet Bakanı Loretta Lynch’in tarihi dolar itirafına …

dolar9

Ekonomide müthiş gelişme; son 17 ayın rekoru

Türkiye’ye doğrudan sermaye yatırımı Aralık 2016’da yaklaşık 2 milyar dolar ile son 17 ayın zirvesine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir