Anasayfa / GENEL / MHP’yi dizayn operasyonundaki şer ittifakı; ABD, FETÖ ve CHP!
mhp-dizayn

MHP’yi dizayn operasyonundaki şer ittifakı; ABD, FETÖ ve CHP!

Paralel yapı ve üst akıl MHP’yi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek için Türkiye’de 50 bin kişilik anket düzenleyecek, Akşener bu çalışmayla şişirilecek.


Paralel yapının finanse ettiği belirtilen MHP’yi dizayn operasyonu ABD’deki bir üst aklın kurgusuyla hayata geçirilmek için düğmeye basıldı. Türkiye’de 7 Haziran öncesi AK Parti’yi iktidardan düşürmek için CHP ve HDP ile çalışan ABD’li algı yönetimi şirketi Benenson Strategy Group, bu kez MHP’de muhalifleri destekleyip partiyi paralel yapının güdümüne sokmak için Türkiye’de. Hedef Meral Akşener’i partinin başına geçirmek.

50 BİN KİŞİLİK ÇALIŞMA

Türkiye’de 50 bin kişiye yönelik bir anket çalışması planlayan şirket, bunun için çeşitli araştırma şirketleriyle temasa geçti. Bu şirketlerden biri de MAK Danışmanlık oldu. Ancak kendilerine gelen teklifi kabul etmediklerini belirten MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, “Firma olarak böyle bir oyuna alet olmak istemiyoruz” dedi. Kulat, bu kadar çok denekli bir çalışmanın ancak algı operasyonu için yapıldığını da vurguladı.

ABD’DE AKŞENER NABZI

ABD’deki seçim çalışmaları için uzun bir süredir bu ülkede bulunduğunu ve bir ay önce döndüğünü anımsatan Kulat, çarpıcı bir ayrıntıya dikkat çekti. Kulat, “Farklı eyaletlerde birçok panele katıldım. İlginç olan ise, Meral Akşener’in Türkiye’de daha genel başkanlık için ismi geçmezken, oradaki düşünce kuruluşlarının panellerinde bize bu tür soruların sorulması oldu. ‘Meral Akşener, MHP’de neler yapabilir? AK Parti bölünebilir mi?’ şeklindeki sorular… Bu bile Türkiye’deki siyasetin nasıl dışarıdan dizayn edilmeye çalışıldığını gösteriyor” diye konuştu.

CHP’li Faik Öztrak aracı oldu

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen ABD’li Benenson firmasının yetkilileri CHP’nin etkin milletvekillerinden Faik Öztrak ile buluştu.

Para bol!

Öztrak da Türkiye’deki araştırma şirketlerinin kapısını çalmaya başladı. Öztrak, araştırma şirketlerine paranın sorun olmadığını da söyledi. Benenson Strategy Group, 7 Haziran seçimleri için CHP’nin kampanyasını hazırlamış, Kasım öncesi de HDP’ye akıl vermişti.

Algı oluşturma amaçlı sorular

Firmanın algı operasyonunun deşifre olmaması için logosunu kapatan CHP’li Öztrak, şirketlere verdiği, algıyla oynamayı amaçlayan ilginç soruların AK Parti’yi de hedef aldığı görülüyor:

– Meral Akşener’in MHP’nin başına gelme şansı nedir?
– MHP’de Meral Akşener neler yapabilir?
– AK Parti bölünebilir mi?
– AK Parti bölünürse, kimin şansı var?
– AK Parti’nin başına kim gelebilir?
– Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik gibi siyasetçiler neler yapabilirler?

Cumhurbaşkanı dikkat çekmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Ekim 2015’te 24 TV katıldığı programda, HDP’nin yürüttüğü seçim kampanyasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. HDP’nin seçim kampanyasının ‘üst akıl‘ tarafından yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, şunları söylemişti; “Malum partinin kampanya yönetimini, Obama’nın kampanyasını yürüten ekip yapıyor.”

Seçim manipülasyonu

Şirket 7 Haziran için CHP’nin % 30, AK Parti’nin % 37 oy alacağını söyleyerek manipülasyon yapmıştı.

Obama’ya iki seçim kazandırdılar

Benenson Strategy Group, henüz kurulmadan önce, bugünkü kurucusu Joel Benenson yürüttüğü kampanyayla Bill Clinton seçim kazandı. Firma kurulduktan sonra ise 2008 ve 2012 seçimlerinde Obama’nın seçim kampanyalarını yürüttü. Obama iki seçimi de kazandı. Firma dünya üzerinde sadece araştırma yapmıyor aynı zamanda yaptığı araştırmalarla algı oluşturuyor.

MHP tabanı operasyonun farkında!

MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye rakip olan adaylarla görüşen ve Ülkücü Camianın önde gelen isimleriyle gelişmeleri masaya yatıran MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, tabloyu AKŞAM’a analiz etti. MHP tabanı ve teşkilatının, Paralel Yapı’nın partiye yönelik operasyonunun farkında olduğunu belirten Kulat, “Paralel Yapı’nın kalıcı bir şekilde sirayet edemeyeceğini düşünüyorlar” dedi.

(AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

meral

KK’nın Akşener ile pazarlığı!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Kılıçdaroğlu- Akşener pazarlığı” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı’nı …

mhp

FETÖ’nün MHP’yi karıştırma oyunu da bozuldu

MHP’de muhalif isimlerin düzenlediği ‘korsan’ genel kurulda alınan kararlar, mahkeme tarafından yok sayıldı. MHP Genel …

devlet

Pensilvanya kardinalinin vekili CHP!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP’ye tepki göstererek “CHP’nin yolu yol değildir” açıklamasında bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir