Anasayfa / GÜNDEM / Sezai Karakoç’tan önemli açıklamalar
sezaikarakoc

Sezai Karakoç’tan önemli açıklamalar

Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı Sezai Karakoç partisinin İstanbul il merkezinde mutat Cumartesi akşamı konuşmalarından birini gerçekleştirdi. Karakoç’un son açıklamalarında özellikle “siyaset yapma gereği, “İslam düzeni” kurma zorunluluğu öne çıkarken, “Aklı selim ve sağduyu sahipleri için yol bellidir, bütünleşmek lazım; bunun için de bu hareketlerden bilhassa en çok geleceği olan ve hepsini toplayabilecek olana sarılmak lazım.” şeklindeki sözleri dikkat çekiciydi. İşte konuşmasından satırbaşları:


İSLAM DÜNYASINDAKİ KURTULUŞ HAREKETLERİ

Gözle görülmeyen istilalar vardır bir memleket içten fethedilir, zihinler fethedilir dolayısıyla o memleket bir nevi tutsak hale gelir. Görünüşte hürdür gerçekte ise o ülke tutsak haline gelmiştir, böyle bir duruma düşmüş bir ülkeyi o memleketin bazı evlatları görürler ve bir kurtuluş yolu ararlar. 

Bugün İslam aleminde de böyledir, Müslümanlar bu durumdadır, İslam dünyasının her bölgesinde bir nevi kurtuluş hareketleri çıkmıştır ve bunlar kendi memleketinin kurtuluşu için çalışıyorlar fakat bir tek hareket yok birçok hareket var onun için insanlar da şaşırıyor hangisine sarılsam da o bizi kurtuluşa götürecek, bunu ayırmak çok güç. İşte burada bizim memleketimizde, Türkiye’de de böyledir. Bütün Müslüman ülkeleri bu duruma düşmüştür, neden? Çünkü önce bir bütünlük vardı o bütünlük kaybedildi bunun üzerine memleketinizi istila etmek isteyenler gelmişler ya fiilen girmişler ya da ekonomiyle, düşünce yollarıyla, fikirle, bilimle, sanatla girmiştir, bir şekilde girmiş ve o memleketi bölmüş birbirine düşürmüş bu şekilde bir yüzyıldır böyle gidiyoruz ve hala da bir çözüm bulmuş değiliz.
Buna karşılık hala da memleketini seven toplumunun kurtuluşunu isteyen birtakım hareketler bir kurtuluş yolu açmaya çalışıyorlar, bunlar ayrıca tek olmadıkları için herkes hangisinden daha çok ümitliyse ona sarılıyor sonuçta o memleketi manen veya maddeten istila etmiş olanlar bunları  birbirlerine daha çok düşürüyorlar daha çok bölünme olmasını istiyorlar, ne kadar ayrılma sebebi varsa onları daha çok teşvik edip birbirlerine kırdırmak istiyorlar.
TEK BİR HAREKETTE TOPLANMAK GEREKİR
İşte bu böyle olunca aklı selim ve sağduyu sahipleri için yol bellidir, bütünleşmek lazım; bunun için de bu hareketlerden bilhassa en çok geleceği olan ve hepsini toplayabilecek olana sarılmak lazım. Bunun da yolu şudur eğer bir hareket diyorsa ki “tek bir hareket vardır benden başkası yanlıştır yalnız bana sarılın” diyorsa o doğru değildir, aslında hepsini toplayabilirsek birinde toplanmamız lazım evet her biri tek başına mükemmel değildir, eksiği vardır, yanlışı da olabilir, onun için aslolan bunları derleyip toplayacak herkesin hakkını teslim edecek bir harekette toplanmak gerekir.
TEK TİP İNSAN TEK TİP YOL YOKTUR MEDENİYET BİR AĞAÇ GİBİDİR
Bunu daha somutlaştırıp misaller verirsek, mesela İslam’ın hakim olduğu dönemlerde bölünme var gibi görünür, mezhepler, tarikatlar… Birtakım mezheplerin, tarikatların, yollarn olması yanlış değildir çünkü insanoğlu ve toplum çok zengin bir nevi geniş boyutlara ufuklara sahiptir. Onun için sadece robot gibi tek tip insan, tek tip yol yoktur.  Medeniyet dediğimiz hadise devamlı gelişme gösterir onun için bölünmeler olur fakat bunlar bir nevi dallanma, budaklanmadır. Bir ağaç düşününün, bu ağaç tek bir dalı da olabilir yüzlerce dalı da olur. Fakat yüzlerce dal bir tek köke bağlıdır, birbiriyle çelişmez yapraklar çiçekler meyveler ağacın zenginliğini gösterir.
İslam insan hayatını kolaylaştırır, zorlaştırmaz bunun için mezhepler, tarikatlar çıkmıştır, bütün bunların olabilmesi için birbirlerine destek olmaları lazım, köstek olmamaları lazım. Bu nasıl sağlanmıştır, öncelikle bir altyapı vardır, bir düzen vardır, onun da adı İslami düzendir.  Bugün İslam aleminin muhtaç olduğu birinci şey o düzendir.
ÖNCE O DÜZENİ KURMAMIZ LAZIM
Birlikte yaşıyorsak bir toplum sözleşmesi var farzedilir bu bir kabuldür sanki böyle bir anlaşma yapmışız da birlikte yaşıyoruz gibi… O nedir? İslam toplumunda atalarımız kabul etmiş, biz de kabul etmişiz. Ama toplum sözleşmesi ortadan kalkmışsa düzen gitmişse önce o düzeni kurmamız gerekir, Osmanlı devletine baktığımız zaman tanzimattan bu yana yavaş yavaş kendi düzenimizden vazgeçip Batı’nın toplum sözleşmesini gerçekleştirmek adına birtakım devrimler yapıldı ve gördük ki önce devleti arkadan da bütün İslam alemi altyapısını kaybetti. Yerine ne geçti? Geçici düzenler, geçici birtakım sistemler, rejimler… Bunlar bir müddet deneniyor tabii yürümüyor çünkü toplumun temel isteklerine cevap vermiyor, onun ihtiyaçlarını karşılamıyor. Bunun için de geçici düzenler çöküyor. İşte Mısır’da olan da, Irak’ta olan da, Türkiye’de olan da bir dereceye kadar odur. Tanzimat’tan Meşrutiyet’e, Meşrutiyet’ten Cunhuriyet’e, Cumhuriyet’ten çok partili düzene, onun içinde de kaç kere devlet gemisi devrildi,  bir türlü kendimize gelemedik. Aynı şey diğer İslam ülkelerinde de cereyan ediyor bu bakımdan öncelikle bu düzenin yeniden kurulması lazım.
ÇALIŞMAZSAK ALLAH’IN YARDIMI GELMEZ
Ortada olan hareketlerin birbiriyle anlaşıp da gerçek bir düzen kurmadan İslam alemini dış güçlerin tahakkümünden kurtarması mümkün değildir. Bunun için önce o asgari müşterekleri sağlayan düzenin gerçekleşmesi lazım ama biz o düzen dediğimiz zaman derler ki ‘Siz şeriatı  mı getireceksiniz?’ Şeriat dediğiniz İslam düzenidir ona sen kendin bambaşka bir anlam vermiş, korkunç birşeymiş gibi vasıflandırıyorsun. Şeriat İslam düzeni demektir, İslam düzeniyle İslam milleti bin yıl yaşamış çok parlak bir medeniyet ortaya koymuş, senin onu küçük görüp kanunla yasaklaman ne ifade eder?  Kendilerine geçici düzenler kuruyorlar, esas düzen, İlahi düzen yasak oluyor.
Gökten melek gelir ama Allah’ın yardımı için çalışmak esastır. Bedir Savaşı’nda melekler geldi ve yardım ettiler fakat savaşı yapan ashabtır. Siz eğer çarpışmazsanız, gerekeni yapmazsak yardım gelmez, yapacak sizsiniz eğer çalışırsanız Allah’ın yardımı geli,r çalışmazsanız, yapmazsanız böyle bir yardım isteme hakkınız yoktur. Allah isterse bir gecede herşeyi değiştirir ama siz yapmadığınız için bunun değerini bilmezsiniz yine kaybedersiniz.

MEDYAGUNDEM

erdogan2

Erdoğan o şiiri okudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen Çanakkale zaferinin 102. yıl dönümü anma programında …

ismetozel3

Metrobüste kalabalığın ortasında tüm haşmetiyle ayakta duran dev şair ve Sezai Karakoç’umuz

Metrobüste, kalabalığın ortasında tüm heybetiyle ayakta duran dev bir şair… Sıradan kalabalıklar içinde tüm tevazuluğuyla …

karakoc-zaman2

Fetullahçı alçaklık; bu kahpeliği de yaptılar!

Fetullahçı terör örgütünün nasıl soysuz, nasıl kahpe, nasıl istismarcı bir yapı olduğunun bir örneği daha …

1 Yorum yapıldı

  1. Sezai Hocam’a katılmıyorum, şu sebeple;
    ALLAH yolunun dervişleri siyaset ticaret yapamazlar. Yapsalar da başarılı olamazlar. Hikmeti, sanıyorum ki, siyaset ve ticaret yalansız yanlışsız olmaz.
    Ancak bu kişiler çok fazlasını yaparlar. Siyasetçileri yönlendirirler, tüccarlara hizmet ettirirler.
    O sebeple aktif siyasete girmemeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir