Anasayfa / GENEL / Medyadaki iki trajedik tip, iki çirkeflik örneği!
tayiz1

Medyadaki iki trajedik tip, iki çirkeflik örneği!

Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz, artık eski Türkiye medyası dinozorları haline gelmiş, emeklilik günlerinde Erdoğan nefretinden çıldıran iki çirkeflif örneği Hasan Cemal ile Cengiz Çandar’ın trajik hallerini yazdı.

Yazısı şöyle:

HASAN CEMAL’DEN ÇİRKEFLİK ÖRNEĞİ

IŞİD (Irak Şam İslam Devleti)’in Musul Konsolosluğu’nu basmasını Türk dış politikasının iflası olarak ilan eden Cengiz Çandar‘ın durumu trajikti; Hasan Cemal‘in Türkiye‘nin IŞİD‘e desteğinin hala sürdüğü yönündeki “haberleri” paylaşması ise tam bir çirkeflik örneği sayılır.
Irak ve Suriye‘de dengeleri alt üst eden IŞİD‘in doğuşuna sebep 2003’te ABD‘nin Irak işgalidir. Bu örgüt, ABD‘nin Irak işgalinin hemen ardından kuruldu. Bu örgütün arkasında El Kaide’nin olup olmadığı, ya da başka bir devletin bulunup bulunmadığı çok da önemli değil. IŞİD Irak‘ın işgal edilmesi sonucunda oluşan koşullardan beslendi, büyüdü, gelişti. Afganistan işgali de Taliban gibi benzer özellikte bir örgütün dünya sahnesine çıkmasının zeminini hazırlamıştı.

ÇANDAR’IN TRAJEDİSİ

2003’teki Irak işgalini savunan, bunun için lobi faaliyetlerinde bulunan, 1 Mart tezkeresi reddedildiğinde ise Amerika‘nın bunu Türkiye‘ye ödeteceğinden bahseden Cengiz Çandar‘ın, IŞİD’i Irak Merkezi yönetimindeki Maliki‘nin katı mezhepçi politikaları ile Türkiye‘nin “sorunlu” dış politikasına bağlaması ve Türkiye‘nin içte mezhepçi politikalardan “derhal vazgeçmesini” önermesi ne çokbilmişlikle, ne uzmanlıkla, ne hükümete garezi olmakla izah edilebilir. Engin coğrafya bilgisini konuşturduğu, uluslararası ilişkiler tarihinin bilinmeyenlerini ortalığa döktüğü yazısında Çandar’ın, IŞİD vakasını, kendisinin de savunduğu Amerikan işgalinin baş belası bir sonucu olduğunu gözden kaçırması ancak Erdoğan düşmanlığının yol açtığı bir zihinsel yozlaşma olarak okunabilir. Eğer öyleyse, bu, duygularına, aklına yenik düşen “usta” bir yazarın trajedisidir.

ULUSLARARASI GÜÇ ÇEVLERİNE ANGAJE, YERLİ VESAYET ODAKLARIYLA İÇLİ DIŞLI İKİ YAZAR

Türk dış politikasının sorunları, hataları veya açmazları olabilir. Bunu inkâr etmiyoruz. Kıdemli ve uzman yazarların bunları deşip doğru bilgiyi okurlarına ve bizlere aktarmasının çok faydalı olacağına da inanıyorum. Fakat gerçeklik duygularını artık kaybetmiş olmalarından galiba, dile getirdikleri doğrular da çarpıttıklarına kurban gidiyor. İşi o kadar abartılı bir noktaya vardırdılar ki neredeyse milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldız patlamalarını, güneşteki hareketliliği veya yer kabuğundaki değişimleri bile “AK Parti’ye” bağlayacaklar. Bölgede cereyan eden her olayın sorumluluğunu Başbakan’a ve Ahmet Davutoğlu’na yüklemek başka soruları akla getirmeye başladı. Erdoğan ile Davutoğlu‘nu sistemli olarak hedef haline getirmenin arkasında başka nedenler ve amaçlar olmalı. Uluslararası güç çevrelerine angaje olmuş, yerli vesayet odaklarıyla içli dışlı bu yazarların amacı Türkiye‘nin dış politikasını dert etmekten daha çok Erdoğan ve Davutoğlu‘nu yıpratmaya dönüşmüş durumda.

TÜRKİYE’NİN IŞİD’İ DESTEKLEDİĞİ HABERİNİ YAYAN HASAN CEMAL

Türkiye‘nin IŞİD‘i desteklediği “haberi”ni yayan Hasan Cemal ise -istikrarlı bir şekilde bugüne kadar yaptığı gibi- hükümeti hedef göstermeye ve kamuoyunda bu yönde bir algı oluşturmaya çalışıyor. Ki bu haberi yapan muhabir ise Gezi ve 17 Aralık’tan bu yana sistemli olarak yalan haber üreten medya -psikolojik harekât için kaynak üreten- şebekesinin bir parçası durumunda.Haber “bazı görgü tanıklarının” anlatımına dayandırılıyor. Rojava‘daki Kürt komutan IŞİD ile çatıştıklarını ve “Türkiye’den gelen iki ambulansın yaralı militanları götürdüğünü” söylüyor. İstanbul’da çağırdığımızda saatlerce beklediğimiz ambulans, maşallah orada IŞİD’e süper hizmet vermiş! Bu kafa, Fatih’teki sakallı ciğerciyi de IŞİD lideri olarak Türkiye‘ye duyurmuştu. Daha kısa bir süre önce Rojava’daki PYD’nin lideri Salih Müslim‘e Türkiye‘nin IŞİD’i desteklediğini söyletmeye çalışmışlardı ki, Salih Müslim saf saf Türkiye‘nin bu örgütü desteklemediğini bildiğini söylemişti. PYD‘nin silahlı kolu YPG komutanına da aynı soru yöneltilmiş, o da bölgedeki bütün devletleri IŞİD destekçisi olarak sıralamasına rağmen Türkiye‘nin desteklemediğini vurgulamıştı.
Yani sözün özü bu yazarlarımız çok uzman, çok akıllı ancak pek de dürüst değiller; utanma duyguları eksik. Yoksa biz okurlarına çok faydalı olurlardı. Yazık!

TAYİZ’İN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

kk-pkk

KK’nın FETÖ yürüyüşüne destek veren “milli medya” yazarları!

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Pensilvanya’nın yoluna gül dökenler” başlıklı yazısı şöyle… Pentagon’un 15 Temmuz’da FETÖ’yü …

chp1

PKK’ya giden CHP TIR’ları!

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “PKK kantonlarına giden CHP TIR’ları” başlıklı yazısı şöyle… Haberi okuduğumda şaşırdım; …

kk4

KK’nın asıl derdi FETÖ’ye uygulanması gereken adaleti engellemek

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Kemal Bey’le el ele verenler” başlıklı yazısı şöyle… Star gazetesinden Ahmet …

2 Yorumlar

  1. Sadece bu ikisimi? Diger dökülenleri ise hala gazete ve tv lerde görüyoruz.Ne okuyorum ne yazdilar diye nede izliyorum.Bunlarla enerjimizi tüketmek,karamsarliga düsürmek icin karamsarliga itmek istiyorlar.Amaclari Erdoganin arkasindan yürüyenelri caydirmak.enerjimizi ne bunlara sütün vermek nede yorum yapmak icin tüketmemeiz gerekiyor.Erdoganin siyasetini önemseyen,destekleyenler bunlarin kanallarinda yer bulamiyor.Bulsada sütünlarindan hic manset yapmiyorlar,tabanlarinin beyni karismasin diye.Su yandas medya diyorlar,bu yandas medya dediklerine “beyaz tv”de ekliyorlar.Acsinlar persembe ce cuma günleri bu kanali.Bunlarin döküntülerinin nasilda yer buldugunu ibretle izlesinler.Bunlarin nasilda ciddiye alindiklarini canlari yana yana izlesinler.Ama sevgili medya gündem nacizane önerim enerjimizi bunlara vermeyelim,onlari asagilayarak bile olsa adam yerine koymayalim.

  2. Rabbim bizleri ömrünün son zamanlarını yaşarken rezil rüsva olan kullarından eylemez İnşallah! Adam alimdir, inanılmaz sevgi saygı görürken birden bire bir bakarsınız ki, burnu yerlerde sürtüp durur. Adam ülkenin sayılı kalemlerindendir, hırs gözünü öyle bürümüştür ki, biranda paçavraya dönmüştür. Bu iki olayın numunelerini son olaylarda görüp, yaşadık. İnsanlar için inanılmaz bir numunedir. Rabbim bizleri bunlardan eyleme İnşallah!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir