Anasayfa / GENEL / Medya Derneği’nden Ekrem Dumanlı’ya sert kınama
medya-dernegi

Medya Derneği’nden Ekrem Dumanlı’ya sert kınama

Medya Derneği, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve korumasının Yeni Akit Gazetesi muhabiri Mehmet Özmen’i darp etmesini sert bir dille kınadı.


Dernekten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“16 Kasım 2014 tarihinde yaşanan üzücü olay nedeniyle basın mensuplarına yönelik şiddet farklı bir boyuta taşınmış bulunmaktadır.

Zaman gazetesi yayın müdürü Ekrem Dumanlı, TÜYAP Kitap Fuarı’nda, herkese açık bir toplantıda kendisine soru soran Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen’e yanıt vermek yerine onu ‘münafık’ gibi sıfatlarla itham etmiş, hedef göstermiştir. Bununla da yetinmeyip Özmen’e fiziki müdahalede bulunmuş, ayrıca korumalarının bir meslektaşını tartaklamasına izin vermiş, hatta neden olmuştur.

Ekrem Dumanlı halkın haber hakkına saygı ilkesini bizzat çiğnemiş, gazetecilikle bağdaşmayan bir tavır ve davranışa imza atmıştır.

Medya Derneği olarak basın meslek ilkelerine ve ifade özgürlüğüne aykırı bu eylemleri nedeniyle Ekrem Dumanlı’yı kınıyoruz.”

STATTAKİ SALDIRI DA KINANDI

“16 Kasım 2014 tarihinde oynanan Türkiye-Kazakistan maçı sonrasında basın mensuplarına çirkin bir saldırı düzenlenmiştir. Görevlerini yapmaya çalışan meslektaşlarımız özel güvenlik görevlileri tarafından tartaklanmış, fotoğraf makinaları ve kameraları kırılmıştır. Müdahale güvenlik ve koruma boyutunu aşıp saldırı ve linç boyutuna ulaşmıştır. Meslektaşlarımız Gökhan Kılınçer, Vedat Danacı, Metin Karabaş, Saycan Sayım, Murat Akbaş ve Uğraş Özyurt  bu olay neticesinde yaralanmış, diğer bazı meslektaşlarımız da olayların ortasında kalmıştır. 

Spor kuruluşlarının, spor yöneticilerinin ve sporcuların görevi gazetecileri tedhiş etmek değil, onların çalışma şartlarını iyileştirmek, kamuoyunun gerçekleri bilme hakkına yardımcı olmaktır. Gazetecileri dışlayan bir spor güvenliği konsepti kabul edilemez.  

Medya Derneği olarak saldırıyı kınıyor, olayın bütün boyutlarıyla araştırılmasını, kasıt ve ihmali bulunanların açıklanıp cezalandırılmasını istiyoruz. Spora hakim olan fanatizmin ve şiddetin son bulması için bütün tarafları sorumlu ve duyarlı davranmaya çağırıyoruz.”

 

MEDYAGUNDEM

ekremd2

Ekrem itini göz göre göre kaçırtmışlar!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın firari Ekrem Dumanlı’nın da arasında bulunduğu 13 şüpheliyi takip etmesi için İstanbul …

kemal

KK FETÖ’nün kuryesi mi?

Siyasiler bayramı memleketlerinde geçiriyor. O siyasilerden biri de eski TBMM Meclisi Başkanı ve AK Parti …

ekrem2

O masada CHP ile FETÖ arasında bir kurye var!

Siyasiler bayramı memleketlerinde geçiriyor. O siyasilerden biri de eski TBMM Meclisi Başkanı ve AK Parti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir