Anasayfa / GENEL / Korsan kurultaya iptal yolda
mhp-kongre

Korsan kurultaya iptal yolda

Kurultay için hazırlıklarını sürdüren MHP Genel Merkezi, delege listesini hazırlarken dikkat çeken bir açıklama da MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut’tan geldi. 19 Haziran’da MHP Olağanüstü Genel Kurulu’nun Ankara il merkezine 32 km uzaklıkta bulunan Akyurt ilçesinde düzenlendiğini hatırlatan Bulut, Dernekler Kanunu’na göre genel kurul toplantısının iptal edilebileceğini söyledi.


MHP Genel Merkezi, 10 Temmuz’da yapılacak seçimli olağanüstü kurultay hazırlıklarını sürdürüyor. Kurultay için ilana çıkan Genel Merkez, davet gönderilecek delege listesini hazırlamaya başladı.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kurmayları 19 Haziran’da yapılan kurultayda bazı delegelerin partisine oynanan oyunu gördüğünü ve Genel Merkez’i arayarak, muhaliflere imza verdiklerin için pişman olduklarını ilettiğini söyledi. Parti yönetimi, 10 Temmuz’daki kurultayda Bahçeli’nin güven tazeleyeceğini de belirtti.

“Olağanüstü genel kurul iptal edilebilir”

MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut, dikkat çeken bir açıklama geldi. 19 Haziran’da MHP Olağanüstü Genel Kurulu’nun Ankara il merkezine 32 km uzaklıkta bulunan Akyurt ilçesinde düzenlendiğini hatırlatan Bulut, “Bir üst kurul delegesi tarafından Ankara Valiliği’ne yapılan şikâyet üzerine olağanüstü genel kurulu Ankara il merkezi dışında ve ayrı bir ‘yargı çevresi’ olan Akyurt ilçesinde toplayan Çağrı Heyeti hakkında başlatılan inceleme neticesinde, Çağrı Heyeti üyeleri Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç hakkında Siyasi Partiler Kanunu’nun 118’nci maddesinin yollamasıyla Dernekler Kanunu 32/b maddesi uyarınca cezai işlem uygulandığı öğrenilmiştir” ifadelerini kullandı. Bulut, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Dernekler Kanunu 32/b maddesi; genel kurulu süresinde toplantıya çağırmayan, genel kurul toplantılarını kanun ve tüzük hükümlerine aykırı olarak veya dernek merkezinin bulunduğu veya tüzüğünde belirtilen yer dışında yapan dernek yöneticilerine beş yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Mahkemece kanun ve tüzük hükümlerine aykırı olarak yapılan genel kurul toplantılarının iptaline de karar verilebilir’ şeklindedir.”

Notere suç duyurusu
Öte yandan, MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından 19 Haziran’da düzenlenen olağanüstü kongreye katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli Ankara 13. Noterliği’nin görüntülerine ilişkin Akyurt Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

MHP’den yeni hukuki hamle

MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından toplanan olağanüstü kurultayla ilgili itirazlarını hukuken ispatlamak için harekete geçti. Kurultayda “7 fahiş hata” yapıldığını savunan genel merkez, ilk hamlesini yaparak, Ankara 13. Noterliği’nin görüntülerine ilişkin suç duyurusunda bulundu. Partinin hukukçuları, “delege sayısı”, “kurultayın yapıldığı adres”, “yasa dışı şekilde gündeme madde eklenmesi” ve “Çağrı Heyeti’nin tutumu” gibi başlıklarda tespit ettiği hataları da gerekçelendirerek yargıya taşımayı planlıyor. Hukuki süreç sonunda, herhangi bir usulsüzlük belirlenmesi durumunda Çağrı Heyeti’nin gerçekleştirdiği olağanüstü kurultayın iptal edilmesinin söz konusu olabileceğini düşünen genel merkez yöneticileri, böyle bir durumda Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla 10 Temmuz’da toplanacak olağanüstü kurultayın farklı bir anlam kazanacağını dile getiriyor.

MEDYAGUNDEM

mhp

FETÖ’nün MHP’yi karıştırma oyunu da bozuldu

MHP’de muhalif isimlerin düzenlediği ‘korsan’ genel kurulda alınan kararlar, mahkeme tarafından yok sayıldı. MHP Genel …

devlet

Pensilvanya kardinalinin vekili CHP!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP’ye tepki göstererek “CHP’nin yolu yol değildir” açıklamasında bulundu. …

basbakan

Ne mutlu ki Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşlarıyız

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’nde partililere seslendi. Sözlerine “İşte özlenen beklenen an …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir