Anasayfa / GENEL / Konyağı fazla kaçıran Özkök fena rezil oldu!
ozkok

Konyağı fazla kaçıran Özkök fena rezil oldu!

Ertuğrul Özkök, konyak tecrübesini köşesinde yazdı; ancak röportajda hata üstüne hata vardı. Tarihleri birbirine karıştıran Özkök için, ‘Konyağı fazla kaçırdı’ yorumları yapıldı.


Gazeteci Ertuğrul Özkök, fiyatı 20 bin euroya kadar çıkabilen tarihi bir konyak markasını ve markanın tarihini gazetesi Hürriyet’te yazdı. Bunun için de markanın kurucusu olan ailenin bazı üyeleriyle görüştü. Ama röportaj giriş cümlesinden itibaren yanlış bilgilerle doluydu. Özkök o kadar tarihi hatalara imza attık ki okuyanlar şaşırıp kaldı.

İşte Özkök’ün tarihi hataları ve gerçekler: 

ÖZKÖK:
 Kurucu dede Richard Hennessy, filozof ve yazar Jean Jacques Rousseau’nun yakın dostuymuş. Onunla, yaşadığı Cenevre civarında buluşurlarmış. Yaşlı kadının (Kontes Charles Antonie Armand) dediğine göre kumara düşkün olan Rousseau, parası bitince onlara başvururmuş. 

GERÇEK: 
Özkök, Rousseau’nun şatoya geldiğini iddia ediyor. Oysa Rousseau’nun ölüm tarihi 1778, şatonun yapılış tarihi 1810. Kontesin ailesinin şatoyu satın alma tarihi ise 1840. 

ÖZKÖK: Hikaye İrlandalı bir aristokrat olan Richard Hennessy’in 1765’te Fransa’ya gelip Cognac bölgesine yerleşmesiyle başlıyor. O dönemde İrlanda’nın İngiltere’yle sorunları var. Bazı İrlandalı Aileler, Fransa Kralı 15. Louis’e hizmet ediyor. Fransa Kralı’na böyle hizmet edenlere yabani kaz diyorlar. 

GERÇEK: Özkök’ün Fransa’ya gelen kişi dediği Richard Hennessy, soylu değil asker. 15. Louis’ye hizmet eden İrlandalılar için özel kurulmuş bir tugayda 12 yıl görev yapmış, emekli olunca da Fransa’nın Cognac bölgesine yerleşip içki üretimine başlamış. Ancak Hennessy’in Fransa’ya geliş tarihi 1745. Şirketin kuruluş tarihi ise 1765.

YABANİ KAZ MI?
Richard Hennessy’in Fransa’ya geliş nedeni İrlanda’nın İngiltere’yle olan sorunu değil. “İki Kralın Savaşı” da denen Williamite- Jacobite Savaşı. Hennessy’in doğumundan önce 1688’de başlayan, İrlanda ve Britanya’da (İngiltere, İskoçya ve Galler) Katolik Kralı destekleyen Jacobitiler ile Protestan Kralı destekleyen Williamiteler arasındaki savaş… Bu savaşı Katolik Kral kaybedince Jacobiteler’den yaklaşık 20 bin kişi sadece Fransa’ya değil Avrupa’nın çeşitli yerlerine göç etti. Bu göç edenlere de göç etme özelliğinden dolayı yaban kazlar dendi.

MEDYAGUNDEM

ozkok-fatih

“Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman değil” diye göbek atıyorlar!

Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök 2 gün arayla, Türkiye’de insanların dinden ne kadar uzak yaşadığına …

ertugrul-ozkok

Fitneci şaklaban, alçak, hain!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Fitneci Özkök, azıcık onuru varsa, bir tane isim verir!” başlıklı …

ozkok

Alçak Özkök’e tepki yağıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank, Hürriyet’teki bugünkü köşe yazısında yazdığı yazı ile büyük tepki toplayan Ertuğrul …

1 Yorum yapıldı

  1. bu adam yalan yanlışta olsa bazı şeyleri bir şeyler biliyor diyordum ama meğerse onu da yanlış biliyormuş be..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir