Anasayfa / VİDEO / KKTC’nin adı değişiyor mu? Bakan A Haber’de açıkladı
ahaber-kktc

KKTC’nin adı değişiyor mu? Bakan A Haber’de açıkladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu A Haber canlı yayınına katıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin adının değiştiğine dair haberlere açıklı getiren Çavuşoğlu, sadece pasaportlarda kullanılan ülke kodunda bir değişiklik yapıldığını, ülkenin adının değiştirilmesinin söz konusu olmadığı söyledi. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Bu basında çok speküle edilmiş bir haber. Pasaportumuzda da yazdığı gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak geçiyor. CTR (Cyprus Turkish Republic) olarak isimlendirilen kod, sadece pasaportlarda uluslararası sivil havacılık kuralları gereğince  makinelerde okunabilmesi için bakanlar kurulumuzdan geçen bir kod. Merkezi Kanada’da bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nden onay alındığı zaman bu kod pasaportlarda kullanılmaya başlanacak. Devletin isminin değişmesi gibi bir argüman hiç kimsenin aklından geçmemiştir ve hiç kimsenin haddine de değildir.  Bizim şu anda ülkemizde el yazması pasaportlar kullanılıyor. Biz burada e-pasaport, e- kimlik, e- tapu işlemlerini başlattık. Bu tamamen ülkemizin e-devlet alt yapısının oluşması anlamına geliyor.  Bu buzdağının suyun üzerinde görünen kısmıdır. Önemli olan bunun alt yapısıdır. Biz alt yapımızı değiştiriyoruz. Bütün kayıt sistemimizi dünya standartlarında çağdaş bir şekilde oluşturuyoruz. Bunun sonucu olarak da e-kimlik, e- pasaport, -e-tapu çıkıyor. KKTC’de e-devletin sürat almasına da lokomotif oluyor bunlar.”

El yazmalarının sahtelerinin yapılması mümkün olduğunu ancak e-pasaportlarda böyle bir risk olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Uluslararası kuralarla göre hazırlanan bu e-pasaportların kopyalanabilmesi, taklit edilebilmesi veya herhangi bir giriş çıkış kapısında ilgili memuru yanıltarak bir şekilde geçilebilmesi mümkün değil. Sizin kişisel bilgilerinizin tümü çipin içerisinde saklı olacak. Pasaportun bir çok yerinde gizlenmiş 40’ın üzerinde güvenlik öğesi var. Bu pasaportu gerek gözle, gerek mercekle, gerekse gelişmiş makinelerle kontrol ettiğimizde pasaporta bir müdahale yapılıp yapılmadığı görülebilir. Dolayısıyla kopyalanması mümkün değildir. E pasaportların dünyada yazılımını  yapan, üreten  firmalar bellidir. Bizim ihalemize de bu firmalar katıldı, dünyada neyse bizde de o bundan sonra.” dedi.

MEDYAGUNDEM

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

barbaros1

Gözaltındaki o alçağı KKTC sınırdışı ediyor

Sosyal medyadaki paylaşımlarıyla Türkiye’ye hakaret eden ve büyük tepki çeken Barbaros Şansal KKTC’den sınır dışı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir