Anasayfa / GENEL / Kahrolasıca Esed bir tarihi yok etti!
esed-cami

Kahrolasıca Esed bir tarihi yok etti!

Suriye ordusuna ait savaş uçakları dünkü saldırıda başkent Şam’daki tarihi Hz. Ömer Camii’ni yerle bir etti. İslam’ın ikinci halifesi Hz. Ömer döneminde yaptırılan caminin yerinde artık moloz yığınları var.

Caminin bulunduğu Busra el Şam bölgesi Dera şehrine bağlı Roma ve Bizanslılardan kalma önemli bir antik kent olarak biliniyor.

Kentteİslam’ın ikinci halifesi Hz. Ömer döneminde yaptırılan Ömeri Camii Suriye’nin en eski tarihi camilerinden biri olarak gösteriliyor.

Esed’e bağlı askerler daha önce de Halep’te bulunan Emevi Camii’ne yaptığı saldırıda caminin büyükbir bölümünün yanmasına neden olmuştu.

Suriye muhalefetinin bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı görüntülerde, Dera’daki tarihi Hz. Ömer Camisi’nin minaresinin, büyükbir patlamanın ardından yıkıldığı görülüyor. Muhalifler, caminin minaresinin, rejime bağlı güçlerin saldırısı sonucunda yıkıldığını belirtirken, minarenin yıkılışı sırasında caminin bulunduğu sokaktanbir tankın geçtiği dikkati çekiyor.

Dün kaydedildiği belirtilengörüntülerde, saldırının ardından cami de büyük hasar oluştuğu fark ediliyor. Video kaydında, camiye yönelik saldırıdan ordubirliklerini sorumlu tutan kalabalığın tepkileri de işitiliyor.

Hicret’in 14’üncü yılında Hz. Ömer döneminde inşa edildiği belirtilentarihi cami, Dera’da rejime karşı mücadele veren muhaliflerin başlıca toplanma merkezleri arasında yer alıyordu.

Suriye’de Mart 2011’de Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine duvar yazıları yazdığı gerekçesiyle bir grup gencin gözaltına alınması ve işkence gördükleri iddiaları, ilk olarak Hz. Ömer Camisi çevresinde düzenlenen gösterilerle protesto edilmişti. Çeşitli kentlerde haftalık düzenlenen barışçıl gösteriler daha sonra ülke geneline yayılmıştı.

Tarihi Hz. Ömer Camisi, devrimin başlangıcında muhalifler tarafından bir süre hastane olarak kullanılmıştı.

Muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Bu rejimin kontrolsüz barbarlığı, medeniyetin, ruhaniliğin ve insaniliğin sembolleriyle dolu bir yer olan Ömer Camii’nin minaresini tanklarla hedef aldı” denildi.

Açıklamada caminin minaresinin Suriye’yi Müslümanlar adına fetheden halife Hz. Ömer tarafından yapıldığı ve Doğu Akdeniz’deki ilk minare olduğu hatırlatılarak, “tiranın askerleri tarafından yıkıldı” denildi.

Konseyin açıklamasında Ömer Camii’nin Esad’a karşı ayaklanmaların başlangıcında önemli bir rol oynadığına da dikkat çekildi.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir