Anasayfa / GENEL / Kaçak paralel polislerin ini tespit edildi
polis1

Kaçak paralel polislerin ini tespit edildi

Paralel yapı soruşturmasında yakalama kararı verilen 17 polisten teslim olmayan 8’i aranıyor. Emniyet Müdürü Ömer Köse, Emniyet Amiri Kazım Aksoy’un da arasında olduğu polislerin avukatların bürolarında saklandığı iddia edildi.

Emniyet’teki paralel yapılanmaya yürütülen “Casusluk” ve “yasadışı dinleme” soruşturmasında ifadeleri alınmadan serbest bırakılrıktan sonra haklarında yeniden yakalanma kararı çıkarılan 17 polisten teslim oylayan 8’inin avuktalarının ofislerinde saklandığı bildirildi.

Emniyet tarafından aranan şüphelilerin hiçbirisinin yakalama kararının çıktığı 8 Ağustos’tan  bu yana evlerinde kalmadığı ve saklandığı öğrenildi. İddiaya göre hala teslim olmayan Ömer Köse, Kazım Aksoy, Erkan Ünal, Ramazan Bolat, Osman Özgür Açıkgöz, Mehmet Işık, Necati Arslan ve Hasan Yüksek avukatların ofisinde saklanıyor. Devlet içindeki paralel yapı iddiaları üzerine İstanbul Başsavcılığı’nca başlatılan casusluk ve yasadışı dinleme soruşturması kapsamında gözaltına alınan 114 kişiden bugüne kadar toplam 40 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TAHLİYELERE İTİRAZ EDİLDİ

İstanbul Savcısı Okan Özsoy’un yürüttüğü şantaj ve yasadışı dinleme soruşturmasında 22 Temmuz’da gözaltına alınan ve aralarında Ali Fuat Yılmazer ile Erol Demirhan’ın da bulunduğu 75 kişiden 20 kişi tutuklandı, 4 kişiye ise yurtdışı yasağı getirilerek adli kontrolle serbest bırakıldı. Şüpheliler örgüt kurmak ve yönetmekten cezaevine gönderildi. Aynı gün savcı İrfan Fidan’ın yürüttüğü casusluk soruşturması kapsamında ise haklarında gözaltı kararı verilen 39 kişiden 11’i tutuklandı. 8 kişi de adli kontrolle serbest bırakıldı. Savcı İrfan Fidan serbest bırakılanlardan 38 kişinin tahliyesine itiraz etti. Savcı Fidan’ın itirazını değerlendiren 2’nin Sulh Ceza Hakimi Hulisi Pur, Paralel yapıya yönelik operasyonda ifadeleri alınamadığı için serbest bırakılan aralarında Emniyet Müdürü Ömer Köse’nin olduğu 17 kişi hakkında mahkeme ifadelerinin alınması için 8 Ağustos’ta yakalama kararı verdi. Yakalama kararı verilen şüphelilerden bugüne kadar 8’i adliyeye gelerek teslim oldu, bir polis de ağabeyinin evinde yakalandı. Hakim karşısına çıkarılan 9 polisten Emniyet Amiri Kürşat Durmuş tutuklandı. 8 polis serbest kaldı.

FİRARİ POLİSLER ARANIYOR

Öte yandan Okan Özsoy  5 Ağustos’ta da ikinci dalga operasyonun talimatını verdi. Bu soruşturmada da 32 kişi gözaltına alındı. 8’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakkında yakalama kararı bulunan halen 8 şüpheli bulunuyor. 8 Ağustos’ta hakkında yakalama kararı çıkartılan Emniyet Müdürü Ömer Köse, Emniyet Amiri Kazım Aksoy, Erkan Ünal, Ramazan Bolat, Osman Özgür Açıkgöz, Mehmet Işık, Necati Arslan ve Hasan Yüksek halen aranıyor.

HEM DİNLEMİŞ HEM DİNLENMİŞ

Emniyet’teki paralel yapı iddiaları kapsamında yürütülen casusluk ve yasadışı dinleme soruşturmasında tutuklanan polis memuru Serkan Durmaz’ın hem dinleyip hem dinlendiği ortaya çıktı. 2009-2011 yılları arasında İstihbarat Şube’de yapılan usulsüz dinlemelerde görev alan Durmaz, iş adamı Galip Öztürk’le ilişkiliymiş gibi gösterilerek organize suç örgütü kapsamında 3 yıl dinlenildi. Dinleme kararı da Erol Demirhan tarafından verilmiş.

star-belge

(STAR)

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

dinleme3

FETÖ’nün hamisi Almanya’dan dünyayı sarsacak dinleme skandalı

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir