Anasayfa / GENEL / İstinye’deki ABD konsolosluğu dinleme üssü mü?
abd-dinleme

İstinye’deki ABD konsolosluğu dinleme üssü mü?

ABD’nin İstanbul’da, İstinye’de bulunan konsolosluk binasının tepesinde dinleme üssü mü var?


İsviçre merkezli uluslararası bir organizasyon olan WikiLeaks, ABD’nin gizli yazışmalarını yayınladı. Bu belgeler ABD’nin Fransa’yı dinlediğini kanıtladı.

Belgelere göre ABD; Fransa’nın son 3 cumhurbaşkanı olan Francois Hollande, Nicolas Sarkozy ve Jacques Chirac’ı dinlemişti. WikiLeaks daha önce de ABD’nin Almanya Başbakanı Merkel’i dinlediğini belgelemişti.

YALILAR VE HUBER KÖŞKÜ

Dinlemelerdeki ortak nokta ise ABD büyükelçilik binalarının çatı katıydı. ABD’nin Almanya’yı Berlin Büyükelçiliği ve Frankfurt Konsolosluğu çatısına yerleştirilen özel antenler sayesinde dinlediği ortaya çıktı. Son olarak Fransa’da da aynı tekniğin uygulandığı anlaşıldı. Fransız medyası, dinlemelerin Paris’teki ABD Büyükelçiliği binasının çatı katına yerleştirilmiş dinleme istasyonundan yapıldığını yazdı. Fransız Cumhurbaşkanlığı Sarayı, elçilik binasına 300 metre uzaklıktaydı. Fransız İçişleri, Adalet, Savunma ve Dışişleri bakanlıkları ile Fransız Millet Meclisi binası da Amerikan Büyükelçiliği’ne en fazla 1 kilometre mesafede bulunuyordu. İşte bu noktada gözler ABD’nin İstanbul’da, İstinye’de bulunan konsolosluk  binasına çevrildi. Çünkü İstinye’deki konsolosluk binası da İstanbul’daki kritik noktaların dibindeydi. Bu noktalar ise şöyleydi: Harp Akademileri, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Hasdal Kışlası ve Boğaz’daki yalılar.

(TAKVİM)

MEDYAGUNDEM

abd1

ABD yine Türkiye’yi terörle mi vuracak?

ABD İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’deki ABD vatandaşlarını uyararak, Şişli ve Mecidiyeköy’de terör saldırısı ihtimalinin mevcut olduğunu …

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

dinleme3

FETÖ’nün hamisi Almanya’dan dünyayı sarsacak dinleme skandalı

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir