Anasayfa / GENEL / İşte rüşvetçi paralel gazeteciler!
ysafak

İşte rüşvetçi paralel gazeteciler!

Yeni Şafak, 17 Aralık’ta tutuklanan işadamı Rıza Sarraf’tan istenen rüşvetin ses kaydına ulaştı. Hürriyet’in gazetemize iftira attığını ortaya koyan kayıtta, Sarraf’ın avukatı Halil İ. Koca, Bugün muhabiri K.M’nin 1 milyon dolar istediğini söylüyor.

17 Aralık darbe girişiminde tutuklanan işadamı Rıza Sarraf’tan istenen 1 milyon dolarlık rüşvetin ses kaydı, Yeni Şafak’a yönelik iftira kampanyasını her yönüyle ortaya koydu.

Hükümeti hedef alan polis operasyonunun medya taşeronu Hürriyet’in, ‘işadamı Rıza Sarraf’ın savcılık ifadesi’ diye lanse ettiği bir metinden hareketle, Yeni Şafak’a attığı iftira deşifre oldu. Yeni Şafak Ekonomi Şefi Yakup Kocaman’ın, Rıza Sarraf’tan haber yapmama karşılığında ‘1 milyon dolar istedi’ yalanını yayan Hürriyet’in nasıl bir iftiraya taşeronluk yaptığı Yeni Şafak’ın ulaştığı ses kayıtlarıyla açığa çıktı. Avukat Halil İbrahim Koca ve Rıza Sarraf arasında geçen telefon görüşmesinde, Sarraf’tan 1 milyon dolar isteyen kişinin Bugün muhabiri K.M. olduğu ortaya çıktı.

DERİN AVUKAT İŞ BAŞINDA…

Yeni Şafak, Emniyet’in eski sözleşmeli Avukatı Halil İbrahim Koca’nın 17 Aralık darbe girişimindeki kirli ilişkilerini deşifre etti. Koca, Emniyet’in avukatı olmasına rağmen Emniyet’in takip ettiği Rıza Sarraf’ın 17 Aralık gününe kadar avukatlığını yaptı. Metris Cezaevi’nde, Rıza Saraf’a, Erdoğan aleyhinde konuşursa kendisini serbest bıraktırma teklifi götürdüğü de ortaya çıkan Koca’nın ismi, Mali Şube’de bir tehditle ilgili alınan polis ifadesine H.K. rumuzuyla ve paralel yapının polislerince bilinçli olarak ‘rüşvet isteyen Yeni Şafak yazarı’ olarak geçirildi. Emniyet’teki bu andıcın ardından Sarraf’ın savcılıkta verdiği ifadesi içerisine de yine Sarraf’ın yorgunluğundan yararlanılarak Yeni Şafak ibaresinin eklenmesi sağlandı ardından gazetelere servis edildi.

PARAYI GÖNDER HABER YAPMAYALIM

İşte bu kirli ittifak, Yeni Şafak’ın ulaştığı e-posta yazışmaları ve ses kayıtlarıyla tek tek deşifre oldu. Kayıtlar, Hürriyet’in Yeni Şafak’a iftira haberindeki hiçbir bilginin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Ses ve yazışma kayıtlarına göre ‘İran’dan 87 milyar euro’luk kara para’ haberi yapan muhabir K.M, Rıza Sarraf’la bağlantı kurdu ve yaptığı haberi gönderdi. Ses kayıtlarında şantaj yaptığı açıkça anlaşılan K.M’nin Sarraf’a ‘Parayı göndermezsen haberi yayınlarım’ şeklindeki şantajı üzerine işadamı, avukatı Halil İbrahim Koca’yı aradı. Yasal olarak dinlenen görüşmede Sarraf kendisini arayan muhabir için ‘Bu eğer ahlaklı bir adam olsa dermi ki 1 milyon versin yayınlamayım?’ dedi.

AVUKAT MEKİK DOKUYOR

Bunun üzerine o dönemde hem emniyetin hem de Rıza Sarraf’ın avukatı olan Halil İbrahim Koca da Bugün muhabiri K.M. ile irtibat kurdu. Bugün muhabiri ise şantaj haberini Avukat Koca’ya da gönderdi. Rıza Sarraf ile Avukat Koca arasında geçen konuşmalarda Sarraf, Bugün muhabiri K.M’ye haberi istediği şekilde ve istediği nitelikte yayınlamasını belirttiğini söylüyor. Para isteyen kişinin gazetenin Ankara muhabiri K.E. değil, K.M. olduğunu ısrarla vurgulayan Koca tazminat davası açacağını anlatıyor. Sarraf’ın ‘Abi yok ben K.E ile konuştum’ sözleri üzerine ise Koca, ‘Ama bu sana şu haberi gönderen K.M’ karşılığını veriyor.

Verecek beş kuruşum yok

Rıza Sarraf ile Avukat Halil Koca arasında geçen konuşmanın tam metni:

Halil İbrahim Koca: Alo

Rıza Sarraf: Abi

Halil İbrahim Koca: Efendim abi

Rıza Sarraf: Abi ben konuştuğum adamı biliyorum ya K.E. diyorum ben sana

H.İ.K: Ama bizim bu görüştüğümüz adam K.M, o Ankara’da muhabir. Bu K.M. İstanbul’da muhabir.

R.S: Abi yok ben K.E. ile konuştum.

H.İ.K: Ama bu sana şu haberi gönderen K.M.

R.S: Tamam ama K.E. beni arayan. Bu ben mi aradım diyor.

H.İ.K: Bu da ben de aradım dedi.

R.S: Beni bir kişi aradı ama.

H.İ.K: Abi sen işte karıştırıyorsun E’leri falan. Ben öteki konulardan biraz bahsettim de yok bu o değildir abi dedi. Bu öyle bir çocuk değil dedi.

R.S: Abi bir şey söyleyeceğim. Bunun g… başı oynamasa tamam mı? Bu E. olsun M. olsun. Senin hani diyorsun ya o E’nin g… başı ………

H.İ.K: Ben ona uslu eeeee… K.E’nin g… başı oynarmış.

R.S: Tamam

H.İ.K: Ben de buna dedim ki,

-R.S: Tamam 1 dk

H.İ.K: Bundan dolayı maddi manevi her türlü tazminat davamızı açacağız. Bilgisi olsun dedim. Ben avukatı olarak bunu söylüyorum.

R.S: Abi şunu söylüyorum sana. Bu diyorum eğer ahlaklı bir adam olsa dönüp sana senin arkadaşına der mi ki 1 milyon versin yayınlamayım. Yani bu normal adam mı?

H.İ.K: eeeeeeeeeeee bana göre de normal değil.

R.S: Yani bi nomal adam 1 milyon ister mi, 1 milyon yani bunu yayınlamıyım derse

H.İ.K: Abi ama yanlışlık olmasın diye söylüyorum abi tamam

R.S: Abi K.E. diyorum ben sana. Beni arayan ya. Yani yani velev ki bu K.M. olsun.

H.İ.K: Ben sadece bir şeyi düzeltmek için söyledim.

(Burada farklı sesler giriyor karışıyor)

R.S: Abi farzedelim farzedelim ………..

H.İ.K: Kimseye verecek 5 kuruş paramız yok. Haberi yayınlarsa da yayınlasın. Ama bundan doğacak maddi manevi sorumluluklarda ona ait.

R.S: Beni aradığında ne dedim biliyor musun? Dedim ki, siz istediğiniz nitelikte istediğiniz şekilde haberi yayınlayın. Benim avukatlarım mahkemede gerekli savunmayı ve açıklamayı yaparlar dedim.

H.İ.K: Aynen öyle, ben dedim 50 milyon dolarlık dava açacağız dedim. Sen de dedim çok yoruldun abi istersen sen geri dur dedim kibar bir şekilde. Ne yapmak istiyorsa onu yapsın.

R.S: Yani sen şimdi diyorsun K.E’nin sağı solu oynuyor. Bu sağ bu düzgün adam dönüp 1 milyon ister mi?

H.İ.K: hah hah hah ötekine göre ötekine göre, ötekine göre dedim.

R.S: Tamam ister mi düzgün adam 1 milyon, sen bu işlerin pirisin.

H.İ.K: Yok işte ben ben karşıyım biliyorsun abi.

R.S: Hayır ister mi 1 milyon normal adam.

H.İ.K: İstemez

R.S: Neye dayanarak istiyor.

H.İ.K: İstemez abi, neyse abi bu yapacağını yapsın önemli değil.

R.S: Bırak yapsın boşver.

H.İ.K: Ben de aynı kanaatteyim. Hiç önemli değil. Ben sadece isimlerle ilgili konuyu teyit etmek için söyledim abi. Bu muhabir K.M. imiş.

R.S: Tamam abi

H.İ.K: Bilgin olsun.

R.S: Tamam oldu

H.İ.K: Oldu. Kolay gelsin

R.S: Sağol iyi geceler.

Gazetemizi kim hedef gösterdi?

Ses kaydı rüşvet gerçeğini bütün çıplaklığı ile ortaya koyarken, 17 Aralık darbe girişimini deşifre eden Yeni Şafak’a Hürriyet üzerinden yapılmak istenen operasyon bir kez daha soru işaretlerine neden oldu:

1- Hürriyet, bütün yalanlamalara rağmen, neden ısrarla Yeni Şafak’ı rüşvet olayına bulaştırmak istedi?

2- Rüşvet iddiaları üzerinden Hürriyet’le birlikte birçok haber sitesi ve sosyal medyada gazetemize yönelik saldırıları kim başlattı?

3- Soruşturmadaki kayıtlar Bugün gazetesinin olayın merkezinde olduğunu gösterdiği halde, dikkatleri dağıtmak için Yeni Şafak hedef mi seçildi?

4- Sarraf’tan rüşvet istenmesinde muhabir dışında hangi gazetecilerin parmağı var?

Göz göre göre iftira

Elektronik posta yazışmalarına göre Rıza Sarraf’a şantaj yapılan haberin K.M. tarafından bir televizyonun Haber Müdürü E.G’ye de gönderildiği, E.G’nin de bu metni Halil İbrahim Koca’ya ilettiği açıkça görülüyor. E.G’nin, Koca ile tanışıklığını yine bu e-posta yazışmaları ortaya koyuyor. Zaman gazetesi kökenli olan E.G., Hatay’da MİT TIR’ının durdurulması sırasında TIR’ların İHH’ya ait olduğu yalanını twitter üzerinden servis eden gazetecilerin başında geliyor.

‘Yeni Şafak gazetesi ekonomi yazarı avukat Halil Koca, Rıza Sarraf’tan haber yapmama karşılığında 1 milyon lira istedi’ iftirasını yayan Hürriyet, bir hafta öncesine kadar Ankara temsilcisi olan Metehan Demir ve çok sayıda gazeteci ile siyasetçinin bildiği gazeteciyi gizledi. Hürriyet, haber yayınlanmadan, ‘Yeni Şafak’ta Halil Koca isminde ve asıl mesleği avukatlık olan bir ekonomi yazarı çalışmıyor’ denilmesine rağmen bu bilgiye de yer vermedi. Talimat almışçasına, Yeni Şafak’a karşı operasyonel gazetecilik yapan Hürriyet, gün boyu sitesinde yer alan iftira haberine karşı yayınladığımız ses kaydı ve açıklamayı da görmezden gelmişti.

Yeni Şafak o haberi kullandı

Hürriyet’in atttığı iftiradan sonra gazetemizden ilk açıklama şu şekilde gelmişti: Gözaltına alınan Rıza Sarraf’ı, gazetemizden sadece Ekonomi Şefi Yakup Kocaman aradı. Kocaman, 13 Ekim 2013’te ‘Turkleaks’ manşetiyle yayınlanan haber öncesinde Sarraf’ı arayıp hakkındaki iddiaları sordu. Kocaman ‘cevap hakkına saygı gereği’ aradığı Sarraf ile yaptığı görüşmeyi kaydetti. Sarraf, 4 dakikalık görüşmede iddiaları reddetti ve görüşme sona verdi. Habertürk’te yayınlanan bir tartışma programında, gazeteci-yazar Nevval Sevindi de Yeni Şafak gazetesi manşetini göstererek, Yeni Şafak’ın rüşvet istediği iftirasını devam ettirmeye çalıştı. Habertürk’ün yayınında Yeni Şafak’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalara yer verilmemesi de dikkat çekti. (YENİ ŞAFAK)

MEDYAGUNDEM

feto-dink

Dink’in medyadaki FETÖ’cü katilleri için yakalama

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında başta FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve firari savcı Zekeriya Öz …

bharara1

Trump FETÖ “şerif”inin kellesini alacak!

ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın, Rıza Zarrab davasına bakan ve FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen savcı Bharara’nın yerine …

bharara3

Bharara’nın FETÖ’ye son hizmeti!

İşadamı Rıza Sarraf’ın davasına bakan ABD’li savcı Bharara’nın son kumpası FETÖ’ye hizmet ettiğini resmen kanıtladı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir