Anasayfa / GENEL / İşte o ajanın ifadesi
ajan-isid

İşte o ajanın ifadesi

3 İngiliz kızı Türkiye üzerinden IŞİD’e götüren Kanada casusunun ifadesine SABAH ulaştı. Casusun anlattıkları, kaçışı Kanada’nın organize ettiğini ortaya koydu.


SABAH, İngiliz 3 genç kızı IŞİD’e götüren Kanada casusu Mohammad Al Rashed’in (28) ifadesine ulaştı. Diş doktoru Rashed’in anlattıkları, Kanada’nın kayıp genç kızlarla ilgili tüm bilgilere sahip olduğunu, ancak gizlediğini gösterdi. Suriye ordusunda teğmen olarak görev yaparken firar eden ve muhaliflere katılan Rashed’in o ifadesinden öne çıkanlar şöyle:

ajan

CASUSLUK TEKLİFİ: Kanada ile irtibatım 2013 yılında iltica talebinde bulunurken başladı. IŞİD faaliyetleri hakkında bilgileri toplayıp kendilerine verdiğim takdirde beni vatandaşlığa alacaklarını söylediler.

ELDEN TESLİM ETTİM: Rakka’da hastanede çalışırken IŞİD faaliyetleriyle ilgili yaralılardan bilgi alıyordum. Bu bilgileri Ürdün’deki Kanada Büyükelçiliği’ne aktarıyordum. Bunun için İstanbul üzerinden Ürdün’e gidiyor, Kanada Büyükelçiliği yetkililerine dizüstü bilgisayarıma kaydettiğim bilgileri veriyordum. Gelenlerin pasaport bilgilerini, bagaj fişlerini ve diğer ayrıntıları elçilik irtibatlarıma iletiyordum. İnternet üzerinden de aynı yere bilgi aktarıyordum. Kayıp 3 kızla birlikte Suriye’ye geçmesine yardımcı olduğum 12 kişinin bilgilerini de Kanada Büyükelçiliği’ne gönderdim. Amacım IŞİD’e katılmak isteyenlerin geçiş yollarını öğrenmek ve Kanada hükümetine aktarmaktı.

BİLETLERİM KANADA’DAN: Uçak bileti masraflarımı Ürdün’deki Kanada Büyükelçiliği karşılıyordu. Büyükelçiliğe faturalarımı veriyor, paramı alıyordum. Suriye’ye gönderilmesine aracılık yaptığım kişiler otobüs bileti paramı karşılıyordu.

BİLGİSAYARDA KAYITLI: Türkiye’de bulunduğum sürede en fazla İngiltere’den olmak üzere, Güney Afrika, Endonezya, Avustralya, Nijerya gibi ülkelerden gelen elemanların Suriye’ye gitmesine aracılık yaptım. Bütün faaliyetlerim bilgisayarımda kayıtlı.

WHATSAPP TALİMATI: Rakka’da bulunan İngiltere uyruklu Ebu Kaka, WhatsApp yoluyla, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yapacakların bilgilerini gönderiyordu. Diğer ülkelerden gelecek şahıslar da Ebu Kaka vasıtasıyla benimle irtibata geçiyordu. Ben (3 İngiliz kızı) İstanbul Esenler Otogarı’ndan, biletlerini alarak Gaziantep’e götürdüm. Burada Ebu Bekir’e teslim ettim. Ebu Bekir, Gaziantep’ten Suriye’ye geçecek kişilere özel araç buluyordu.

İŞTE CASUSLUK ŞEBEKESİ: Kanada Büyükelçiliği’nde, Matt adındaki şahısla irtibat kuruyordum. İsmini telefonuma ‘Muteyyem’ diye kaydettim. Büyükelçilikte Matt aracılığıyla iri yapılı, kırmızı tenli, Klod isimli üst düzey yöneticiyle irtibat kurdum. Bende telefonu yok. Matt, benim gönderdiğim bilgileri bu şahsa veriyordu.

İNGİLTERE’DEN GELEN PARALAR IŞİD’E

Kanada casusu Rashed üzerinden çıkan çok sayıda banka dekontu ve İngiltere’den gönderilen paralarla ilgili ifade verirken, İngiltere-Şanlıurfa-Rakka üçgenindeki yabancı savaşçı trafiğini de ortaya koydu: “Bu paralar yabancı ülkelerden benim aracılığım ile Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD görevlilerine gönderiliyordu. Bana gönderilen paraları Şanlıurfa’da bir kuyumcu aracılığıyla Rakka’da bulunan kardeşime gönderiyordum. İngiltere uyruklu Ebu Kaka’nın adamları da kardeşimden paraları alıyordu.”

KANADA AJANINI DEŞİFRE ETTİ

Daha önce de Suriye’ye kaçan 3 İngiliz kızın görüntülerini yayımlayan aHaber, bir başarıya daha imza attı. aHaber bu kez kızları Suriye’ye götüren Kanadalı ajanın görüntülerine ulaştı. Görüntüler, genç kızları Türkiye’de karşılayıp eşlik eden ajanın kamerasından çıktı. Buna göre, İstanbul’a uçakla gelen kızlar, otobüsle Gaziantep’e geçiyor. Ardından taksiye binerek, Gaziantep’te kendilerine söylenen yere gidiyor. Üç İngiliz kızı karşılayıp, eşlik eden kişi ise Kanada ajanı bir Suriyeli karşılıyor. Ajan, kızlar geldiğinde kamerasıyla kayda giriyor. Kızlara teker teker isimlerini soruyor. Sonra “Bagajdan çantalarınızı alın, bir şey unutmayın” diye uyarıyor. Kızlarla sohbet eden ajan, kısa süre sonra Suriye’de olacakları bilgisini de veriyor.

KIZLARI TESLİM ETMİŞ

Kızların yolculuğu daha sonra başka bir otomobille devam ediyor. Aracılık yapan kişi, kızları Suriye’de IŞİD’e teslim ettikten sonra geri dönüyor. Soruşturma kapsamında, aracılık eden ajan gözaltına alındı. aHaber’in ulaştığı bu görüntüler de ajanın kamerasından çıktı. Kayıtlarda gözaltına alınan ajanın kendi görüntüleri de yer alıyor.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

terorist-feto2

FETÖ suikast için DAEŞ’ten yardım istedi

15 Temmuz darbe girişiminde başarılı olamayan FETÖ’nün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bir kişiye yönelik suikast için …

feto-daes

İşte DAEŞ-FETÖ işbirliğinin kanıtı

MİT TIR’larına operasyon yapıp Türkiye’yi ‘IŞİD destekçisi’ diye yaftalamaya çalışan Gülen ve teröristleri, sadece PKK …

emremor2

DAEŞ’ten beter ‘Ekşi” kafaya bak!

Türk futbolunun son dönemdeki göz bebeği olan Emre Mor’un taktığı Arapça Londra yazılı şapka farklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir