Anasayfa / GENEL / İşte kelime kelime BBC’nin PKK’yı nasıl akladığının deşifresi
bbc-pkk

İşte kelime kelime BBC’nin PKK’yı nasıl akladığının deşifresi

İngiliz BBC, PKK’nın yaptığı terör eylemleri ile ilgili haberlerde, örgütü aklamaya yönelik bir dil kullanıyor…


PKK, 7 Haziran’ın ardından terör saldırılarını artırdı. Çözüm sürecinin de askıya alınmasına neden olan terör saldırıları devam ederken, HDP ve PKK’yı aklama konusunda birbiriyle yarış içinde olan kurumlar her gün yeni bir skandala imza atıyor.

BBC’NİN PKK’YI AKLAMA ÇABASI

PKK’nın terör eylemlerini görmezden gelerek devlet şiddetinden bahseden kurumlardan biri de İngiliz yayın kuruluşu BBC. BBC, hazırladığı yazılı ve görsel hemen her haberde PKK’nın bir terör örgütü olmadığını, özgürlük savaşçıları olduklarını vurgularken, haber dilinde kullandığı kelimeler de PKK’yı aklar nitelikte.

bbc_9211

BBC’NİN HABER DİLİNİ DEŞİFRE ETTİ

Akademisyen Halil Berktay, BBC’nin Türkiye karşıtı bu üslubunu deşifre etti. Geçtiğimiz günlerde bir yazı kaleme alan Berktay, Suriye sınırındaki saldırı için BBC’nin “IŞİD 1 Türk askerini öldürdü” gibi net bir ifade kullanırken, PKK saldırıları için “PKK’nın yaptığı söyleniyor” gibi yuvarlak ifadeler kullandığını örneklerle ortaya koydu. İşte Halil Berktay’ın, BBC’nin haber dili ile ilgili o yazısı:

“IŞİD ÖLDÜRDÜ”, “PKK’NIN ÖLDÜRDÜĞÜ SÖYLENİYOR”

“İlk Pazartesi (Monday) paragrafında bir kesinlik görüyorsunuz: Suruç’ta 32 kişi öldürülmüş (killed); o kadar. İkinci (Thursday) paragrafı da aynı netlikte: sınırda görevli bir Türk askeri IŞİD militanlarınca vurularak öldürülmüş (shoot dead); keza herhangi bir tereddüde yer yok. Ama üçüncü satırbaşı farklı: Meanwhile the PKK reportedly kills two Turkish police officers — bu arada PKK’nın iki Türk polisini öldürdüğü “söyleniyor” ya da bu doğrultuda “bilgiler alınıyor”muş; diğerleri kadar kesin bir olgu olmadığı izlenimi uyanıyor. Altıncı (Saturday) paragrafı da hayli ilginç: söz konusu tarihte, ki 25 Temmuz olmalı, galiba önce Türkiye, Suriye ve Irak’taki IŞİD ve PKK hedeflerini vurmuş; ondan sonra PKK, artık ateşkesi sürdürme koşullarının kalmadığını açıklamış (Turkey strikes IS and PKK targets in Syria and Iraq; the PKK says the conditions are no longer in place to observe a ceasefire; aynen bu şekilde, cümle sıralaması).”

“ÖNCE TÜRKİYE VURDU, SONRA PKK ATEŞKESİ BİTİRDİ”

Altıncı (Saturday) paragrafı da hayli ilginç: söz konusu tarihte, ki 25 Temmuz olmalı, galiba önce Türkiye, Suriye ve Irak’taki IŞİD ve PKK hedeflerini vurmuş; ondan sonra PKK, artık ateşkesi sürdürme koşullarının kalmadığını açıklamış (Turkey strikes IS and PKK targets in Syria and Iraq; the PKK says the conditions are no longer in place to observe a ceasefire; aynen bu şekilde, cümle sıralaması).

“SÜRECİ PKK DEĞİL, DEVLET BİTİRDİ” DEMEK İSTİYORLAR

Uyurken enselerine kurşun sıkılarak öldürüldüğü söylenen iki polisin aslında ölmediği ve cenazelerinin kaldırılmadığı, isimlerinin de bilinmediğini; (2) evet, biz öldürdük diye bizzat PKK tarafından yapılan açıklamanın da pekâlâ Türkiye tarafından imal edilmiş, ya da PKK içine sızdırılan MİT ajanlarınca kaleme alınmış olabileceğini; (3) öte yandan, KCK’nın daha Temmuz’un ilk yarısında herkesin “ateşkes bitti” diye bir açıklama yapmadığını, PKK’nın üst düzey komutanlarından Bese Hozat’ın da 15 Temmuz’da Özgür Gündem’de Yeni süreç devrimci halk savaşı sürecidir diye bir yazı yazmadığını… birbirleriyle bağlantılı olarak işleyip, sonuçta (4) PKK’nın ateşkese ve Çözüm Sürecine sonuna kadar bağlı kalmışken, maalesef Türkiye’nin durup dururken başlattığı saldırı karşısında kendini savunmaya zorlandığını, su götürmez biçimde ispatlayın.

GERÇEKLERİ SAPTIRAN BBC’YE ALTERNATİF MEDYA BİZDE NEDEN YOK

Olanca tarafsızlığı ve objektifliği içinde BBC’nin, sadece iki kelime (admitted/kabul etti ve reportedly/söyleniyor) ilâvesi ve on günlük bir zaman kaydırmasıyla, üstü örtülmek istenen gerçeklere parmak basabilen maharet ve incelik düzeyine sahip muhabirler, acaba bizde neden yok? Bu problemin, AKP’nin yarattığı İslâmî gerilik ve cahillik ortamındaki tarihî kökenleri ile buna karşı alınabilecek restorasyon önlemlerini araştırın. Benzer medya kadrolarının Türkiye’de de yetişmesini sağlayacak bir Yüksek Gazetecilik Akademisi kurulmasını, büyük merkez medya gruplarına sunulacak, onlar tarafından kabul ve finanse edilebilecek bir proje biçiminde kaleme alın. Bu akademi için, mevcut Hürriyet ve Cumhuriyet yönetimleri ve yazı kadroları içinden, ömür boyu tâyinli, yedi kişilik bir Mütevelli Heyeti oluşturun.

HALİL BERKTAY’IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

basbaglar

Başbağlar katliamında FETÖ’nün rolü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları …

merkel

Almanya’dan “PKK bizi nasıl haraca bağladı” raporu

Almanya’da iç istihbarat servisi, PKK’nın Almanya’da topladığı paranın son 10 yılda iki kat arttığını bildirdi. …

2 Yorumlar

  1. İngilterenin derdi belli Amerika ve Türkiyenin suriye politikası da vardıkları mutabakat Avrupayı özellikle o bölgede hesapları olan ingiltereyi kendilerinin baypas edilmiş olması dan dolayı çok rahatsız ediyor. şimdi pkk belasından kurtulacak bir Türkiye bölgede daha da güçlü bir aktör haline gelebilir. O nedenle panikteler. İstedişklerini yazıp çizsinler bizde de mizah dergilerine dönen bir yığın sözde medya organı var sabah akşam Ak partiye cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar ne oluyor devletin dış politikasını yönlendirebiliyorlar mı it ürüyor kervan yürüyor dışarda da durum aynen bizdeki gibi. Basın yayın organları istedikleri saçmalıkları yazarlar önemli olan devletlerin polikalarıdır.nitekim AB den yapılan türkiye teröre karşı kendini savunma hakkına sahiptir açıklaması aslılandır. Ülke politikalarını medya değil devletler yönlendiri. Medyaya kalsaydı pyd düne kadar kadar Kuzey suriyede destan yazıyordu ne oldu amerika türkiye masaya oturdu ne pyd nin adı kaldı ne anlı şanlı kürt direnişi.

  2. arkadaşlar bize de sabah akşam onlara küfretmek için gün doğuyor böylece. fena mı? İngiliz, alman yazsın biz de sülalelerini sıraya dizelim. Hani kraliçeye hakkında yapılan haberi ispiyonlayan ingiliz beslemsi bir kara karı var ya bu küfürlerimi de bir zahmet ingilterede münasip yerlerine sokacak bilimum odaklara yetiştirsin Hiçbirisi s.kimizde değil bize saldıran karşılığını bin misliyle alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir