Anasayfa / GENEL / İşte Borsa İstanbul’daki haşhaşiler gerçeği
borsa

İşte Borsa İstanbul’daki haşhaşiler gerçeği

Finans uzmanı Ömer Özbay borsadaki Paralel Yapı hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan’ın 331 Cemaat üyesini borsada işe aldığını söyledi.

Araştırmacı ve finans uzmanı Ömer Özbay A Haber’de yayınlanan Yaz Boz programında Paralel Yapı’nın Borsa’daki etkisi üzerine dair çarpıcı bilgiler açıkladı. Ömer Özbay ‘İbrahim Turan’ın Cemaat’ten 331 kişiyi borsaya aldırdığını söyledi. Özbay Merkez Bankası’nı Cemaat’in kuluçka makinesi olduğunu söylerken yazılımcı genç mühendislerin peş peşe şehit edildiğine bunu intihar kisvesi altında gösterildiğini iddia etti.

Ömer Özbay Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan, Yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı’nın Pensilvanya’da Fethullah Gülen’le bir görüşme yaptığını ziyaret sonrasında ise Borsaya bir çok Cemaat mensunu mühendisin alındığını ve Amerikan yazılım şirketi NAZDAQ ile ortaklık anlaşması yapıldığı söyledi.

İşte Ömer Özbay’ın yaptığı çarpıcı açıklamaların satırbaşları…

BORSADA GÖREVDEN ALINAN KİŞİLER İÇİN PARALEL YAPININ ELAMANI DENDİ

Başkan yardımcılığı görevi yapan iki kişi görevden alındı yada görevi bırakmak zorunda kaldılar. Paralel Yapı’nın elamanı oldukları söylendi.Bir çok kurumda olduğu gibi borsada da paralele yapıdan bahsedebiliriz. Bu iki arkadaş genel müdür muavini olarak görev yapıyor biri bilgi işleme bakıyor, diğeri de dış ilişkilere bakıyor. En önemli iki nokta. Paralel Yapı dendiğinde bu iki isim göze çarpmış. Görevden alınmış yada istifaları istenmiş detayını bilmiyorum

NAZDAQ nedir?

2012 yılında bir altyapı eksikliğinden bahsedildi. Borsanın alt yapısı eksik diye bir ortak arayışına gidildi. Yapılan çalışmalar sonunda NAZDAQ’ın en iyi stratejik ortak olduğuna karar verildi. Borsaya en iyi alt yapı yazılımı verecekti . NAZDAQ Amerika’nın önemli borsa şirketi. Ama kürsel çapta 26 borsası olan muhtelif miktarda saklama merkezi olan, 70 borsaya yazdığı programı satan bir borsa şirketi. Bir Amerikan şirketine borsanın alt yapısına yaptırdık . Kaldı ki borsanın bilgi işlem bölümünde bu yazılımı yazacak kapasitede.

GENEL MÜDÜR VE İKİ YARDIMCISI PENSİLVANYA’YI ZİYARET ETTİ

Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan, Yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı Pensilvanya’da hocayı ziyaret ziyaret ediyor. Borsa İstanbul Genel Müdürü İbrahim Turan, Yardımcıları Ali Çöplü ve Mustafa Baltacı Pensilvanya’da hocayı ziyaret ziyaret ediyor. Ziyaret sonrasında dönüşte sürpriz paketler geliyorlar. Biri bu NAZDAQ paketi biri de Cemaat referanslı mühendislerin borsaya alınması oldu.

İbrahim bey göreve geldiğinde ilk üç ay ne borsanın alt yapısının yetersizliğinden ne de stratejik ortaktan bahsetti.

BORSADA RİSK VAR

Ben bir kaç kaç program izledim konuşmacılar diyordu ki Borsanın kablosunu Amerika’ya bağladılar neden milli bir yazılım şirketi bunu üretemez miydi diyorlar uzmanlar borsanın kablosu Amerika bağlandı diyorlar. Bizim borsamızda 20 yıl önce bir yazılım programı almıştı bugüne kadar gelmişti. Gayet yeterli gelmişti 700 bin dolara alınmıştı bugün satın alınan borsa yazılım programı 250 milyon dolara alındı diye yazılar çıkmıştı Yaman Törüner bu yönde yazı yazmıştı. Başkan bunları görmezden geldi.

İBRAHİM TURAN BORSANIN YÜZDE 41 HİSSESİNİ SATMA GAYRETİNDE

İbrahim Turan kendilerine verilen yüzde 41 hissesini tamamını satma gayretinde. Bu yüzde 41 satılmazsa 2015 yılında bu hazineye devredilecek. Şimdi bu yüzde beşin üstünü satma gayreti içinde NAZDAQ ile yapılan stratejik anlaşma 1300 sayfa. Yapılan bu anlaşma beni ürkütüyor, içinde neler olduğu kimse tam olarak bilmiyor.

NAZDAQ NE YAPABİLİR?

Milli borsa kürsel sermayenin kontrolünde demektir. Borsada yerli yatırımcı kalmadı. Doğru düzgün hesabı olan iki yüz bin kişi var. Yerli sanayici işlem görmüyor. Borsamız sadece yabancı fonlara hizmet eder durumda. Yazılım programımız yerli olmamasının sıkıntılar getirir.

YAZILIM PROGRAMI YAPAN GENÇ YAZILIMICLAR İNTİHAR ETTİ KİSVESİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Yine ilgi çekimi çeken bir şey var. Yazılım programı yapan genç yazılımcılar intihar etti kisvesiyle öldürüldü. Şehit edildi. Niye şehit ettiler. Milli yazılım programı yapan bu çocuklar bu genç çocuklar neden arka arkada öldürüldü. Demek ki bunu yaparsanız dışarının işine gelmiyor. Programı kendiniz yazmaya kalkarsınız sizin ellerinizi keserler. 250 milyon dolar verip yazılım programı alıyoruz. Kuşku duyduğum durumlar ortaya çıkıyor bu 1300 sayfada ne yazıyor? Yüzde beş pay veriyoruz diyorsunuz bin üç yüz sayfalık anlaşma yapıyorsunuz.

İBRAHİM TURHAN CEMAAT MENSUBU 331 KİŞİYİ İŞE ALDIM DİYOR

İbrahim bey kendisi diyor Cemaat’ten 331 kişiyi borsaya aldım diyor. İbrahim Turan 331 kişiyi almakla övünüyor. Şimdi bu adamlardan kurulu sistem halka arz danışmanlığı yapacak. Yedi yılda yüzde iki bin beş yüz büyüyen Cemaat şirketi var. Yedi yıl önce değeri 20 milyon dolarken şimdi değeri beş yüz milyon dolar olmuş. Borsa paralel yapılanırsa bu tür sonuçlar ortaya çıkar. Cemaat şirketiyseniz büyürsünüz.

İBRAHİM TURHAN EKİBİ NEREDEN GELDİ?

İbrahim Turhan geldiği günden beri borsa adına neler yaptı? Alt yapı adına çalışıyorlar diğer ekibi ilgisiz alanlardan geldiler. Cemaat’in kuluçka makinesinden geldiler. Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası Cemaat’in kuluçka makinesidir. Nerede bir eleman eksikliği olursa oradan geliyor. Borsada ne olup bittiği Ankara’da pek izlenemez, bilinmez. Borsa dilini kullanarak sizi en müşkül durumda ikna edebilir.Bizim borsamız tipik bir kumarhane.

17 ARALIKTAN SONRA BU YAPI BANK ASYA’YA 66 MİLYON DOLAR YATIRDI

Takas Bank’ın parası oradaydı. Saklama hizmeti veren bir kurum, sahibi de İbrahim bey. Takas Bank borsanın iştirakidır. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan’dır. Yönetim Kurulu Üyesi de Ali Çöplü’dür. Ciddi karlı, sermayesi güçlü, kasasında ciddi nakdi olan bir kurum. 17 Aralık’tan sonra bu yapının Bank Asya’ya 66 milyon dolar para yatırıldığı söyleniyor.

Borsaya beş milyon dolar değer biçilirken neden bir milyar dolara düştü. Amerikalı şirketten sonra bu rakam bir milyar dolara düştü. Şu anki kullanılan kampüsün değeri bir milyar dolardan fazla.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

borsa

100.000 rekorunun hikayesi!

BIST 100 endeksi, geçen yılın aralık ayında başlayan yükseliş trendinde analistlerin sürekli dile getirdikleri 100.000 …

borsa2

FETÖ’nün Borsa İstanbul’daki inine girildi

Borsa İstanbul’daki FETÖ yapılanmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından operasyon başlatıldı. 102 şüpheli hakkında gözaltı …

borsa2

AB sabotajı da boşa çıktı; Borsa uçuyor

15 Temmuz’un ardından Türk ekonomisini hedef almaya başlayan ve art arda aldıkları siyasi kararlarla Borsa’yı …

1 Yorum yapıldı

  1. Tek tesellm Allah bizlere Erdogan gibi bir lider getirdi.Bukadar kaosa ragmen bizler halk olarak hicte endiseli degiliz.Biliyoruzki basbakanimiz Türkiyeyi düzlüge cikarmaya basladi.Allah onu Türkiyeye bagislasin,korusun.Hcbir güc Erdoganin baskan olmasini engelleyemecek.Ve hayatimda ilk kez oy kullanacagim (ilk kez gurbetcilere oy hakki bu secimlerde) oda basbakanimiza tabiki.ayin 24 ünde Kölnde 18 bin kisilik buzhokeyi statyumunda konusma yapacak,heyecanla bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir