Anasayfa / GENEL / İşte Aydın Doğan’ın FETÖ destekli büyük vurgunu
poas

İşte Aydın Doğan’ın FETÖ destekli büyük vurgunu

Akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle 600 milyon lira ceza alan Aydın Doğan, medya gücünü ve Paralel yargıyı kullanarak bu cezayı 35 milyona düşürdü. İşte POAŞ yalanları ve gerçekler.


YALAN 1: EPDK, süre uzatmadı

GERÇEK 1: Kurul, yetki kullanarak süreyi 3 ay uzattı

YALAN 2: Tebliğ geç yayınlandı

GERÇEK 2: 600 Milyon TL ceza Kanuna aykırılıktan kesildi

YALAN3: Kendi bayimize sattık

GERÇEK 3: Faaliyet izni olmayan bayiye satış yapıldı

Akaryakıt kaçakçılığı tescillenen Aydın Doğan’ın kamuoyunu yanıltmaya yönelik algı operasyonu boşa çıktı. Hürriyet Gazetesi aracılığı ile Star’ın ortaya çıkardığı gerçekleri yalan haberlerle perdelemeye çalışan Doğan’ı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtları ve Petrol Piyasası Kanunu yalanlıyor. 600 milyon liralık cezaya ilişkin tebliğin geç yayınlandığını iddia eden Doğan’ın, Kanun’a aykırı hareketten ceza aldığı ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi’nin iddia ettiğinin aksine EPDK süre uzatım taleplerini dikkate alarak 3 aylık süre uzatımına da gitti. Doğan, Kanunun ilgili maddesi hükmüne aykırı hareket ederek lisansı olmayan bayilere akaryakıt sattığı için ceza aldı. Enerji uzmanları, ‘kendi bayiimize sattık’ savunmasının da hedef saptırmak olduğunun altını çizerek faaliyet izni olmayan bayilere akaryakıt satışının yasal düzenlemelere aykırı olduğunun altını çizdi.

YALANA SARILDI

Dağıtım şirketleri kanunun verdiği süre içerisinde lisans alamayınca Kurul, Kanun’daki “Başvurusunu yapmış ancak işlemleri tamamlayamayan kişilerin faaliyetlerinin devamı için, üç ayı aşmamak üzere ek süre verilmesinde kurum yetkilidir” maddesi kapsamında yetkisini kullanarak süreyi uzattı. Bu sürede 20 Mart 2005 tarihinde doldu. O tarihten sonra şirketler lisanslama işlemlerini tamamlayamadıkları için de Kurul ceza kesti. Diğer şirketler gibi POAŞ ve Erk Petrol’e de para cezası uygulandı. Doğan, Kanun düzenlemelere göre yapılan işlemi geç yayınlanan tebliğe bağlayarak kamuoyunda algı oluşturmaya çalışıyor.

KANUN MADDESİNE GÖRE CEZA

Petrol Ofisi ve Erk Petrol’un usulsüz faaliyetlerinin tespit edilmesi üzerine 600 milyon TL ceza kesilen ve bunu paralel yapının yargıdaki desteğiyle 35,4 milyon liraya düşüren Aydın Doğan’ın kendisini aklayıp, EPDK’ya atmaya çalıştığını aktaran enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili Petrol Piyasası Kanunu kapsamında ceza kesildiğinin altını çiziyor. Doğan’ın medya gücünü kullanarak kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını vurguluyor.

600 milyon TL’lik ceza 35 milyona indi

Danıştay Dava Dairelerinin EPDK’nın 600 milyon liralık ceza kararını bozmasına teknik açıdan bir anlam veremediklerini aktaran üst düzey bir enerji yönetimi yetkilisi, “Enerji Üst Kurulu’nun 7. madde kapsamında değil de 19. Maddenin 3. fıkrasına göre ceza kesildi. Bunun üzerine 600 milyon liralık ceza 35.4 milyon liraya inerek kuşa döndü” dedi. Uzmanlar, Doğan’ın paralel yapının yargıdaki gücünden destek aldığına dikkat çekiyor.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

arman6

Ayşe Arman’ı da kov Aydın Doğan!

İrfan Değirmenci’yi siyasi pozisyon aldığı için kovan Aydın Doğan aynı kural ihlali yapan Ayşe Arman’ı …

chp1

Aydın Doğan ve tetikçileri bu habere itibar etmedi!

Star gazetesinde Ahmet Kekeç’in “FETÖ’nün CHP imamı Enis olamaz” başlıklı yazısı şöyle… Şimdi neden sustuğunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir