Anasayfa / GENEL / İşte ABD ve Rusya’nın planı; önce PKK devleti sonra Türkiye’ye saldırı
abd-rusya

İşte ABD ve Rusya’nın planı; önce PKK devleti sonra Türkiye’ye saldırı

Türkiye’nin uyarılarına rağmen PYD’ye desteğe devam eden Washington-Kremlin işbirliği ortaya çıktı. PYD, ABD silahları ile şehirleri ele geçirirken hayali ‘PYD Devleti’nin haritası Moskova’da görüldü.


Türkiye sınırına yakın Suriye şehirlerini DAEŞ bahanesi ile PYD’ye teslim eden ABD’nin Rusya ile yaptığı iş birliği deşifre oldu.

ABD-nin terör örgütü PYD’ye mühimmat ve “danışmanlık” desteği sürerken örgütün hayal ettiği devletin haritası Rusya’da kameralara yansıdı. Moskova’da “Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi” adı altında açılan PYD temsilciliğinin açılışından önce duvarda Türkiye sınırında kurulması istenilen ‘PYD Devleti’ haritası dikkatleri çekti. Temsilcilikteki başka bir haritada ise Türkiye’nin doğu kısmını da içine alarak işaretlenen bölgenin Kürt bölgesi olarak gösterildiği görüldü. Toplantıya Rus yetkililerle beraber HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da katıldı.

RUSYA KONFORU

Esad rejiminin muhalifleri sindirmesine yardımcı olmak adına rejim ile işbirliğindeki PYD, Rusya’nın hava saldırıları ile konforlu bir şekilde ilerliyor. Suriye muhalefetini de hedef alan örgüte, Rusya Aralık başında 5 ton mühimmat göndermişti. Türkiye’nin 24 Kasım’da sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesinin ardından ilişkiler artarken en az beş kez Rus komutanlar PYD’li teröristler ile toplantı yaptı. Rus yapımı ‘gece görüş sistemleri’ birkaç ay önce PYD’ye teslim edilirken, Ocak’ta Rus askeri “danışman”lar Kamışlı’da PYD’ye hizmet verdi.

ABD, sahada DAEŞ kılıfı ile tam destek verdiği terör örgütüne ilk kez Ekim 2014’te havadan mühimmat indirmişti. Geçen sene Ekim ayında havadan PYD- ye 50 ton cephane indiren ABD, Kasım’da da karadan silah göndermişti. Mühimmat arasında otomatik silah el bombaları, havan mermileri ve RPG-7 roketatar mermileri vardı. Geçen ay PYD- nin Haseke’deki bir üssünü devralıp büyüten ABD, hafta başında da PYD’ye Mümbiç’e düzenleyeceği operasyon için 20 askeri danışman gönderdi. Ayrıca, mühimmat dolu iki kargo uçağı da Kobani’ye gönderildi.

harita1 harita2

ABD YALANLARI 

1) ABD Başkanı Obama, geçen sene Temmuz ayında PYD’yi DAEŞ’e karşı etkin bir ortak tanımlarken DAEŞ’e karşı savaşan ılımlı muhaliflerin bombalanmasına ses çıkarmadı.

2) ABD Büyükelçisi John Bass, STAR’a demografik bir operasyon istemediklerini söylerken PYD ele geçirdiği yerlerdeki Arap ve Türkmenleri sürdü.

3) Bass, mevcut çatışmadan yararlanmaya karşı oldukları söyledi ancak, ABD, PYD’nin muhalifleri vurmasına destek oldu.

4) STAR ile röportajında, Bass Türkiye istikrarını bölmek üzere PYD ile işbirliği yapmadıklarını ifade etti, PKK güneydoğuda ABD silahları ile Türk askerlerini hedef aldı.

5) Büyükelçi, Suriye’de PYD’lilerin bir devlet veya özerk bölge kurmalarına karşı olduklarını belirtti, kantonları birleştirmesi için DAEŞ’ten boşalan bölgelere PYD’nin girmesine göz yumuldu.

KIRBY TERÖRE DESTEĞİ ONAYLADI

ABD’nin Türkiye’deki en yüksek düzeydeki diplomatik temsilcisi olan John Bass’ın, Dışişleri Bakanlığı’na çağırılması, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kırby’nin, Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündeme geldi. Bu konudaki haberleri doğrulayan Kirby, “ABD hükümetine göre PYD terörist değildir açıklamanızın arkasında mısınız?” sorusuna verdiği cevapta, “Bu doğru. Bu konudaki politikamızda hiçbir değişiklik yok” dedi. Benzer bir açıklama dün akşam Başkan Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’tan geldi. Türkiye’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelede yanlarında durduklarını fakat Suriye’nin kuzeyindeki Kürt grupları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir