Anasayfa / GENEL / IŞİD’in Esad’a da çalıştığının haritalı ispatı
isid6

IŞİD’in Esad’a da çalıştığının haritalı ispatı

Terör örgütü IŞİD, açık açık, Suriye’de vatandaşlarını katleden Beşşar Esed’e çalışıyor.

Suriye’de IŞİD, Türkiye’nin güney sınırı boyunca ciddi bir yapılanma içerisinde. Bir yıl önceki Suriye haritasıyla bugünkü arasında büyük fark var. Bu süreçte muhaliflere ait bölgeleri yağmalayan IŞİD, rejimin toprak bütünlüğüne ise katkı sağlıyor. 10 bin militanla Halep’in doğusuna yerleşen IŞİD’ın en büyük hedefi ise Suriye petrolünün bulunduğu bölgede hakimiyet ilan etmek.

harita

Bu harita Suriye’de 2013 Mayıs ayındaki yapılanmayı gösteriyor. Kırmızı renkli bölgeler rejimin, yeşiller ise Özgür Suriye Ordusunun hakim olduğu alanları işaret ediyor.
Bir yıl önce Suriye muhaliflerinin ülke topraklarının en az yarısında egemen olduğu bir gerçek. Bir yıl sonraki yani bugünkü durum ise gerçekten şaşırtıcı.

harita1

Bugünkü manzarada IŞİD faktörünün Suriye’deki iç savaşta ne denli etkin olduğu açıkça belli oluyor. Suriye’nin kuzeyinde koyu renklerle işaret edilmiş alanlar, IŞİD’ın hakimiyet ilan ettiği bölgeler.

IŞİD’ın El Kaide bağlantılı olarak Suriye’de yapılanmaya girdikten sonra El Kaide çatısından ayrılıp, başına buyruk bir şekilde savaşa dahil olması haritadaki renkler değiştirmiş. Muhalifler, bir yıl önce hakim olduğu bölgelerin çoğunu IŞİD’a, bir bölümünü ise rejime kaptırmış.

Şu an ülkenin batı bloğu rejimin elinde. Bir yıl içerisinde rejim muhaliflerin eline geçen orta Halep’in kuzeyindeki bölümlerin kontrolünü yeniden sağladı.Bununla birlikte devreye giren IŞİD, muhaliflere büyük bir darbe vurarak, Türkiye’nin güneyi, Suriye’nin kuzeyinde ciddi bir yapılanma içerisine girdi. Şu an Halep’in doğusundan başlayarak, Cerablus, Münbiç gibi Halep ilçelerinin yanı sıra Rakka ile Rakka’nın doğusundaki Haseki’ye kadar olan alan IŞİD’in kontrolüne geçmiş durumda.Bu bölgelerin en büyük özelliği ise Suriye petrolünün yaklaşık yüzde 60’ını bünyesinde bulundurması.

Özetle IŞİD, Türkiye sınırında ayrıca Türkiye’nin yurtdışındaki tek kara parçası olan Halep’in doğusundaki Süleyman Şah türbesinin bulunduğu alandan itibaren, Kürtlerin hakim olduğu Irak sınırı yakınlarındaki Haseki’ye kadar egemenlik kurmuş durumda. Şu an 10 bine yaklaşan silahlı üyesini Halep’in Cerablus, Münbiç ilçeleriyle Rakka’da konuşlandıran IŞİD, Suriye petrol bölgesinde mutlak egemenlik ilan etmek peşinde. Sadece bu haritalara bakarak bile IŞİD’ın Suriye’de önce rejim ardından kendi adına çalıştığını söylemek mümkün.  (Haber 7)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir