Anasayfa / GENEL / IŞİD kimin projesi?
isid8

IŞİD kimin projesi?

Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, IŞİD’in Sünni Arap devleti projesi olduğunu, arkasından Arap ve Körfez devletlerinin olduğunu yazdı.

Işid’i El Kaide’nin türevi gibi görenlere tepki gösteren yazar bugünkü köşesinde bu örgütü ve Irak’ın son durumunu ele aldı.

Irak’ın fiilen üçe bölündüğünü yazan Karagül, tablonun bu hale gelmesinde Maliki’nin Sünnileri dışlamasının büyük rolü olduğunu düşünüyor.

“Sünni Araplar hem devlet istiyorlar hem de Irak’ın zenginliğindeki paylarını almaya çalışıyorlar” diyen yazar, bir sonraki adımda ülkenin parçalanacağını iddia etti.

“BU İŞİD NEREDEN ÇIKTI” DEMEKTEN BAŞKA BİR CÜMLE KURAMIYORUZ

Yazar daha sonra örgütün arkasındaki güçleri ve Türkiye’de Işid’e olan bakış açısını eleştirerek yazısını tamamlıyor:

“Söz konusu hareket, bir uluslararası koalisyonla dağıtılamazsa varacağı nokta şurasıdır: Doğrudan Şiilerle savaşa girecekler. Kürtlerle küçük çaplı anlaşmazlıklar dışında çatışmayacaklar. Türkiye ile çatışmayı göze alamayacaklar. Hesapları ve hedefleri farklı: Sünni bölgeleri tek çatı altında birleştirmek, petrol kaynaklarından paylarını almak, Şiilerle hesaplaşmak.

TERÖR VE EL KAİDE DEMEK GÖZLERİ KÖR EDER

Sadece Kerkük’te Kürtlerle ciddi bir sürtüşme yaşayabilirler. Güçlenirlerse Bağdat’ı hedef alacaklar ama Şiilerin yaşadığı bölgelere girmeyecekler.

Öyleyse, Türkiye’den bakanların gelişmeleri terör-El Kaide gibi iki kavrama sıkıştırmaları gözlerimizi kör edecektir. El Kaide ya da terör dediğiniz anda olayın üstüne bir çizgi çekilecek, yaşananların anlaşılması zorlaşacaktır. Zaten hep böyle yapıldığı için ‘Bu IŞİD de nereden çıktı’ demekten başka bir cümle kuramıyoru

NE KADAR BAŞARILI OLUR ZAMAN GÖSTERECEK

İçimize sinmese de bölge Şii ve Sünni olarak iki cepheye ayrıldı. İşgallerin ve müdahalelerin bize bıraktığı en acı miras bu oldu. Arapların Doğu Cephesi, İran sınırından Suriye’ye geriledi. Şimdi Sünni Arap dünyası Irak’ta yeni bir mevzi inşa ediliyor. Bu büyük bir proje. Ne kadar başarılı olur, bilmiyorum, bunu zaman gösterecek.

Ama son birkaç günlük gelişmeyi yeni bir ‘Sünni Arap Devleti Projesi’ olarak niteleyebiliriz. Irak denklemini kökten değiştirebilecek bu gelişmeyi dikkate almazsak, şaşırmaya devam edebiliriz.

SÜNNİ ARAP DEVLETLER VE KÖRFEZ

Projenin arkasında kimler var? Elbette Sünni Arap devletler ve Körfez. Bölge dışı aktörleri de bu ülkelere bakarak çözebiliriz. ‘Şii Hilali’ne karşı Sünni blok’ galiba Irak ve Suriye topraklarında inşa edilecek.

Bu arada, Musul’daki Türk Konsolosluğu’na yönelik ‘rehine’ olayının bu tabloya göre olmaması gerekiyordu. Çünkü Türkiye onlar için öncelikli bir hedef değil. Söz konusu yapı içindeki bazı örgütlerin ya da örgüte destek veren bazı ülkelerin özel hesaplaşması olabilir.

SESSİZ KRİZ YÖNTEMİ İLE ÇÖZEBİLİRİZ

Ancak Türkiye’nin izlediği sessiz kriz yönetimiyle kolayca çözüleceğini düşünüyorum. En azından bunu umuyorum.”

KARAGÜL’ÜN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

terorist-feto2

FETÖ suikast için DAEŞ’ten yardım istedi

15 Temmuz darbe girişiminde başarılı olamayan FETÖ’nün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bir kişiye yönelik suikast için …

feto-daes

İşte DAEŞ-FETÖ işbirliğinin kanıtı

MİT TIR’larına operasyon yapıp Türkiye’yi ‘IŞİD destekçisi’ diye yaftalamaya çalışan Gülen ve teröristleri, sadece PKK …

emremor2

DAEŞ’ten beter ‘Ekşi” kafaya bak!

Türk futbolunun son dönemdeki göz bebeği olan Emre Mor’un taktığı Arapça Londra yazılı şapka farklı …

1 Yorum yapıldı

  1. Ülkeme zararı yoksa aaaaaman

    Bu İŞİD meselesinden neden insanlar bu kadar rahatsız anlayamıyorum! İleriki dönemlerde Türkiye’nin önünü açacak bir olay olarak görüyorum. Türkiye’nin Ortadoğu politikalarına zarar verecek bir gelişme olduğunu da sanmıyorum. Düşünmesi gereken Amerika! İŞİD’ciler ele geçirdikleri Amerikan araçlarını, silahlarını kullanmadan imha etmeleri dikkatinizi çekiyor mu? Yarası olan gocunsun. Amerika’yı orta doğudan söküp atacak bir gelişme olduğu gerçeğini de görmemezlikten gelmeyelim. Şahsi kanaatim; Ülkeme zararı yoksa aaaaaman!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir