Anasayfa / GENEL / Irkçılığın kaynağı CHP ulusalcılığı
karakoc-chp

Irkçılığın kaynağı CHP ulusalcılığı

Yüce Diriliş Partisi lideri Sezai Karakoç, “Medreseler kapatıldı, düşünenler susturuldu. Aydınlar Batı’da eğitildi, CHP ulusalcılığı da Türk ve Kürt ırkçılığını büyüttü” dedi.

Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı ve Şair Sezai Karakoç partisinin Fatih’te bulunan merkezinde okurları ile buluştu. Karakoç bu haftaki buluşmasında milliyetçilik ve ırkçılığı eleştirerek dünya üzerindeki ayrılıkların, kaosların Batılılar tarafından aşılanmaya çalışılan ırkçılık ve nasyonalizm hareketiyle meydana geldiğini söyledi. Kürt meselesinin temelinde de milliyetçilik unsurlarının yattığını belirten Karakoç, Türkler’den sonra Kürtler’in de milliyetçiliğe sarıldığını ve sebebinin CHP’nin ulus devlet yaratma fikri olduğunu söyledi. Karakoç önce Avrupa’da azınlıklara, sonra da Müslüman kitlelere bu ideolojilerin aşılandığını ifade ederek, ‘Siz hür ve bağımsız olun dediler.  Osmanlı devletinin çöküş yıllarında önce Arnavutlar’a daha sonra Araplara bu duyguları aşılayarak hepsini işgal ettiler’ dedi. Karakoç, “Bugün bu ayrılmalar Arnavutlara, Araplara, gayri müslimlere yaramamıştır. Çoğu kayboldu. Yunanistan kaybolmak üzere. Bulgaristan kaç kere efendi değiştirmek zorunda kaldı. Osmanlı devletinin parçası iken özerktiler. Kendi kralları vardı. Şimdi hepsi esarete düştü”dedi.

Meselenin kaynağı belli: Eğitim

“Güneydoğu meselesi küçük bir mesele zannedildi. Aslında büyük bir problem. Çözülecek bir durumu da yok. Çünkü kaynağı nasyonalizm. Kürt aydınlar Avrupa’da eğitildi. Londra’da Paris’te Kürdoloji bölümlerinde yetiştirildiler. ‘Mademki herkes ırkçılık yapıyor. Biz de yapalım’ dediler. Suriye, Irak, İran ve Türkiye arasındaki birliği en çok güneydoğudaki aydınlar sağlayabilirdi ama olmadı. Yine devletin suçu çünkü medreseler kapatıldı. Yazan çizenin kafası ezildi. En önemlisi medreselerdeki hocaların, şeyhlerin ağaların çocuklarını CHP aldı ve ulus devlet fikriyle tamamen asimile etti. Bu meselenin sorumlusu devlet ve partisi CHP işi. 1950’den sonra gelen iktidarlar da CHP içinden çıkmış, temelde değişmeyen partilerdi.”

Bu 3 şeyle mutlak hesaplaşmalıyız

“Üç şeyle hesaplaşmamız lazım. Batıcılık, ırkçılık ve demokrasi. Kendi otantik ideolojisini bulmalı. Eğer bunu bulamazsak çıkış yolu yoktur. Yeni anayasaya bir ilke ideoloji ile girmemiz lazım.

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir