Anasayfa / GENEL / İnönü Amerikan mandacısıydı
lozan

İnönü Amerikan mandacısıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan’da adaların kaybedilmesinden dolayı eleştirdiği İsmet İnönü’nün Amerikan Mandacısı olduğu öne sürüldü. Emekli konsolos Vahit Özdemir “Mondros Müterakesi’nden sonra İnönü, Osman Bölükbaşı’na Amerikan mandasına razı olduğunu ifade etmiş” dedi.


Emekli Konsolos Vahit Özdemir, Lozan Barış Anlaşması’nın mimarlarından İsmet İnönü hakkında şok bir iddiada bulundu. Özdemir, “İnönü, ünlü siyasetçi Osman Bölükbaşı’ya bir sohbetinde Mondros Mütarekesi’nden sonra ümitsizliğe düşmüş ve Amerika mandasına razı olduğunu ifade etmiş” dedi.

İNÖNÜ DE İTİRAF ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “1920’de Sevr’i gösterdiler, 1923’de bizi Lozan’a ikna ettiler. Ege’de bağırsan duyulacak adaları biz Lozan’da Yunan’a verdik. Zafer mi bu” çıkışına bir destek duayen diplomat Vahit Özdemir’den geldi. Vahit Özdemir, Star’a özetle şunları söyledi: “ TBMM Hükümeti Dışişleri Bakanı İsmet İnönü’nün diplomasi tecrübesi yoktu. Diğer ülkelerin temsilcileri kurt diplomatlardan oluşuyordu. Zafer olarak lanse edilen Lozan anlaşması ile Türkiye; 12 adaları İtalya’ya, Kıbrıs, Mısır ve Sudan’ı resmen İngiltere’ye bıraktı. Kerkük ve Musul’u Milletler Cemiyeti’nin takdirine bıraktı o da sonradan elimizden gitti. Lozan’ın hezimet olduğunu bizzat İnönü 4 Şubat 1923’te Lozan’da kaldığı otelde basına yaptığı açıklamayla dile getirdi. İnönü’nün ‘Herşeyi kabul ettim’ sözleri hezimetin itirafı niteliğindeydi. Kaldı ki İnönü, ünlü siyasetçi Osman Bölükbaşı’ya bir sohbetinde Mondros Mütarekesi’nden sonra ümitsizliğe düşmüş ve Amerika mandasına razı olduğunu ifade etmiş. Bunu bizzat rahmetli Bölükbaşı’dan dinledim.”

Lozan eleştirisine hakaretle cevap

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yabancı basının Türkiye temsilcileriyle yaptığı toplantıdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ege adalarının kaybedilmesini hatırlatarak Lozan Antlaşması’nı eleştirmesini değerlendirirken ülkeyi kutuplaştıran bir dil kullanması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, Lozan’ın eleştirenlerin Sevr’ci olduğunu ileri sürürek şunları söyledi: “Biz Lozan’ı savunuyoruz, onlar Sevr’i savunuyorlar. Biz Ankara’yı, onlar İstanbul’u savunuyorlar. Biz Cumhuriyeti, onlar hilafeti savunuyorlar. Biz vatandaşı, onlar kul olmayı savunuyorlar.”

Nezaket sınırlarını da aşan ifadeler kullanan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’nı ülkesine ihanet etmek ve satmakla suçladı. Bu sözleri üzerine kendisine ‘Yenikapı ruhundan vazgeçti’ denileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu “Eğer sizin anladığınız Yenikapı ruhu buysa biz bu ruha karşıyız” dedi.

-STAR-

MEDYAGUNDEM

gulsun

Namussuz senin dedendir kadın!

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, resmi olmayan referandum sonuçları sonrası yaptığı paylaşımda evetçilere “namussuz” ithamında …

otel

93 yıl sonra Türkiye Lozan’da aynı otelde!

Rusya, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın katılacağı kritik Suriye zirvesi yarın Lozan Anlaşması’nın imzalandığı otelde …

inonu

İnönü kemalizminin mottosu; halk düşmanınızdır!

Yeni Şafak yazarı Tamer Korkmaz’ın “Sansürlenen tarihi gerçekler; kaçışı olmayan belgeler…” başlıklı yazısı şöyle: Gülsün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir