Anasayfa / GENEL / İngiltere’deki teröre dair derin sorular
teror

İngiltere’deki teröre dair derin sorular

Haziran ayında erken genel seçimlere hazırlanan İngiltere, büyük bir terör saldırısıyla sarsıldı. 21 bin kişilik dev spor merkezine “elini kolunu sallayarak” giren bir canlı bomba, 22 kişinin ölümüne, 59 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Haziran ayında erken genel seçimlere hazırlanan İngiltere, büyük bir terör saldırısıyla sarsıldı. 21 bin kişilik dev spor merkezine “elini kolunu sallayarak” giren bir canlı bomba, 22 kişinin ölümüne, 59 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Tırnak çakısı sokmanın dahi imkânsız olduğu bu yüksek güvenlikli kapalı mekâna İngiliz güvenlik güçlerini atlatarak girmenin mümkün olmadığının altını çizen terör uzmanları, saldırının, İngiliz istihbarat servisi MI5’in parmağı olmadan yapılamayacağını dile getiriyor. Saldırının, BREXIT kararı ile AB’yi parçalanma sürecine sokan; Trump’la ittifak edip, Siyonist/satanist baronlarla savaşa girişip, Birleşik Krallığın dağılmasını engellemeye çalışan Kraliçe Elizabeth ve İngiliz hükümeti tarafından; seçmeni konsolide etmek ve ayrılıkçıları baskı alına almak için MI5 eliyle planlamış olduğu düşünülüyor. Saldırıyı MI6, CIA ve MOSSAD’ın kurduğu kullanışlı terör örgütü DAEŞ’in üstlenmesi bu ihtimali kuvvetlendirirken; batı ise faturayı her zamanki gibi Müslümanlara keserek, iğrenç tezgâhına devam ediyor.

KONSER ARENASINDA BÜYÜK PATLAMA

İngiltere’nin kuzeybatısındaki Manchester şehrinde, 21 bin kişi kapasiteli Manchester Arena konser salonunda ABD’li müzisyen Ariana Grande’nin konserinde düzenlenen saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişi öldü, 59 kişi yaralandı. Canlı bombalı saldırının önceki gün yerel saatle 22:35’te yapıldığını bildiren Manchester Emniyet Müdürü Ian Hopkins, “Elimizdeki bilgiler çerçevesinde patlamayı terör saldırısı olarak soruşturuyoruz” dedi.

MANCHESTER POLİSİ TEYAKKUZDA

Bir erkeğin üzerindeki patlayıcı düzeneğini ateşleyerek saldırıyı gerçekleştirdiğini ve saldırganın olay yerinde öldüğünü kaydeden Hopkins, eylemin bireysel mi yoksa örgüt işi mi olduğunu tespit etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Devasa büyüklükteki konser salonunda büyük bir patlama sesi duyduklarını ifade eden görgü tanıkları, izleyicilerin panik halinde salondan çıkmaya çalıştığını aktardı. Saldırıdan sonra Manchester geneline ilave 400 polis yerleştirdi.

‘BEKLENEN’ BİR SALDIRIYDI

Manchester’da meydana gelen saldırı İngiliz güvenlik güçlerinin uzun süredir beklediği bir hadiseydi. İngiliz polisi defalarca bir terör saldırısı konusunda vatandaşlarını uyarmıştı. Terör saldırısının önlenmesi hususunda son yıllarda bir çok operasyon düzenlenmiş, çok sayıda şüpheli yakalanıp cezalandırılmıştı. Çeşitli çeteler sürekli takip edilirken, İngiliz İç İstihbarat Teşkilatı MI5, olası terör saldırısına karşı güya teyakkuz halindeydi.

5 YILDA 1 MİLYON İNSAN KATLETTİLER

İngiltere’de yaşanan planlanmış, istihbarat örgütü ve İngiliz devletinin gizli amacına hizmet amaçlı sözde terör saldırısı sonrasında belki de hiçbir suçu olmayan 22 kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine batı yine ayağa kalktı, terör edebiyatı yaptı, İslam ve Müslümanlara saldırdı. Oysa bugün sadece 22 kişisini kaybeden batının yüzünden sadece son 5 yılda Suriye, Irak, Libya, Yemen, Mymmar, Somali, Kenya, Mali gibi ülkelerde en az 1 milyon masum çocuk, kadın, yaşlı ve genç öldü. On milyonlarcası yurtlarını terk edip mülteci oldu. Ülkeler ve insanların her şeyi talan oldu. Buralardaki nüfus alanlarını güçlendirmek veya kaptırmamak için her türlü vahşete imza atan Hıristiyan ve Yahudi inanışlı gözüken satanistler, kendi planladıkları şeytanlığın faturasını bile bize kesti.

Manchester'daki terör saldırısını DEAŞ üstlendi

İNGİLİZ HALKI KORKU İÇİNDE

Arenadaki saldırı üzerine teyakkuza geçen İngiliz polisinin, şehir merkezindeki katedralin bahçesinde kontrollü şekilde patlattığı şüpheli paketten giysi çıktı. Öte yandan konser salonunun altındaki Victoria tren istasyonu seferleri tümüyle durduruldu. Halkın Manchester Arena’dan uzak durmasını isteyen polis, oluşan panik ve yüksek gerilimli havayı dağıtmak amacıyla “günlük hayatlarınıza devam edin” çağrısı yaptı.

MAY: SALDIRGAN TESPİT EDİLDİ

İngiltere polisinin Manchester’daki saldırının failinin kimliğini bildiğini açıklayan İngiltere Başbakanı Theresa May, güvenlik toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar İngiltere’nin kuzeyini hedef alan en kötü saldırıyı bir kişi yaptı. Polis saldırganın kimliği tespit etti. Ancak soruşturma devam ettiği için şimdilik açıklanmayacak” dedi.

SEÇİM ÇALIŞMALARI ASKIYA ALINDI

İngiltere Başbakanlık kaynakları, May’in Haziran ayında yapılması planlanan erken genel seçim için yürüttüğü seçim kampanyasını askıya aldığını bildirdi. İngiliz ana muhalefeti İşçi Partisi, İskoç Ulusal Partisi (SNP) ve Liberal Demokrat Parti de seçim çalışmalarını askıya aldı.

YEMEN

İran’ın kirli oyunlarla karıştırarak Husi ayaklanmasıyla kan gölüne çevirdiği Yemen’de de batının müdahalesi ve kirli oyunlarıyla yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti. Halen süren çatışmaların yanı sıra ülkede açlık ve saldın hastalıklar yüzünden her gün yüzlerce insan hayatını kaybediyor.

IRAK

ABD’ başta olmak üzere yine batılı devletlerin DAEŞ’i kullanarak savaş oyunu alanına çevirdikleri Irak’ta da işler pek farklı değil. ABD eliyle DAEŞ’e bırakılan silah ve mühimmatların kullanıldığı saldırılarda yüzbinlerce insan başta Musul olmak üzere birçok şehirde hayatını kaybediyor.

LİBYA

Kaddafi’nin indirilerek yeni bir kargaşa ülkesinin batı eliyle şekillendiği aşikar. ABD tarafından DAEŞ’in Libya’ya taşınması ve ABD’nin yine yardım bahanesiyle ülkede askeri faaliyette bulunmasıyla insanlar hayatını kaybediyor.

FİLİSTİN

Batının meşrulaştırmaya çalıştığı terör örgütü İsrail, kurmaya çalıştığı illegal devlet için dünyanın gözü önünde Filistinlileri vahşice katlediyor. Batı eliyle Filistin’e getirilen teröristler her gün Filistin topraklarının gerçek sahiplerine zulmediyor.

AVRUPA’DAKİ TERÖR SALDIRILARININ KRONOLOJİSİ

Londra, Paris, Brüksel, İstanbul ve şimdi de Manchester. Avrupa metropolleri geçtiğimiz yıllarda çok sayıda terör saldırısına maruz kaldı. İşte Avrupa’daki radikal dinci saldırıların kronolojisi.

Nisan 2017, Stockholm

İsveç’in başşehri Stockholm’de bir saldırgan kullandığı kamyoneti önce insan kalabalığı üzerine, daha sonra da bir alışveriş merkezine sürdü. Beş kişinin öldüğü saldırıda 15 kişi de yaralandı. Polis, aynı gün 39 yaşındaki bir Özbek’i saldırı şüphelisi olarak tutukladı.

Mart 2017, Londra

Bir saldırgan, Londra’nın merkezindeki köprüde bir otomobili yayaların üzerine sürdü ve bir polisi bıçakladı. Dört kişi hayatını kaybetti. İngiliz güvenlik güçleri saldırganı vurdu.

Şubat/Mart 2017, Paris

Orly Havaalanı‘nda bir kişi devriye gezen polisin silahını almaya çalışırken vuruldu. Şubat ayı başında ise Louvre Müzesi yakınlarında bir Mısırlı elinde palayla bir askeri devriyeye saldırmaya kalkınca vuruldu.

Aralık 2016, Berlin

Almanya’nın başşehri Berlin’de Noel’den kısa bir süre önce bir Noel pazarı saldırıların hedefi oldu. Bir DAEŞ militanı, kaçırdığı bir TIR’ı Noel pazarındaki insanların üzerine sürmüş ve 12 kişi hayatını kaybetmişti. Tunuslu saldırgan birkaç gün sonra Milano‘da polis tarafından vurularak öldürüldü.

Temmuz 2016, Nice

Fransa Ulusal Günü’nde Fransa’nın ünlü liman şehri Nice’te düzenlenen saldırıda, saldırgan yüksek hızla kullandığı kamyonu kutlamalara katılan kalabalığın üzerine sürdü. Saldırıda 86 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi.

Mart 2016, Brüksel

Brüksel Havaalanı’nda ve bir metro istasyonunda İslamcı saldırganların düzenlediği bombalı saldırılarda 32 kişi hayatını yitirdi.

Ocak 2016, İstanbul

Sultanahmet Meydanı’nda bir DAEŞ saldırganının bir turist kafilesinin ortasında intihar saldırısı düzenlemesi sonucu 12 Alman turist hayatını kaybetti.

Kasım 2015, Paris

Stade de France, çok sayıda restoran ve Bataclan gece kulübüne düzenlenen eş zamanlı saldırılarda, DAEŞ militanları 130 kişinin ölümüne yol açtı. Saldırılarda yüzlerce kişi de yaralandı.

Şubat 2015, Kopenhag

Arap kökenli 22 yaşındaki bir genç, Danimarka’nın başşehrinde bir kültür kafeyi ateşe verdi. Bir kişi öldü. Bir sinagog önünde de bir korumayı vuran saldırgan, daha sonra polis kurşunuyla hayatını kaybetti.

Ocak 2015, Paris

Charlie Hebdo mizah dergisi binası ve bir koşer markete düzenlenen saldırılarda 17 kişi hayatını kaybetti. İki saldırgan daha sonra polisle girdikleri çatışmada öldürüldü. Saldırıyı terör örgütü El Kaide üstlendi.

Mayıs 2014, Brüksel

Bir Fransız İslamcı, Brüksel’de bir Yahudi Müzesi’nde dört kişiyi vurarak öldürdü. Kısa süre sonra yakalanan saldırganın Suriye’de savaştığı ortaya çıktı.

Temmuz 2005, Londra

İngiliz pasaportlu dört radikal dinci, metro ve bir otobüste patlayıcıları ateşledi: 56 ölü, 700 yaralı.

Mart 2004, Madrid

İspanya’nın başşehrinde yolcu trenlerine yerleştirilen bombaların patlaması sonucu 191 kişi hayatını kaybetti, bin 500 kişi de yaralandı.

İsveç’te havalimanında bomba alarmı

İsveç’in Göteborg şehrindeki Landvetter Havalimanı, şüpheli bir çanta nedeniyle kısmen boşaltıldı. İsveç Ulaşım Güvenlik Dairesi (Swedavia) Landvetter Havalimanı’nın çıkışında bir kişinin bulduğu şüpheli çanta nedeniyle bomba alarmı verildiğini açıkladı. İsveç Ulaşım Güvenlik Dairesi Sözcüsü Anders Porelius, Göteborg Posten gazetesine yaptığı açıklamada, bir çanta ve bir pasaport bulunduğunu söyledi. Porelius, çantanın içinde patlayıcı yapımında kullanılan bazı şüpheli maddeler bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, polis havalimanı çevresini 200 metreye kadar güvenlik şeridiyle kapattı ve havalimanı kısmen boşaltıldı. Bomba imha ekipleri de çalışmalarına başladı.

-YENİ SÖZ-

MEDYAGUNDEM

akbay1

Terörün “Sözcü”sü!

Pensilvanya’dan gelen talimatla manşet atan Burak Akbay’ın sahibi olduğu Sözcü gazetesi bir skandala daha imza …

hamburg

Beslediği teröristler Almanya’yı yakıyor

Almanya’nın Hamburg kentinde devam eden gösterilerden gelen bir video Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini akıllara getirdi. Almanya’da …

uslu2

FETÖ’nün DEAŞ ile ortak kanlı tezgahı bozuldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı yürüyüşe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir