Anasayfa / GENEL / İncirlik’i ABD’ye kapatmak için neyi bekliyorsunuz?
incirlik4

İncirlik’i ABD’ye kapatmak için neyi bekliyorsunuz?

ABD Rakka’nın DAEŞ’ten kurtarılması bahanesiyle Suriye’de çoğunluğunu YPG terör örgütünün oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte operasyon başlattı. Bunun için de İncirlik’ten kalkan uçaklar PKK terör örgütünün Suriye’deki koluna yardıma gidiyor.

Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa kasabasına bağlı bir bölgede basın toplantısı düzenleyen SDG adına açıklamayı yapan Jiyan Şeyh Ahmed, “Rakka, YPG’nin aktif katılımıyla ve uluslararası koalisyonla koordinasyon içinde kurtarılacaktır” ifadelerini kullandı.

OPERASYONUN ADI: FIRAT’IN GAZABI
Star’daki habere göre, Suriye’nin kuzeyini terör örgütlerinden temizleme ve istikrarı sağlama amacıyla başlayan Fırat Kalkanı Harekatı’na karşı olduklarını açık edercesine operasyona Fırat’ın Gazabı adını verdiklerini duyuran Ahmed, operasyonda Türkmen ve Arapların da olacağını iddia etti.

ABD’DEN HAVA DESTEĞİ ALDIKLARINI AÇIKLADI
5 Kasım gecesi başlayan harekata yüzde 80’ni sivil 30 bin SDG’linin katılacağını belirten Ahmed, Rakkalı sivillere DEAŞ’lı teröristlerin bulunduğu yerlerden uzak durma ve işbirliğinde bulunma çağrısı yaptı. Toplantı sonrası AFP ajansına konuşan SDG sözcülerinden Talal Sello, adeta operasyonun içi yüzünü gösteren açıklamalarda bulundu.

“ABD’NİN KOALİSYON GÜÇLERİYLE OPERASYONDA TÜRKİYE’NİN ROL ALMAYACAĞINA DAİR ANLAŞMAYA VARDIK”

Sello, iki aşamalı gerçekleşecek harekat için ABD’den hava desteği aldıklarını ve alacaklarını; en önemlisi kendilerine tanksavar ve füzeler dâhil yeni silahlar verildiğini açıkladı. SDG sözcüsü, ayrıca, ‘ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle operasyonda Türkiye’nin rol almayacağına dair kesin bir anlaşmaya vardık’ dedi.

rakka2

ABD, RAKKA’YI PYD İLE BİRLİKTE KURTARMAYA ÇALIŞMANIN TEHLİKELİ OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

17 Ekim’de başlayan Musul operasyonu sonrası Rakka konusunda açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Ashter Carter, harekatın Musul operasyonu bitmeden başlayacağını açıklamış, ABD; çoğunluğu Arap olan Rakka’yı terör örgütü PYD ile birlikte kurtarmaya çalışmanın tehlikeli olacağına dair Türkiye’den uyarılar almıştı.

HULUSİ AKAR, ABD’Lİ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanlığı karargahında görüştü. Resmi ziyaret talebinin ABD’den geldiği öğrenildi. Hulusi Akar, ABD’li mevkidaşı ile en son Ekim ayında ABD’nin başkenti Washington’da görüşmüştü.

rakka1

İNCİRLİK’TEN KALKAN ABD UÇAKLARI, PYD’YE YARDIM EDİYOR
İncirlik’teki üste yer alan Amerikan uçakları, sözde DEAŞ’le mücadele adına çoğunluğunu YPG’li teröristlerin oluşturduğu SDG’lilere silah yardımı yapıyor.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

1 Yorum yapıldı

  1. bugün aynen bu soruyu soruyor herkes bu ülkenin toprağından kalkan abd uçakları nasıl olurda pkkya destek verir 15 temmuzda incirlikten kalkan uçaklardan yediğimiz bombalar yetmedi mi herşeyi biz mi yapacağız 15 temmuzda devleti, ülkeyi kurtardığımız gibi incirliği de biz mi basıp, amerikalıları kovalım ülkemizden millet olarak bunu da biz mi yapalım devlet ne bekliyor hala neden natodayız bu ülkenin ekseni tamamen değişmelidir kardeşim yeter biz mecbur muyuz bir 100 daha batıya bu nedir ya faşizmdir bunun adı sorun bakalım halka kaç kişi istiyor batı eksenini bu ülkeyi batı ekseninde tutmak için her 10 yılda bir darbe yaptıran abdye mecbur muyuz biz sikerim abyi de abdyi de siktirsin düşsünler be yakamızdan onlardan korkumuz yok ölümü göze aldık 40-50 yıldır ölüyoruz zaten ne yaparlar terör örgütlerini üzerimize mi salarlar meclisimizi mi bombalarlar, üzerimize f 16 larla bomba mı yağdırırlar yoksa helikopterlerden ağır makinelilerle mi tarar tanklar mı ezerler hepsini yaptılar zaten şerefsizler güzelim ülkemizi kan gölüne çevirdiler korkumuz yok öleceğiz ama onları da kanlarında boğacağız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir