Anasayfa / ANALİZ / Ilıcak’ın sorusuna 12 gün önce cevap verdik
51-ilicak

Ilıcak’ın sorusuna 12 gün önce cevap verdik

MEDYAGÜNDEM- Nazlı Ilıcak bugün Sabah’taki köşesinde iyi bir gazetecilik özelliği olan “takipçilik” refleksini yitirdiğini gösterdi. Ilıcak dersini iyi çalışmadan bir yazı yazdı.

51 nolu DVD ile ilgili geçtiğimiz günlerde Star’da çıkan ve MEDYAGÜNDEM’in sorunlu olduğunu ortaya çıkardığı bir habere atıfta bulunan Ilıcak, “Fakat Star ve Zaman’ın yayınlarını takip eden günlerde haberi yalanlayan ya da doğrulayan hiçbir havadis gazetelere yansımadı” dedi, işte bu noktada çuvalladı.

Ilıcak’ın artık haberciliğin internete kaydığından haberinin olmadığı da böylece ortaya çıktı. Ilıcak eski tarz gazetecilikle belli ki haberi hala gazetelerde arıyordu.

Oysa bugün Ilıcak’ın köşesindeki sorunun cevabını MEDYAGÜNDEM 12 gün önce vermişti.

İşte Ilıcak’ın yazısı:

***

51 nolu DVD

Geçtiğimiz haftalarda, Star ve Zaman’da, 51 nolu DVD ile ilgili önemli bir haber çıktı. Star’a göre, “Adli emanette çizildi ve geçerliliğini kaybetti” denilen 51 nolu DVD’nin orijinali Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı tarafından mahkemeye gönderilmişti. 51 nolu DVD, emekli albay Levent Göktaş’ın bürosunda ele geçirilince, Göktaş, bunun polis tarafından ofisine konulduğunu ileri sürmüştü. Sonradan, 51 nolu DVD’ye el koyma tutanağını, aramalarda hazır bulunan baro temsilcisi ile Göktaş’ın avukatlarının imzaladığı ortaya çıktı. Söz konusu DVD’nin içinde, 5763 kişiye ait çok özel bilgiler yer alıyordu; bazı hâkim ve savcıların mahrem ilişkilerini gösteren şantaj kayıtları mevcuttu. Bunun yanı sıra “Ö.K” isimli world belgesiyle “Kurmay” isimli excell belgesinde, TSK mensuplarının bir kısmı da fişlenmişti. “Yargıtay” isimli world dosyasında ise, yargı üyeleri, din, ırk ve siyasi görüşlerine göre “Sol-Kürt“, “Sol-güvenilir“, “Alevisol“, “Fethullah ile ilişkili“, “Muhafazakâr“, “Tarikatçı” “Sol-demokrat” “Nurcu” şeklinde sınıflandırılmıştı. Bazı yargı mensuplarının isimlerinin yanına “Mezhepçilik yapar“, “YARSAV’da aktif“, “Evli, bir kadınla ilişkisi var“, “Kurumun en vasıfsız personeli” gibi yorumlar yazılmıştı. “Acar 1998, Alev 2002, Altay 2001, Atak 2002, Balyoz 2002, Barbaros 2001, Yarasa 2004, Yılmaz 2002, Yıldırım 2001” harekât planları da aynı DVD’de mevcuttu. Karşılarında “Çok gizli” ve “Gizli” ibareleri mevcuttu.
51 nolu DVD’nin aslının Genelkurmay’da olduğu ve Ergenekon davasını yürüten 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Askeri Savcılık’tan gönderildiği doğruysa, “Bütün deliller sahte” diyen Balyozcuların aleyhine, önemli bir gelişmeden söz edebiliriz. Fakat Star ve Zaman’ın yayınlarını takip eden günlerde haberi yalanlayan ya da doğrulayan hiçbir havadis gazetelere yansımadı. Acaba, gerçekten Genelkurmay Başkanlığı 51 nolu DVD’yi mahkemeye gönderdi mi? Yoksa, çıkan haberler yanlış mıydı?

***

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

nazli

Ilıcak’tan FETÖ’nün yalan ve inkar taktiği

FETÖ için aklayıcı kitaplar yazan Nazlı Ilıcak bugün mahkemede neredeyse kendi varlığını inkar etti. İşte …

nazli

Sözcü’nün FETÖ’cü işbirlikçileri

Sözcü Gazetesi’nin FETÖ/PDY ile iltisaklı şirketlerle mali ilişkisi ortaya çıktı. Sözcü’nün FETÖ kurmaylarından Alaaddin Kaya’nın …

feto-medya

FETÖ’nün medyadaki teröristlerine 3’er kez müebbet

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir