Anasayfa / GÜNDEM / Huzur Sokağı tiyatro oyunu 6 Ekim’de sahne alıyor
huzur-sokagi-tiyatro2

Huzur Sokağı tiyatro oyunu 6 Ekim’de sahne alıyor

Şule Yüksel Şenler’in kitabı ‘Huzur Sokağı’, İstanbul Temaşa Tiyatrosu’nun marifetiyle 6 Ekim’de sahnelerde..

Şule Yüksel Şenler’in danışmanlığında hazırlanan, kadrosunda Sanatçı Yaşar Alptekin’in de bulunduğu Huzur Sokağı Tiyatro Oyunu Prömiyeri (ilk gösterimi), 6 Ekim 2012 Cumartesi Saat 20.00’de Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde seyircisi ile buluşuyor.

Şule Yüksel Şenler’in de katılımı ile gerçekleştirilecek oyun sonunda, Şule Yüksel Şenler ve Sanatçı Yaşar Alptekin kitaplarını İmzalayacak.

Ekim’de prömiyer, Kasım’da gala

Genel Sanat Yönetmeni Kaan Basmacıoğlu, satış rekorları kıran, her yaştan ve her kesimden onbinler tarafından aynı ilgi ve heyecanla okunan Huzur Sokağı Romanını Tiyatro perdesine yansıtarak, unuttuğumuz değerleri tekrardan hatırlamak, hatırlatmak, sahiplenmek ve sahnelemek adına gelenekseli gelecekle buluşturmak istediklerini belirtti.

Kitabın sahneye uyarlanması sırasında Şule Hanım’la sık sık görüşme yaptıklarını ve tavsiyelerini aldıklarını belirten Genel Sanat Yönetmeni Kaan Basmacıoğlu, 6 Ekim 2012 Cumartesi Saat 20.00’de Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde yapılacak olan ilk gösterime Şule Hanımın bizzat katılarak oyunu izleyeceğini ve sevenleriyle bir arada olup kitaplarını imzalayacağını belirtti.

Şimdiden tiyatro oyunun büyük ilgi gördüğünü, Kasım ayında da galası yapılacak olan oyun için, yurt içinde ve yurt dışında turne planlaması yaptıklarını belirten Basmacıoğlu, biletler ve organizasyonla alakalı bilgi için istanbultemasa.net adresinin takip edilebileceğini belirtti.

Şule Yüksel Şenler’den tam destek

İstanbul Temaşa Tiyatrosu’nun Mayıs ayından bu güne üstünde büyük bir titizlilikle ve gizlilikle çalıştığı oyunun danışmanlığını ise Şule Yüksel Şenler bizzat kendisi üstlendi. Oyundan hiçbir maddi katkı beklemeden, İstanbul Temaşa Tiyatrosu ile yürüttüğü bu sanat çalışmasının kendisini heyecanlandırdığını belirten yazar, oyunun güzel bir şekilde seyirciye sunulması için elinden gelen tüm gayreti gösterdiğini ve oyunun layıkıyla Ekim ayında gösterime gireceğini söyledi. Edebiyat ile tiyatro oyunlarının arasındaki farklılığa ışık tutan yazar, uyarlamaların genelde okurları hayal kırıklığına uğrattığını hatırlatarak,’Huzur Sokağı’ oyununda, bu durumu en aza indirgeyeceklerini belirtti. Romanı tiyatro oyununa uyarlayan Firuz Erkam ise; Şule Yüksel Şenler’in bu sürece dahil olmasının kendisini son derece memnun ettiğini ve romanı dokusuna dokunmadan sahneye uyarladığını, ortaya da güzel bir çalışmanın çıktığını söyledi. Seyircilerin keyifli bir iki saat geçirmeleri için uğraştığını belirten Firuz Erkam, eklediği karakterlerlerin romanın temasını bozmayacağını söyledi.

Edebiyatın en meşhur sokağı

Şule Yüksel Şenler’in Huzur Sokağı romanı bir klasik… 1969 yılında gazetede tefrika edilmeye başlandığında büyük alaka uyandırdı. 1980’li yıllarda satış rekorları kırdı. Timaş geçen haftalarda romanı yeniden bastı. 101 baskıya ulaşan ve yıllar içinde bir milyondan fazla satan roman, eski, yoksul bir İstanbul sokağında geçiyor. Çoğunluğun dejenere edici zalim baskısı karşısında direncini korumaya çalışan o yoksul İstanbul sokağında dinine bağlı, iyilik dolu insanlar yaşamaktadır. Dindar ve yoksul sokağın gözbebeği üniversiteli Bilal’dir. Gün gelir sokağın ortasına dikilen zenginlik sembolü bir apartman, sokağın huzuru kaçırır. Kavuşulamayan bir aşk öyküsü olarak mahalleli Bilal ve apartman kızı Feyza’nın aşkları romanın odak noktasındadır. Şule Yüksel Şenler’in birkaç nesli etkileyen ve hala satılmakta olan romanı 1970’te Yücel Çakmaklı tarafından Birleşen Yollar adıyla filme de aktarılmıştı. Filmde Türkan Şoray ve İzzet Günay başrolü oynuyordu. Film gösterime girdiğinde yine büyük yankılar uyandırmış, usta yönetmen Çakmaklı’nın maneviyatçı yaklaşımıyla dindar kesim sinema salonlarına akmıştı.

MEDYAGUNDEM

erdogan-sule

Erdoğan yazar Şenler’i unutmadı!

Başbakan Erdoğan, dün riskli bir ameliyat geçiren yazar Şule Yüksel Şenler’i arayıp durumu hakkında bilgi …

alev-toprakoglu

Başbakan’a küfreden Huzur Sokağı senaristi kovuldu!

Atv’de yayınlanan “Huzur Sokağı” adlı dizisinin senarist grubundan Alev Toprakoğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile …

reyting3

Huzur Sokağı ile Arka Sokaklar rekabeti devam ediyor!

Arka Sokaklar ve Huzur Sokağı rekabeti devam ediyor! İşte reytingler! Dün akşam Kanal D dizisi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir