Anasayfa / GENEL / Hürriyet o işadamının FETÖ bağlantısını niye yazmadı?
erdem4

Hürriyet o işadamının FETÖ bağlantısını niye yazmadı?

Hürriyet gazetesi geçen hafta babası Murat Aydemir tarafından annesi Zarina Albegonova’dan 2.5 yaşında koparılan, bugün 8 yaşındaki Aylin’in hikâyesinde dikkat çeken bir isimle röportaj yaptı. O isim Erdem Holding ve Genpa Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem’di. Erdem’in Murat Aydemir’in dayısı olduğu anlaşıldı. Ancak Hürriyet yazarı Melis Alphan’a konuşan Erdem’in FETÖ ile derin bağı haberde yoktu. O bilinmeyen ilişkiyi ise Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu “Mahrem – Gizli belgelerde Türkiye’nin sırları” kitabında yazmıştı. Acaba Hürriyet o detayı niye görmedi? Bunda Erdem’in gelininin Hürriyet’te çalışmasının bir rolü var mıydı? Zeynel Abidin Erdem’in FETÖ bağlantısını Oda TV’nin haberinden aynen okuyalım:


Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’nin Washington’a gönderdiği kriptolarda ismi geçen Zeynel Abidin Erdem’in ilk önce kendisini “Amerika’nın avukatı” olarak tanımladığı belirtiliyor. Dahası aynı kriptolarda Zeynel Abidin Erdem, Gülen’in vize sorununu çözmek için de seferber oluyor. Gülen Cemaati’nin Güneydoğu’daki okullarına düzenli bağış yaptığından da bahsedilen Erdem’in, Cemaat’in bağış toplarken yaptığı usulsüzlüklerden de bahsettiği dile getiriliyor. Dahası Zeynel Abidin Erdem’in Gülen ile Ankara arasında arabuluculuk yapmak istediği de kriptolarda bahsedilen bir diğer konular arsında.

erdem3 erdem4

İşte o kriptolar…

Tarih: 4 Haziran 2007.

ABD İstanbul Başkonsolosu Deborah K. Jones’un kaleme aldığı kripto “Zeynel Erdem Gülenci Okulları Ele Alıyor” başlığını taşıyordu. 189 Erdem’in kendisini nasıl tanımladığını Başkonsolos Jones Washington’a aynen şöyle aktarıyordu: “Zeynel Erdem, zengin bir yerel işadamı ve kendisini ‘Amerika’nın avukatı’ (lütfen koruyun) olarak tanımlayan biri.” Zavallıca! Neyse… Kendi ifadesiyle “Amerika’nın avukatı” olan Erdem’le görüşmelerinin içeriğini ise Başkonsolos Jones şu satırlarla özetliyordu:

(…) 31 Mayıs’ta Başkonsolos’la olan buluşmasında; yakın zamanda ABD’ye girmeleri yasaklanan Fethullah Gülen (FG) yandaşlarıyla ilgili iki vakayı gündeme getirdi. FG örgütlenmesi ve Gülen’in okullar ağıyla olan deneyimlerini tarif eden Erdem, Gülen’i Mayıs ayının ortalarında Pensilvanya’da ziyaret ettiğini söyledi ve sağlık durumunun iyi göründüğünü belirtti. Erdem, Fethullah Gülen’in mevcut vize durumunun sorunlu olduğunun farkında. Erdem Başkonsolos’a, ABD Hükümeti’nin en üst düzeydeki yetkililerinin de bu durumun farkında olduklarını ve nihai bir karar verilirken Gülen’in göçmen statüsü için olumlu bir karar verilebileceğini söyledi (…) Öyle anlaşılıyor ki, Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret eden Erdem, onun vize durumu için kulis yapmaya çalışıyordu. Bu açıdan kendisine “Gülen’in avukatı” da demek mümkündü!”

FETÖ BAĞIŞLARA MAKBUZ KESMİYOR

Aslen Mardinli olduğunu kriptoda da vurgulayan Erdem,Gülen Cemaati’nin Güneydoğu’daki okullarına düzenli bağış yaptığını söylerken, Cemaat’in bağış toplarken imza attığı usulsüzlüklere dair ilginç bir itirafta da bulunuyordu:

(…) Erdem FG örgütlenmesinin, Erdem’in aile kökenlerinin bulunduğu Türkiye’nin güneydoğusunda ilk ve orta dereceli 18 okul işlettiğini ekledi. Erdem’in aile vakfı, söz konusu bölgede faaliyet gösteren Gülen okullarına düzenli olarak on binlerce dolar mali destek sağlıyor. Erdem, her seferinde yaptığı ödemeler için makbuz talep ettiğini ve aldığını söylese de; pek çok bağışçının bunu yapmadığını ve FG okullarının düzenli olarak makbuz kesmediğini belirtiyor (…)

(…) Erdem kendisini bir FG “müriti” olarak adlandırmasa da (yani Fethullah Gülen’i kendi dini önderi olarak görmüyor), Türkiye genelinde beş milyondan fazla FG müridi olduğuna inanıyor. Ona göre Türk bağışçılarının sayısı ise bunun birkaç katı kadar. FG müritleri ABD’ye ve ABD hükümetine iyi niyetli yaklaşıyorlar. Bunun başlıca sebebi; Fethullah Gülen’in şu anda ABD’de yaşaması ve FG örgütlenmesinin ABD’de “70’in üzerinde” okul açma başarısı göstermiş olması. Erdem’e göre, ABD Hükümeti’nin Fethullah Gülen’i sınırdışı etmesi veya ülke dışına çıkmaya zorlaması halinde bu iyi niyet rezervi hızla buharlaşacak (…)

GÜLEN’DEN ZEYNEL ABİDİN ERDEM’E AZAR

Washington’a çekilen kriptoya dönelim. Ve belgedeki en dikkat çeken noktanın, Erdoğan-Gülen ilişkisine dair Erdem’in anlattıkları olduğunu söyleyelim. Zira anlıyoruz ki, ikili arasındaki gerilim, dahası birbirini sevmemezlik çok eskilere dayanıyordu… İş adamı Erdem gibi arabulucular, özellikle Fethullah Gülen’i pek de mutlu edemiyordu. Hatta Gülen’in Erdem’i azarladığı anlaşılıyordu. Daha fazla merak ettirmeden, Başkonsolos Jones’un notlarından aktaralım:

(…) Erdem, Başbakan Erdoğan’la Fethullah Gülen arasındaki ilişkinin şu anki durumundan haberdar olmadığına dikkat çekti. Ancak aralarında çok yakın bir ilişki bulunmadığına inandığını belirtti. Birkaç yıl önce, ikili arasında bir telefon görüşmesine aracılık etmeye yeltenmiş, ancak Gülen tarafından terslenmiş. Görüşüne bakılırsa, Dışişleri Bakanı Gül’ün ve İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu’nun Gülen’le çok daha yakın ilişkileri var (…)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir