Anasayfa / GENEL / Hukukçulardan skandal tahliyeye tepki
kavurmaci

Hukukçulardan skandal tahliyeye tepki

Hukukçular Derneği, 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından başlatılan yargılamalar ve Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliyesine dair basın açıklaması yayınladı.

Türkiye’nin en eski ve en büyük hukuk derneği olan Hukukçular Derneği “15 Temmuz Darbe girişiminin sonrasında yapılan yargılamalara ve yaşanan hukuki süreçlere dair” bir basın açıklaması yayınladı.

FETÖ’nün devlet içindeki sinsice ve sistematik olarak kadrolaşmasına ve örgütün kendi üyelerini koruyarak önemli mevkilere gelmesine zemin hazırladığının hatırlatıldığı bildiride, “FETÖ/PDY yargılamalarında kimi zaman usuli yanlışlıklar yapıldığı, kimi zaman ise zan ile hareket edilerek Anayasa ve Uluslararası sözleşmelerle korunan temel haklara zarar verildiği iddiaları bulunmaktadır.

Bu noktadan hareketle Ergenekon- Balyoz ve 28 Şubat gibi eski darbe girişimlerine karşı yürütülen yargılamalarda düşülen hataların tekrarlanmaması, davaların amaçlarından saptırılmak suretiyle içlerinin boşaltılmaması ve amacın aşılarak asli faillerin yanında masumlara el uzatılarak yargılamaların ciddiyetinin bozulmaması gerektiği kanaatini taşımaktayız.” denildi.

HUKUKÇULAR DERNEĞİ: TUTUKLULUĞUN KALDIRILMASI PROTOKOLE AYKIRIDIR

Bildiride, kamu vicdanını yaralayan Kadir Topbaş’ın damadı FETÖ’cü Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliye edilmesi de yerini aldı. Milletimizin adalete olan inancının zedelendiğinin vurgulandığı bildiride, 6.01.2017 tarihli “Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetim, Dış Koruma, Hükümlü ve Tutukluların Sevk ve Nakilleri ile Sağlık Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Protokol”üne atıf yapıldı.

“Hükümlü veya tutukluların muayene ve tedavilerinin yapılacağı hastaneler” başlıklı 34. Maddesinin 3. Fıkrasında açıkça “Hükümlü ve tutuklular, acil haller dışında özel sağlık kuruluşlarına sevk edilemez” hükmü gereğince, “özel bir sağlık kuruluşundan alınan rapor, hiçbir şekilde tutukluluk kararının kaldırılması ve hakkında adli kontrol kararı verilmesini sağlamaz.” denildi.

FETÖ’cü Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliyesine dayanak yapılan rapor ise özel bir hastaneye aitti. Bildiride “şu halde böyle bir rapora dayanılarak şüpheli hakkındaki tutukluluğun kaldırılması ve hakkında adli kontrol kararına hükmedilmesi protokole aykırıdır.” ifadesine yer verildi.

HUKUKÇULAR DERNEĞİ: YARGILAMALARIN KAMUOYU VİCDANINI YARALANMAMASINA DİKKAT EDİLMELİ

Bu ve benzeri tahliyelerin toplumda, güçlülerin değil zayıfların cezalandırılacağını ve bu sürecin kapanacağına dair inancın arttığını hatırlatan bildiride son olarak, “FETÖ soruşturması bahanesiyle, devlet kadrolarındaki, FETÖ ile ilgisi bulunmayan kökleri bu topraklarda olan yerli ve milli, mütedeyyin insanların da tasfiye edilmeye başlandığı yönünde oluşmaya başlayan algının önüne geçilmesi ve bu yöndeki mağduriyetlerin önlenmesi için hukukun ilkeleri doğrultusunda soruşturmaların yürütülmesi, aksi halde toplumsal bir travmanın oluşacağının gözden kaçırılmaması gerekmektedir.

Yargılamalar gerçekleştirilirken kamuoyu vicdanının yaralanmaması için, azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, bilumum kamu görevlilerine operasyonlar yapılırken, adalet-hak-hakikat ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğine dair kanaatlerimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.” denildi.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir