Anasayfa / GENEL / Hanefi Avcı’ya Gülen örgütü kumpası belgelendi
hanefi

Hanefi Avcı’ya Gülen örgütü kumpası belgelendi

Gülen Grubu’nu ifşa ettiği için tutuklanan Hanefi Avcı’ya ait olduğu iddia edilen ünlülere ait ses kasetlerini, Paralel çetenin Ankara ve İstanbul’da üretip makam odasına koyduğu ortaya çıktı.

Paralel Yapı’yı deşifre eden “Haliç’te Yaşayan Simonlar /Dün Devlet, Bugün Cemaat” adlı kitabı yazdığı için 4 yıl hapis yatan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’ya yönelik kumpasının esrarı çözüldü. Avcı’nın Eskişehir’deki makam odasında bulunan 24 kaseti Paralelci polislerin Ankara ve İstanbul’dan getirdiği ortaya çıktı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün edindiği bilgilere göre kumpas şöyle hazırlandı: Kasetleri Avcı’nın odasına yerleştirdiği belirtilen Başkomiser Erkan Soydan, 6 Ocak 2011’de Eskişehir 155 Polis İmdat telefonuna kendini Sırnaklı Ali Tekin diye tanıtarak Eskişehir Terörle Mücadele Şube Müdürü Eyüp Gökhan Keçe’nin evinde sahte uyuşturucu ihbarı yapmıştı. Amaç, Avcı gibi Keçe’yi de tasfiye etmekti.

TALİMAT YILMAZER’DEN

Soydan, dinleme kasetlerini İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın görevlendirdiği polis şefleri Mesut Yılmaz ve Ali Kavlak’tan aldı. Paralel Yapı’ya yakınlığıyla bilinen Yılmazer, usulsüz telefon dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Soydan’a kasetleri teslim eden polisler ise İstanbul İstihbarat Şube’den Hikmet Kapar ve Erhan Ever.Soydan iki polisle 26 Eylül 2010’da İstanbul Emniyeti’nde buluştu. Bu buluşmadan önce Yılmazer Eskişehir İstihbarat Şube Müdürü Mustafa Aygün’ü arayıp, Demirhan’la yüz yüze görüştü.

İSTANBUL’DAN 19 AN KARA’DAN 5 KASET

Ardından iki polisten 19 kaset alarak Eskişehir’e döndü. Soydan, Avcı’nın odasında arama yapılmadan bir gün önce ise Ankara’ya gidip İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Murat Akkul’dan 5 kaset daha aldı. Aynı gün gece Eskişehir’e dönüyor. Bu arada İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli Cahit Güngör adlı komiser de keşif yapmak üzere Ankara’dan Eskişehir’e geldi. Ve polisevi yerine Dedepark Oteli’nde kaldı. Paralel Yapı, dinleme kayıtlarını Avcı’nın bilgisayarına yerleştirmek istedi. Ancak Avcı, görevden ayrılırken bilgisayarlarını resetlediği için bu mümkün olmadı. 27 Eylül 2010’da Eskişehir’deki evinin aranması için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden karar alındı. Devrimci Karargâh soruşturmasının savcısı olan Kadir Altınışık, Avcı’nın ifadesinin alınması için önce Ankara’ya bir talimat yazısı yazdı. Ancak sonra ne olduysa bu talimatı çekip Avcı’nın bir ay önce boşalttığı makam odasında arama kararı istedi.

İZİNDEN DÖNÜP ARAMAYA KATILDI

Kararda sadece ev adresi olduğu halde Paralel polisler Avcı’nın makam odasını da usulsüz biçimde arıyor ve daha önce kendi elleriyle koydukları kasetleri buldu. Arama ekibinin başında Ankara Terörle Mücadelede Daire Başkanlığı’nda ikinci sınıf emniyet müdürü Arif Çankal var. Aramanın yapılacağı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu Eskişehir Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz izinli olduğu halde göreve döndü. Aramadan sonra da yine izne ayrıldı. Yılmaz daha sonra terfi alarak Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’ne tayin oldu. Aramanın yapıldığı gün olay yerine sonradan gelen Eskişehir İl Emniyet Müdür Vekili Abdülkadir Kutlu, müfettişlere verdiği ifadede Soydan arama yapılmadan önce sekreterliğin makam odası kapısında gördüğünü belirtmişti.

KUMPASI SORUŞTURAN SAVCIYA SÜRGÜN

Hanefi Avcı’nın makam odasındaki kaset kumpasını sezip ilk araştıran kişi o dönemde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı olan Ekrem Aydıner idi. Aydıner, kasetlerin oraya meçhul bir el tarafından konulduğu yönünde savcılığa yapılan şikâyeti işleme koyduğu ve odada keşif yaptığı için iki kere sürgün yemişti. Aydıner, önce bir süre sonra kapatılacağı bilinen Kadıköy Başsavcılığı’na getirilmiş, ardından da İstanbul Adliyesi’ne düz savcı olarak atanmıştı. Aydıner, 17 Aralık yargı darbesi girişiminden sonra bu soruşturmanın başına getirildi.

KASETLERDE ÜNLÜLERİN GÖRÜŞMELERİ VAR

Hanefi Avcı’nın makam odasına yerleştirilen 24 kasette Mehmet Ali Birand, Fatih Altaylı, Mesut Yılmaz, Ünal İnanç, Cüneyt Özdemir, Uğur Dündar, Mehmet Ali Yılmaz, Jefi Kamhi, Abdülkadir Çelik, Sedat Ergin, Uğur Cebeci, Çevik Bir, İsmail Koçman, Yavuz Ataç, Ertuğrul Özkök, Erol Aksoy, Enis Berberoğlu, Mehmet Eymür, Ahmet Özal, Korkmaz Yiğit ve Özer Uçuran Çiller’in dinlenen telefon görüşmeleri yer alıyordu. Avcı’nın makam odasını arayan 10 polis, usulsüz arama yaptıkları gerekçesiyle geçtiğimiz temmuz ayında açığa alınmıştı.

(NAZİF KARAMAN/SABAH)

MEDYAGUNDEM

alifuat

Kumpascıbaşı FETÖ’cüye şok!

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davaları kapsamında tutuklu olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat …

alifuat1

FETÖ’cü babanın FETÖ’cü kızından cephane çıktı

Gözaltına alınan FETÖ sanığı Ali Fuat Yılmazer’in kızı Fatma Saadet Yılmazer, İstanbul’a gönderildi. Sakarya’da, Fetullahçı …

alifuat

Asılacak FETÖ’cü it soyu hala tehdit ediyor!

İki kızı da Bylock kullandığı için gözaltına alınan, FETÖ’den tutuklu eski İstihbarat Daire Başkanlığı Şube …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir