Anasayfa / GENEL / Halk başkanlık sistemine hazır; son anketten tam destek
anket5

Halk başkanlık sistemine hazır; son anketten tam destek

ORC’nin anketi, halkın AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenini bir kez daha ortaya koydu. 32 ilde araştırmaya katılanların yüzde 52,8’i bugün seçim yapılsa AK Parti’ye oy vereceğini belirtirken, yüzde 58.4 Başkanlığa ‘Evet’ dedi. “Gelecekten ümitli misiniz?” sorusuna verilen “evet” yanıtının oranı ise yüzde 76 oldu.


Araştırma şirketi ORC’nin 32 ilde bin 265 kişiyle telefonda görüşerek yaptığı araştırma, halkın AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güvenini bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmaya katılanların yüzde 52, 8’i AK Parti’ye oy vereceğini söyledi. CHP’nin oy oranı yüzde 24, MHP’ninki 12.8 oldu. HDP’nin ise yüzde 7,1’lik oy oranı ile barajı aşamadığı görüldü.

HALK ÜMİTLİ

Araştırma başkanlık sistemini verilen desteği de gözler önüne serdi. Araştırmaya katılanların yüzde 58,4’ünün başkanlık sisteminin gelmesini istediği belirlendi. Öte yandan araştırmaya katılanlardan yüzde 51,5’i Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki sorun nedeniyle AK Parti’de kongre sürecinin yaşandığını kaydetti. “Gelecekten ümitli misiniz?” sorusuna verilen “evet” yanıtının oranı ise yüzde 76 oldu.

MEDYAGUNDEM

evet

6 bölge açık ara ‘evet’ diyor

ORC referandum oy tercihlerinin partilere ve bölgelere göre dağılımını belirledi. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik referandum …

anket4

“Hayır” oyları hızla düşüyor

Nisan ayında gerçekleştirilecek olan referanduma doğru “Evet” diyenlerin oranının istikrarlı olarak yükseldiği gözlendi. ORC Araştırma …

demirel1

Demirel de ‘başkanlık’tan yana çıktı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başkanlık sisteminin Türkiye’nin geleceği için ne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir