Anasayfa / ANALİZ / Hakan Fidan’a saldırıdaki GES ayrıntısı!
mit-ges

Hakan Fidan’a saldırıdaki GES ayrıntısı!

MEDYAGUNDEM.COM- Yeni Şafak yazarı Cem Küçük, hedefteki MİT ve Hakan Fidan’la ilgili meselenin çarpıcı bir yönünü yazdı bugün. “GES MİT’e niye devredilmişti?” başlıklı yazısında Küçük, “GES’in MİT’e devrinden sonra İsrail ve ABD’nin yaptıkları her operasyon artık izlenebiliyordu. Bu durum haliyle CIA ve MOSSAD’da rahatsızlık yaratıyordu. Başta Pentagon’daki generaller olmak üzere birçok önemli görevdeki uzman GES’in MİT’e devrinden şikayet ediyordu.” analizine yer verdi.

Küçük’ün yazısından bazı bölümler şöyle:

İSTİHBARAT GES’TE TOPLANDI

Dinleme ve istihbarat debilince akla gelen ilk kurum kısa adı GES olan Genelkurmay Elektronik Sistemleri’ydi. Sahip olduğu teknoloji açısından en ileri düzeyde olan bu kurum 2012 yılının Ocak ayında Milli İstihbarat Teşkilatı’na devredildi.

1957 yılında kurulan ve TSK’nın ihtiyaç duyduğu muhabere ve elektronik istihbaratı sağlayan yurt sathına yayılmış birimleri bulunan GES Komutanlığı, Başbakanlığın direktifiyle 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren MİT’e bağlanmış, devir işleminin ‘Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’ kapsamında gerçekleştirilmişti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz söz konusu komutanlıktaki personelin kadroları TSK’da kalmak kaydıyla MİT Müsteşarlığı’nda görevlendirildiğini belirtmiş ve devir sonrasında askeri amaçlı ihtiyaç duyulacak istihbaratın MİT Müsteşarlığı’nca sağlanacağını açıklamıştı.

GES’in elindeki elektronik imkanlar ve ileri teknoloji ne Emniyet’te ne Jandarma’da ne de başka bir güvenlik biriminde mevcut. GES elindeki bu güçle Türkiye sınırları dahil yakın çevresindeki hemen her türlü dinlemeyi yapabiliyor. Bu istihbari faaliyetlerin tek elde toplanması bugüne kadar şikayet konusu olan izinsiz dinleme ve bilgi toplamanın da önüne geçiyor.

EMNİYET VE GENELKURMAY’DAKİ BİR KANAT RAHATSIZ OLDU

Yani Türkiye’de istihbari zafiyet ve diğer olumsuz olaylarda her kafadan bir ses çıkmaması için GES, MİT’e devredilmişti. Ama devir biraz sessiz sedasız da olsa, özellikle o dönem Emniyet ve Genelkurmay içindeki bir kanat buna itiraz etmişlerdi.

Bu kadar güçlü bir sistemi artık MİT kontrol edince haliyle yerli ve yabancı unsurların ilk hedefine Hakan Fidan oturdu. Çünkü her türlü bilgi artık Fidan’ın önündeydi. Eskiden basit acemi ajan adaylarının bile saha çalışması için seçtiği bir ülkeydi Türkiye. At izi it izine karışmıştı.

CIA VE MOSSAD ÇOK RAHATSIZ 

Belki de hiç bilmediğimiz anlaşmalarla yabancı servisler rahat rahat işlerini yapıyorlardı. İstedikleri bilgiyi alıyorlardı. Özellikle CIA ve MOSSAD Türkiye hakkında istedikleri bilgiyi elde ediyorlardı. Onlara göre bu durum normaldi ama Türkiye benzer bir faaliyeti CIA ya da MOSSAD için yapınca bu anormaldi.

GES’in MİT’e devrinden sonra İsrail ve ABD’nin yaptıkları her operasyon artık izlenebiliyordu. Bu durum haliyle CIA ve MOSSAD’da rahatsızlık yaratıyordu. Başta Pentagon’daki generaller olmak üzere birçok önemli görevdeki uzman GES’in MİT’e devrinden şikayet ediyordu.

İSRAİL İSTEDİĞİ GİBİ ADAM ÖLDÜRSÜN CIA ADAM KAÇIRSIN ÖYLE Mİ? 

Son günlerde yabancı basında çıkan MİT’le ilgili haberlerin başında MOSSAD’a çalışan bazı İranlıların isminin MİT tarafından İran devletine bildirildiği geliyordu. Bu iddia doğru veya yanlış bir kenara bırakalım. MOSSAD İranlı nükleer fizikçileri birer birer öldürürken İsrail devletinin hiç sesi çıkmıyordu. Avrupa’da Saad el Hilli gibi İran’ın nükleer çalışmalarına destek veren mühendisler aileleriyle birlikte öldürülürken hiç sorun yoktu.

İsrail sabahtan akşama istediğini öldürebilir, bu normal görülecek ama birileri İsrail aleyhine bir şey yaptı mı bu garip olacak? CIA’in 2003’den beri istediği adamları kaçırıp dünyanın başta Guantanamo gibi kara gölgelerine götürüp işkence yapması ‘olağanüstü icraat’ olacak ama başkaları bunu sorguladı mı suçlu olacak?

GES ARTIK İSTEDİKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR

4 Nisan 2013’te ‘CIA Türkiye’yi dinliyor mu?’ başlıklı bir yazı yazmış ve şöyle demiştim: ‘TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyesi İzmir Milletvekili Erdal Aksünger 1 Nisan’da Akşam gazetesine bir açıklama yaptı. Aksünger ABD gizli servisi CIA’nın, TBMM yakınında bir askeri tesisten, dinleme faaliyeti gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Normalde kıyamet koparması gereken bu açıklama nedense kimsenin dikkatini çekmedi.

Aksünger Ankara, İnönü Bulvarı’nda yüksek güvenlikli tesiste yürütülen dinleme faaliyetinin başında ABD’li bir albayın olduğunu iddia etti ve tesis çevresinde CIA ajanlarının ‘cirit’ attığını da öne sürdü.’

Başta MOSSAD ve CIA olmak üzere eskiden Türkiye bu tür kirli ve karanlık işlerinde çok faydalı olurdu. Ama GES artık istediklerini yerine getirmiyor. Ankara’nın göbeğinde milleti dinlerken iyi ama bunun önüne geçilince bu kötü. GES’in MİT’e geçmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

KÜÇÜK’ÜN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

feto-abla

“FETÖ ablası”nın görüştüğü MİT’çi!

FETÖ’nün “abla yapılanması” iddianamesinde, Çiğdem A.’nın 15 Temmuz sonrası bir MİT’çiyle görüştüğü belirlendi. İstanbul Terör …

bylock2

Kripto FETÖ’cüleri köşeye sıkıştıracak yeni liste

MİT’in, FETÖ’nün haberleşme programı ByLock’u kullandığı tespit edilen 105 bin kişilik listeyi savcılıklara vermesinin ardından …

darbe

İşte MİT’e darbeyi haber veren binbaşının ifadesi

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e haber veren binbaşının ifadesine Yeni Şafak ulaştı: Pilot Binbaşı Deniz …

4 Yorumlar

 1. Yorumcu Analizi

  Cem Küçük GES’in MİT’e devredilmesinde yurtiçinde kimlerin rahatsız oldukları konusuna fazla girmemekle beraber önemli tespitlerde bulunmuş; ülkemizde ilk rahatsızlığını dile getiren kişi Ankara’daki TOP sakal dır. TGRT haberin arşivlerine bakılacak olursa Ankara’daki TOP sakalın tehditkar üslupla hem GES’in MİT’e devrine verip veriştirdiğini, hem de kitabının bir bölümünü Ahmet Şık’a yazdırdığını canlı yayında anlatmıştır. CIA’den MOSSAD’dan daha önce GES’in MİT’e devredilme olayına avukatlığını Ankara’daki TOP sakal yaptığına göre, demek ki bizim hain işbirlikçilerimiz CIA’den MOSSAD’dan bir değil, yüzlerce adım önde gidiyor. Bizim ulusal hainlerimiz fazla etkili olamayınca görevi uluslararası terörist istihbarat birimlerinin üstlendiği ortaya çıkmış oldu.

 2. emre uslu vb 3 , 5 insan üzerinden ve 7 şubat krizi dediğiniz cemeatin de kamuoyuna açıklama yaptığı hususlarda ortada iken hizmet hareketini merkeze koyarak dolaylı ve dolaysız olarak dolaylı sürekli aleyhte bulunmanızı doğru bulmuyorum. Hele hizmet hareketini İsrail uşaklığı yapar konumda göstermenizden dolayı size hakkımı helal etmiyorum. Allah celle celelühü bu uşaklığı yapanları kahretsin ,bu haberleri art niyetle yayanları ıslah olmayacaklarsa en kısa zamanda Allah kahretsin.Ak parti ve hizmet hareketini de bu millet iyi tanıyor.Kimin ne yapmak istediğini milletin firaseti tartar, bu yayınlarla insanları kutuplaştırıyorsunuz. Yayınlarınızı uzun zamandır takip ediyorum sadece aleyhtarlık yapıyorsunuz sizide samimiyetten uzak buluyorum.Artık olup bitenlerden midem bulanıyor.

  • Birilerinin canı fena yanmış gibi…Şu sayfada veya diğer sayfada Cemaat veya Hizmetle ilgili ben bir şey göremedim. Gören varsa bana da bildirsin. Sataşmak için mi, yoksa kendini Cemaatin, hizmetin koruması altına almak veya aldırmak için mi desek, birilerinin yaygara koparmasını pek anlayamadım. Bu Ülkeye, Vatana, Bayrağa…ihanet edenlerin cümlesini Allah Kahr-ı Perişan eylesin. Bu sayfanın konuyla ne alakası olduğunu da anlayamayan biri olarak da, sayfaların huzurunu kaçırmaya çalışanları şiddetle kınıyorum. Sakin, kendi halinde, olayları objektif, tarafsız bir şekilde değerlendiren, diğer gazetelerden çok farklı bu gazetenin lütfen huzurunu kaçırmayalım.

  • Saflığıma Verin

   ‘emre uslu vb 3 , 5 insan’, ne demek ne demek; emre uslu vb üç beş insan dese, emre uslu vb 3-5 insan diye yazması lazımdı. Bunu okurken ‘emre uslu vb üç bucuk insan’ olarak algılıyorum. Yanılıyor muyum? Hüsrev abi ya, ‘ben bu üç buçuk insan’, ‘vb üç virgül beş’ olayını pek anlayamadım, üç topsakallıyı anladıkta buçuğunu anlayamıyorum, bana bu konuda yardımcı olurmusun?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir