Anasayfa / GENEL / Haddini bil kadın!
ayse-kulin1

Haddini bil kadın!

Yazar Ayşe Kulin’in canlı yayında, “Kuran’ı yeniden yorumlamak lazım”, “İslam ‘da değişiklik yapılması zorunlu” şeklindeki şok sözleri, ilahiyatçıları ayağa kaldırdı. TİYEMDER ve DİYANET-SEN’den Kulin’e sert tepkiler geldi.

ayse-kulin

haber 10‘un özel haberine göre, Ayşe Kulin’in katıldığı bir canlı yayında İslam diniyle alakalı skandal ifadeleri ilahiyatçıları ayağa kaldırdı.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği (TİYEMDER) Genel Başkanı Selahattin Yazıcı, Ayşe Kulin’in “İslam ‘da değişiklik yapılması zorunlu” şeklindeki şok sözlerine sert tepki gösterdi. Haber10’a konuşan ilahiyatçılar Kulin’i ayrıca haddini bilmeye davet ettiler.

‘Kur’an’a karşı olan antipatik tutum ve davranışlarından vazgeçsinler’ diyen Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, bu tür davranışlar sergileyenlerin ve bu tür sözler sarf edenlerin asıl amaçlarının gündem oluşturmak olduğunu söyledi.

TİYEMDER Genel Başkanı Selahattin Yazıcı ise, “Öncelikle herkes sınırlarını ve haddini bilmek mecburiyetindedir. Ayşe Kulin kesinlikle bu konuyla ilgili ahkam kesecek biri değil” dedi.

İSLAM’IN YENİLİKÇİ YÖNÜNÜ GÖRSÜNLER

‘Kur’an’a karşı olan antipatik tutum ve davranışlarından vazgeçsinler’ diyen Mehmet Bayraktutar, “Mevcut yaklaşımlar İslam kıyamete kadar devam edecektir. Bu tür düşüncede olanlar kendi beyinlerini yenilesinler. Kur’an’a karşı olan antipatik tutum ve davranışlarından vazgeçsinler. İslam’ın yenilikçi yönünü görmeye çalışsınlar. İslam her zaman yeniliklere açıktır. Sadece insanlar yeniliklere açık olmadığından dolayı, kafalarının içinde İslam karşıtı düşünceleri olduğundan dolayı ısıtıp ısıtıp kendi düşüncelerini İslam’a dayatmaktalar ki bu da hazırcılık oluyor” diye konuştu.

YORUMLAMAK VE DEĞİŞTİRMEK AYRI ŞEYLERDİR

İslam dininin her zaman kendisinin yenilediğini ve yenilikten yana olduğunu belirten Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar ,” ‘Kuran’ın indirildiği günden kıyamete kadar sürekli yorumlanır’ ayrı bir şeydir, ‘değişiklik yapmak’ ayrı bir şeydir. İslam her zaman kendisini yenilemiştir ve yenilikten yanadır. Kur’an asrın şartlarına göre yorumlanabilir” dedi.

AMAÇ GÜNDEM OLUŞTURMAK

Bu tür davranışlar sergileyenlerin ve bu tür sözler sarf edenlerin asıl amaçlarının gündem oluşturmak olduğunun altını çizen Bayraktutar, “Düşünceleri gündem oluşturmak. Kur’an her asra göre yorumlanabilir, yorumlamak ve değiştirmeyi karıştırmamak gerekir. Manası değişmez. Emrettikleri, getirmiş olduğu sistem değişmez. Getirmiş olduğu düşünceler asla değişmez” şeklinde konuştu.

HERKES HADDİNİ BİLMEK MECBURİYETİNDE

Ayşe Kulin’nin kesinlikle bu konuyla ilgili ahkam kesebilecek biri olmadığını söyleyen TİYEMDER Genel Başkanı Selahattin Yazıcı ise, “Ayşe Kulin bu konuyla ilgili ahkam kesecek biri değil kesinlikle… Öncelikle herkes sınırlarını ve haddini bilmek mecburiyetindedir. Kur’an’a hiç bir şey eklenemez ve çıkartılamaz. Bunu iyi bilmesi gerekiyor” dedi.

DENGELERİ DE İYİ GÖZETEN BİR CAMİAYIZ

İlahiyat ve imam hatip camiasının bu tür konuları fevkalade iyi bilen bir camia olduğunu ifade eden Selahattin Yazıcı, “İlahiyat ve imam hatip camiası bu tür konuları fevkalade iyi bilen bir camiadır. Neyin nerede nasıl yapılacağıyla alakalı dengeleri de iyi gözeten bir camiadır. İslam’ın da bir diğer adı dengedir. Ama denge tek taraflı bir terazi değildir. Yani sabrında tahammülün de tükendiği noktalar vardır. O noktalardan sonra bütün Müslümanlar yeryüzünde Allah’ın ismi tam manasıyla hâkim oluncaya kadar bir mücadelenin de kesin hükümleri vardır bunun bilinmesi lazım” diye konuştu.

BU KONULARDA KONUŞMAK AYŞE KULİN’E DÜŞMEZ

Bu tür yorumlar yapmanın ve bu konularda konuşmanın Ayşe Kulin’e düşmediğinin altını çizen Selahattin Yazıcı, sözlerinin şu şekilde sürdürdü:

“İslam aynen geldiği gün ki gibi tazedir. Hiçbir eksiklik ve bayatlama söz konusu değildir. Çünkü Allah sürekli yenileyen ve yaratandır. Bu dava da Allah davasıdır. Dolayısıyla bu davada bir eksiklik aramak, onu yeniden keşfetmeye çalışmak gibi bir anlayış söz konusu bile olamaz. Bu tür yorumlar yapmak ve bu konularda konuşmak Ayşe Kulin’e düşmez.”

MEDYAGUNDEM

belam

Gülen ancak “Bel’am”a benzetilebilir!

Gülen’in son nağmesinde kendisini Hz. Musa ve Hz. Hüseyin’e benzetip, FETÖ ile mücadele edenleri ise …

ayse-kulin

Yazar Ayşe Kulin’den İslam’a hakaret

“İslam ‘da değişiklik yapılması zorunlu.” “Mevcut yaklaşımlarla İslam devam edemez.” “Kuran’ı yeniden yorumlamak lazım, çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir