Anasayfa / ANALİZ / Habertürk’te büyük panik
gazi-ht2

Habertürk’te büyük panik

MEDYAGÜNDEM- Sabah Gazetesi, eski Merkez Bankası Başkanı ve Habertürk yazarı Gazi Erçel’in ipliğini pazara çıkardıktan sonra Habertürk cephesinde büyük bir panik başladı.

Gazete Habertürk’te “tefeci bir yazar” istihdam edilip, faiz lobisinin sesi gibi yazılar yazan Erçel’in bir faktoring şirketindeki ortaklığı SABAH tarafından gündeme getirilince, Altaylı’nın gazetesi bu skandalın altında kalmamak için çamur atma krizine kapıldı.

Habertürk’ün ortada ciddi gazetecilik kuralları ihlalinin olduğu bir duruma açıklama getireceği yerde skandalı patlatan SABAH’a bir editör üzerinden saldırıya geçilmesi de altı çizilmesi gereken bir detaydı.

Önce Altaylı, Sabah’ın tüm derdini “yakın arkadaşa sağlanmayan borç kolaylığı” olarak gösterdi, bugün de Habertürk ekonomi sayfalarından Sabah’a aynı suçlama yöneltildi. Oysa Altaylı da şunu iyi bilir ki, ne gazetesi Habertürk, ne Sabah, ne Hürriyet gibi gazeteler bir editörünün arkadaşı için böylesine kurumsal bir operasyona imza atmaz, böylesine bir riski göz almaz.

Sabah’ın patlattığı skandalın üzerinden Habertürk ve Altaylı’nın kendisinin tartışılmasını engellemek için girişilen bu taktikse hiç de başarılı durmuyor. Hem “tefeci yazar” çalıştırıp, yıllarca “faiz propagandası” yaptırıp, sonra da bu kepazeliği Sabah’ın haberiyle öğrenmiş gibi sahte rol kesen Altaylı’nın da hiçbir inandırıcılığı yok…

Ancak Habertürk Ekonomi artık bayatlamış ve yalanlanmış bir iddiayı gündeme getirerek, Altaylı’yı kurtarma telaşına kapıldı.

Çünkü  dün Sabah Ekonomi Müdürü Oğuz Karamuk ile Sevilay Yükselir Altaylı’ya çok önemli sorular sormuş, özellikle Karamuk, Altaylı’nın da ipliğini pazara çıkarmıştı.

Sabah’ın ortaya koyduğu yeni bilgi ve detaylar belli ki Altaylı’nın gazetesinin fena halde rahatsız etti.

Habertürk Ekonomi servisinde bugün yayınlanan haber, ekonomi gazeteciliği adına da bir yüzkarasıydı.

Yalanlanmış iddiayı “ortaya çıktı” gibi kesin hükümlerle haberleştiren Habertürk ekonomi servisi, bir de Erçel’in Sabah’ın haberinin çıktığı gün yolların ayrıldığını iddia etti.

Oysa Sevilay Yükselir dün Sabah’ta Erçel’le yolların Sabah’ın haberini çıktığı gün ayrlmadığnı ortaya koymuştu.

Habertürk’ün haberindeki “Bir süredir saldırgan bir üslup benimseyen ekonomi şefi de…” gibi bir ifadeyle Sabah Ekonomi Müdürü’ne yönelik bir ithamda bulunuldu. Habertürk’ün bu saldırısının perde arkasında da Karamuk’un dünkü yazısında Habertürk’le ilgili şu yeni iddiasının etkili olduğu sanılıyor:

“Sırası gelmişken, ‘O öyle dedi, şu böyle dedi’ diye dedikoduyla yürüyeceksek Fatih Altaylı’nın işi çok zor. Mesela Habertürk’ün ekonomi yazarlarından bir tanesinin milyon dolarlık portföyünün olduğu yönünde iddialar var. Yani adam bir yandan para simsarlığı yapıyor, diğer taraftan köşesinde kendisi ya da temsil ettiklerinin çıkarlarına uygun spekülatif yazılar yazıyor. İddia doğruysa bu Sermaye Piyasası Kanunu’na göre suç. Üstelik o yazar hakkında zamanında devletin en yetkili bürokratları ‘Bankacı mısın köşe yazarı mısın?’ açıklaması da yapmıştı. Her yerde haber oldu o açıklama. Altaylı da bu durumu bile bile o ismi, Hürriyet’ten Habertürk’e aldı. Şimdi de varlığına göz yumuyor. Bu yazar da sürekli yüksek faizi savunuyor, Erçel’le aynı çizgide gidiyor… Anlamıştır kim olduğunu Fatih Altaylı. Peki şimdi Erçel gibi o yazara da ‘Sabah’ın yazdığı doğru mu?’ diye soracak mı? Bence soramaz… Çünkü Altaylı kof ve korkak… Haksızsam cevap versin ben de olayı büyüteyim…”

Habertürk’ün bugünkü haberinde dün Sabah tarafından verilen cevap görülmeyip, Altaylı’nın iki gün önceki iddialara sadece yer vermesi, Sabah’ın da o iddialara sessiz kalmış gibi gösterilmesi, Ciner medyasında fena bir panik havasının göstergesiydi.

Habertürk’ün özellikle Erçel’le yolların Sabah’ın haberinin çıktığı gün ayrıldığı konusundaki haberi ise panik ve telaşın başka bir kanıtıydı.

Bakalım Sabah’ın Habertürk Ekonomi’ye cevabı nasıl olacak?

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

ozkok-fatih

“Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman değil” diye göbek atıyorlar!

Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök 2 gün arayla, Türkiye’de insanların dinden ne kadar uzak yaşadığına …

fatih

Palavracı Altaylı’ya hesap sorun!

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, FETÖ soruşturmalarını yürüten bir savcının ‘Halen görevde olan 12 …

fatih

O iddiası yalansa Altaylı’ya soruşturma açılsın

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın bir savcının beyanına dayandığırdığı “12 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir