Anasayfa / GENEL / Gülten Kaya Ortaç’ın özrü için ne dedi?
ahaber-gulten2

Gülten Kaya Ortaç’ın özrü için ne dedi?

MEDYAGÜNDEM- A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’yı konuk etti.  Kaya programda çözüm sürecinde MHP’nin ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tavrını, akil insanlar listesinde neden yer almadığını, Serdar Ortaç’ın kısa süre önce yaptığı “özür konuşmasını” değerlendirdi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, son grup toplantısında “PKK’lıları kardeş olarak gösteren Tatar Ramazan, herkesi Abdurrahman Çavuş mu zannetmektedir” ifadesini kullanmıştı. Tatar Ramazan filminin müziklerini ise Ahmet Kaya yapmıştı. Devlet Bahçeli’nin sözlerine Gülten Kaya’dan çarpıcı bir yanıt geldi.“PKK’lılar da MHP’liler de kardeştir” diyen Gülten Kaya, “Sayın Bahçeli keşke biraz Kürt edebiyatı okusa” ifadesini kullandı. Kaya, “Bir yurttaş olarak Devlet Bahçeli’den öneri bekliyorum. Kendisine sorum şudur, peki sizce yıllardır canımızı yakan bu işi nasıl çözeriz? Sayın Bahçeli acaba bu konuyla ilgili ne diyor?” değerlendirmesini yaptı. “Ahmet Kaya’nın mezarını Türkiye’ye getirmek için erken” diyen Gülten Kaya, Serdar Ortaç’ın özrü için “Ciddi konuları konuşalım” ifadesini kullandı.

İMRALI’YA GİDEN HEYETTE LEYLA ZANA DA OLMALIYDI

Leyla Zana her zaman Kürt halkının ve uluslararası siyasetin kadrajında. BDP’den bağımsız. BDP’de görev yapan diğer vekillerin biraz daha kenarında, dışında bir yerde, uluslararası diplomasi ile ilişkili Leyla Hanım. Zannediyorum Türkiye medyası pek görmüyor o haberleri, onun için mi halk arasında görünmez oluyor?

İmralı’ya giden heyette Leyla Zana da olmalıydı. Niye olmadığının gerekçelerini bilmiyorum. Bu süreç yeni başladı. Daha sonrasında da umarız ki ilişkiler böyle sürer. Kürt siyaseti kendi içinde sağlıklı olarak karşılıklı gelip konuşabilirler. Olmalıdır elbette. Leyla Hanım’ın politik tecrübesi sahiden kıymetlidir ve ödediği bedel çok ağırdır. Tüm bir aile olarak hayatlarını Kürt halkının haklarına adadılar. Leyla Hanım bence bu sürecin her yerinde, fakat fazla görünür değil.

AKİL İNSANLAR LİSTESİNDE YOKUZ, BU BİR ŞEYİN ÖLÇÜSÜ DEĞİL

Akil insanlar listesi listesinde yokuz, bu benim açımdan bir şeyin ölçüsü ve kriteri değil. Zannediyorum ki sevgili Rakel (Dink) açısından da böyledir. Sonuçta 63 kişi ile sınırlanacaksa bu, İçinde biz olalım ya da olmayalım bunun dışında kalan o kadar çok insan var ki. Herkesin adayları var. Ben de tabi ki Cengiz Çandar ve Hasan Cemal başta olmak üzere bu konuda neredeyse uzmanlaşmış çok değerli insanın olmasını isterdim. Hepimizin adayları vardır kuşkusuz, ama sonuçta sayı bellidir. Bu grubun içerisindeki arkadaşların da dikkatli ve titizlikle seçildiğini düşünüyorum, ona inanmak istiyorum ve onların da iyi çalışmalar yapmasını çok gönülden diliyorum.

SERDAR ORTAÇ’IN ÖZRÜ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

“CİDDİ KONULARI KONUŞALIM DERİM!”

Ben bir haber kanalına, biraz hayatın gündemini ve ciddi konuları konuşmaya geldim. Dolayısıyla ciddi konuşalım bence.

DEVLET BAHÇELİ’NİN PKK’LILARI KARDEŞ OLARAK GÖSTEREN TATAR RAMAZAN SÖZLERİNE GÜLTEN KAYA’DAN CEVAP

PKK’LILAR DA KARDEŞ MHP’LİLER DE KARDEŞ

Açıkçası maksadı ifade edememiş bir cümle olduğunu düşünüyorum. Herkesi Abdurrahman Çavuş zannetmek, herkesi zalim zannetmek gibi bir şey mi bu. Ayrıca PKK’lılar da kardeştir, tabi ki MHP’liler de kardeş. Bunu kendi içinde, kendi iliklerinde hissetmeyen, bunu sindiremeyen insanlar üzerinden hayat hastalanıyor biraz açıkçası.  Sonuçta insanlık şemsiyesi altında duruyoruz, oradan bakarsak eğer; kardeşiz, evet. Politik yaklaşımlarımız, hayatı yorumlama biçimlerimiz, hayata baktığımız pencereler bize farklı manzaralar gösteriyor. Bu durumu değiştirmiyor ki. İnsanlık kardeştir sonuçta

MHP’YE OY VERİYORUM, AHMET KAYA’YI SEVİYORUM SÖYLEMİ NORMAL ÇÜNKÜ…

Böyle çok MHP’li dinleyicimiz olduğunu biliyorum. Bu anormal bir şey değil ki. Çünkü sanat size ulaşırken orada bir tek duyguya bakarsınız. Sanatın sihri oradadır. Birleştiriciliği, bizi eşitleyen yanı oradadır.

AHMET KAYA ŞARKILARINI HERKES İÇİN YAPTI

Ahmet Kaya sahici, samimi, cesur, güzel şarkılar yaptı. Ve herkes için yaptı. O şarkıları dinledikçe iyileşeceğimizi düşünerek yaptı. Şarkıları dinleyelim, iyileşelim. Ahmet Kaya’nın politik bakışı falan çok saçma şeyler.

SAYIN BAHÇELİ VE MHP TABANI KEŞKE BİRAZ KÜRT EDEBİYATI OKUSA

İnsanlığın suç saydığı bir şeyler üzerinden varlık göstermiyorsa eğer, hepsini okumalıyız, bakmalıyız, öğrenmeliyiz.  Sayın Bahçeli ve MHP tabanı keşke biraz Kürt Edebiyatı’na, Kürt şiirine, sanatına, şarkılarına, heykeline bir baksalar.  Orada da bir halk var ve kültürü var. Ama siz o kültürü yok saydığını için işte neler yaşadık gördünüz. Şimdi biz o kültürü var kılalım ki bitsin bu savaş. Bu kadar basit bir formülasyon bu.

BURADAN BARIŞ ÇIKAR

Buradan barış çıkar. Fakat kendi haline bıraktığımızda değil. Katılımcı, zorlayıcı, motive edici olduğumuzda buradan barış çıkar.

SAYIN BAHÇELİ’YE BİRAZ YARDIMCI OLAYIM

Sayın Bahçeli’ye biraz yardımcı olayım, mesela Tatar Ramazan bir film karakteri olarak da, bir roman karakteri olarak da sadece adaleti savunan ve adil yapısı ile bilinen bir karakter. Cezaevinde adalet dağıtan bir karakter. Bu anlamda kime benzetiyor olursa olsun bu olumlu bir şey. Buradan bakalım.

SAYIN BAHÇELİ’DEN ALTERNATİF ÖNERİ BEKLİYORUM

Ben bir politikası insanı olarak, temsiliyet yetkisi olan bir politikacı olarak Sayın bahçeliden alternatif bir öneri bekleme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum, bir yurttaş olarak. Peki, sizce biz bu işi nasıl çözeriz? Yurttaş bunu sordu, soruyor. Sayın Bahçeli bununla ilgili ne diyor.

BENİM SAYIN BAHÇELİ’YE SORUM ŞU MHP’NİN BU KONUDAKİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ NEDİR?

Hasan Cemal işini yapıyor, Cengiz Çandar işini yapıyor, öbür karakterler işlerini yapıyorlar. Herkes nasıl çözerizin bir ucundan tutmaya çalışıyor. Peki, Sayın Bahçeli ve parti bununla ilgili ne yapıyor. Konuşmalarını dinliyoruz tabi. Ama bu konuşmaların içerisinde Bir çözüm önerisi yok, o konuşmalara baktığınız zaman şöyle bir korkuya kapılıyorsunuz, “Önümüzdeki bir 30 yıl daha mı savaşa her iki taraftan çocuklar vereceğiz?” korkutucu soru bu. Siyasetin politikanın çözmesi, cevaplaması gereken soru bu. Benim Sayın Bahçeli’ye sorum da bu.  MHP’nin bu konudaki çözüm önersi nedir?

BENCE MHP DEĞİŞİYOR

Bence Milliyetçi Hareket Partisi değişiyor. Özellikle Sayın Bahçeli’nin liderliği sonrası. Sayın Alparslan Türkeş’in liderliği dönemi ile kıyaslandığında, tabi ki o gününü Türkiye’sini fon yapmak gerekiyor bu kıyaslamayı yaparken. MHP de bana göre değişiyorlar ve gelişiyorlar.

MUTLU BİR TÜRK OLMAKLA, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ARASINDA FARK VAR

Mutlu bir Türk olmakla, “Ne Mutlu Türküm Diyene” arasında fark var. Mutlu Türkler olunsun istiyoruz biz. Kendini Türk hissedenler ve Türk olarak tanımlayanlar, “Ne Mutlu Türküm Diyene”nin karşına mutlu Türkleriz diyerek çıksınlar.

MEDYAGUNDEM

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

kamyon5

Kamyondaki şok detay!

Fransa’da dün gece bir kamyonla gerçekleştirilen ve 84 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan saldırıda çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir