Anasayfa / GENEL / Gülen’in susturmak için suç duyurusunda bulunduğu herkes karşı dava açsın!
gulen1

Gülen’in susturmak için suç duyurusunda bulunduğu herkes karşı dava açsın!

Emin Pazarcı bugünkü yazısında, kendisinden farklı düşünen, örgütten ayrılan, özeleştiri yapan herkesi anlamsız suçlamalar, delilsiz suç duyurularıyla yıldırmaya çalışan Fethullah Gülen’in iftira suçu işlediğini iddia etti.

Akşam yazarı Emin Pazarcı bugünkü yazısında, kendisinden farklı düşünen, örgütten ayrılan, özeleştiri yapan herkesi anlamsız suçlamalar, delilsiz suç duyurularıyla yıldırmaya çalışan Fethullah Gülen’in iftira suçu işlediğini iddia etti.

Fethullah Gülen’in avukatlarını da uyaran Emin Pazarcı “İşin sonunda TCK’nın 267. Maddesi uyarınca “iftira” suçlaması ile mahkeme karşısına çıkmak da var.” dedi. Fethullah Gülen son olarak Gülen hareketinden neden ayrıldığını anlatan Hüseyin Gülerce hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve internet sitesi üzerinden hakaret etmişti. Bugüne kadar binlerce kişi hakkında suç duyurusunda bulunan Fethullah Gülen hakkında savcıların harekete geçip geçmeyeceği merakla bekleniyor.

İşte Emin Pazarcı’nın o yazısı

FETHULLAH GÜLEN’İ BEKLEYEN TEHLİKE

Türkiye bir Hukuk Devleti. Tabi ki herkesin yargıya giderek, hakkını ve hukukunu aramasının önü açık.
Açık, ama bunun da bir ölçüsü var. Dava açma hakkının bir baskı aracı olarak kullanılmaması gerekiyor. Türk Ceza Kanunu’nda buna ilişkin düzenlemeler de yer alıyor. Mesela, TCK’nın 267. Maddesi “İftira Suçunu” düzenliyor.
Ceza Kanunumuzun 267. Maddesi’nin birinci fıkrası aynen şöyle:
“Yetkili makamlara ihbar veya şikâyette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma veya kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
Evet, düzenleme aynen böyle!

GÜLEN İFTİRA SUÇU İŞLİYOR

Üstelik, ceza “iftira” suçundan veriliyor. Bu madde uyarınca ceza alan kişi de mahkeme yoluyla “müfteri” ilan edilmiş oluyor.
Sırf hasmı hakkında Cumhuriyet Savcılığına dilekçe vererek, haksız suç duyurusunda bulunduğu için “iftira” suçundan cezaya çarptırılan örnekler var.
Çünkü, 267. Madde’nin 3. Fıkrası’ndaki ifade net:
“Yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş mağdurun aleyhine olarak bu fiil nedeniyle gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.”
Demek ki, “iftira” suçunun oluşması için ortada haksız bir isnat olacak ve bununla ilgili “takipsizlik kararı” verilecek.
İşte bu yüzden yazının başlığını “Fethullah Gülen’i bekleyen tehlike” koydum. Sonuç ne olur bilemem, ama hakkında takipsizlik kararı verilenler, şimdi karşı suç duyurusunda bulunabilir.

SAVCI DELİLLERE BAKARAK GÜLEN’E DAVA AÇABİLİR

Üstelik, bizim mevzuatımızda bir savcının dava açması için şüphelinin ifadesini almasına da gerek yok. İlle de şüpheliye ulaşılması şart değil. Savcı delillere bakar, yeterli şüphe varsa davasını açar.
Mahkeme safhasına gelince…
Elbette bir kişiye ceza verilebilmesi için savunma şart. Ancak, o kişinin yurt dışında olması, savunmasının alınamayacağı anlamına da gelmez. Adli Yardımlaşma çerçevesinde Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı vasıtası ile ilgili ülkeye yazı yazılır. Şüphelinin ifadesinin alınması istenir.
Mahkeme ifade gelirse değerlendirir.
İfade gelmezse doğal olarak bekler. Ancak bu defa ifadesi alınamayan kişiye bulunduğu ülke tarafından “koruma zırhı” sağlandığı değerlendirmeleri yapılır ki!.. Bu durum, suçlanan kişi için daha büyük bir sıkıntı!
Demem o ki…
Fethullah Gülen’in avukatlarının birilerini suçlarken kılı kırk yarmaları lazım. Aksi halde neler olabileceği ortada. İşin sonunda TCK’nın 267. Maddesi uyarınca “iftira” suçlaması ile mahkeme karşısına çıkmak da var.
Çünkü, bizim mevzuatımız çok açık ve bunun örnekleri de ortada duruyor.

MEDYAGUNDEM

kk6

CHP’nin “adalet” dediği kendi yandaş yargısı!

Akşam yazarı Emin Pazarcı geçtiğimiz gün CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı. …

kemal

KK’dan kan donduran itiraf

Akşam yazarı Emin Pazarcı bugün CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Mehmet …

feto1

Milli yazılıma FETÖ sabotajı

Akşam gazetesinde Emin Pazarcı’nın “İhbar ediyorum ihanete bakın” başlıklı yazısı şöyle: Önemli yazılım şirketlerinin tamamı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir