Anasayfa / GENEL / Gülen’in sarayına her gün 100 bin dolar
gulen-saray

Gülen’in sarayına her gün 100 bin dolar

SABAH, Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki malikânesini ve yaşam kompleksini görüntüledi. Devlet başkanlığı sarayı gibi korunan kompleksin günlük maliyeti ise 100 bin dolar.


SABAH, Paralel Devlet Yapılanması’nın (PDY) siyasi ve ruhani lideri Fetullah Gülen’in ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki ultra-lüks sarayını görüntüledi. Helikopterle havadan 750 kare fotoğrafını çekip kamera görüntülerini aldığımız sarayı ayrıca yerden de görüntüledik. Biz yukarıdan çekim yaparken, ‘saray’da görev yapan personel de bizi aşağıdan görüntüledi. Pensilvanya çiftliğindeki ana binanın, SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nce yerden çekilmiş fotoğrafları, binanın dışarıdan çekilmiş en yakın plan fotoğrafları niteliğinde.

ZİYARETÇİLER YARIDAN FAZLA DÜŞTÜ

17-25 Aralık öncesine kadar ziyaretçilerle dolan kompleks artık Türkiye’den pek ziyaretçi almıyor. Geçmişte işadamlarının sık sık gittiği çiftlikte araç sirkülâsyonu yarıdan fazla düşmüş. Paralel Yapı’nın merkez karargâhı olan çiftlik, içinde irili ufaklı pek çok malikanenin bulunduğu büyük bir kompleks… Sarayın günlük giderleriyse dudak uçuklatacak cinsten. Ana bina ve çevresindeki binaların günlük bakım, yemek ve çalışan giderleri takriben 100 bin doları buluyor. Bu rakam, küçük bir Amerikan kasabasının günlük bütçesine denk. Bir başka ifadeyle, kompleks için pek çok devlet başkanlığı sarayından daha fazla para harcanıyor. Gülen sempatizanlarından deyim yerindeyse kaşıkla toplanan himmetler burada kepçeyle tüketiliyor. Kompleksin giderleri, tabandan toplanan himmetler ve ticari faaliyetlerle elde ettiği gelirlerin yanı sıra tehdit edilen işadamlarından alınan haraçlardan, kısacağı PDY’nin kasasına giren paralardan karşılanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Beştepe’deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı diline dolayan Paralel Yapı, illegal örgütün ABD’de merkez üs olarak kullandığı günlük 1000 yatak kapasiteli dev kompleksin giderlerinin nereden karşılandığını ise açıkla(ya)mıyor. Yabancı devlet adamlarının ağırlandığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 1000 odalı diye yayın yapan Paralel medya, örgüt liderinin sarayı konusunda elbette sus pus!

ÇATIDA NÖBETÇİ TİM

Örgütün Lideri Fetullah Gülen çiftliğin içindeki büyük ana binada ikamet ediyor. Binanın içinde şifreli kapılar var. Binanın çatısında sürekli nöbetçi tutup çevreyi dürbünle gözetleyen bir koruma ekibi bulunuyor. Binanın çevresindeki koruma sistemi, devlet başkanlarının korunma düzenini aratmıyor. Gülen, eskiden çiftlikteki küçük binalardan birinde kalıyordu ancak daha sonra büyük malikâneye, yani ana binaya taşındı. Kompleksin içindeki diğer villalarda ise Gülen’le birlikte ikamet edenler ve ziyaretçiler bulunuyor. Paralel Yapı’nın ABD imamı olan İsmail Büyükçelebi de bu villalardan birinde. Zaman gazetesi yazarı Ahmet Kurucan’ın da yine ağırlıklı olarak çiftlikte kaldığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnlerine gireceğiz” dediği Paralel Yapı’nın merkezi işte bu kompleks. Gülen’in 10 yılı aşkın süredir ikamet ettiği bu sarayda, PDY’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirme planları hazırlanıp uygulamaya konuldu ve de konuluyor.

‘ALTIN NESİL EVİ’ DİYOR

2007’de başlatılan Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, KCK, Devrimci Karargâh gibi davalar ve 7 Şubat, 17-25 Aralık, MİT TIR’ları komplosu gibi bütün PDY operasyonları, bu karargâhta şekil verildikten sonra uygulamaya konuldu. PDY’nin halen yürüttüğü -Fuat Avni’nin psikolojik harekât maksatlı tweetlerinin hazırlanması gibi- örgüt faaliyetleri de yine buradan sevk ve idare ediliyor. Gülen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine yürütülen illegal faaliyetleri planladığı merkez karargâha, ‘Altın Nesil İbadet ve Dinleme Merkezi’ diye de bir isim bulmuş. Ne var ki masumane bir isimlendirmeyle yapılmış bu maskeleme, örgütün karanlık faaliyetlerinin üzerini örtmeye yetmiyor.

500 ARAÇ SIĞAN OTOPARK ,1000 KİŞİLİK 20 VİLLA…

Toplam 500 dönümlük bir arazi üzerine kurulan çiftlikte 20 villa bulunuyor. Bu villalardan 10’u kompleksin içinde, 10’u ise dışarıda. Kompleksin 500 araçlık da bir otopark alanı var. Her villada, binaların büyüklüğüne göre 50 ila 100 kişi barınabiliyor. Pensilvanya’nın Saylorsburg kentinde Lohmann Rd, 18353 adresinde bulunan kompleks, sürekli yaşayanlar ve ziyaretçilerle birlikte günde toplam 1000 kişiyi ağırlayacak büyüklükte. Komplekste, aşçılar, bahçıvanlar, güvenlik görevlileri ve diğer hizmetlilerle birlikte yaklaşık 100 kişi çalışıyor. Çalışanların, görevlerine göre saat başına 25 ila 30 dolar ücret aldığı düşünüldüğünde, maliyetin boyutları daha net anlaşılıyor. Bu arada çiftlikte ağırlanacak misafirlerin karşılanması için bir limuzin şirketiyle anlaşılmış. Komplekste ayrıca 5 araç 24 saat boyunca hizmet veriyor. Bunlardan biri Fetullah Gülen’in kullanımına sunulmuş Porsche marka cip. Bunun yanı sıra acil durumlar için tam teşekküllü bir ambulans da hazır bekliyor.

(ABDURRAHMAN ŞİMŞEK/SABAH)

MEDYAGUNDEM

feto2

Teröristbaşının şifresi çözüldü

Teröristbaşı Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Amerikan gazetesine verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü. …

darbe

Allah’a değil Feto’ya tapan sapıklar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i …

feto

Teröristbaşının son oyunu!

Teröristbaşı Fetullah Gülen, dün bir Mısır gazetesine “darbeyi Atatürkçü ve laik subaylar yaptı, bizim ilgimiz yok” …

1 Yorum yapıldı

  1. Ayrıca sarayın civarında cep telefonları çekmiyor, Fetoş mossad ve cıa tarafından korunuyor. Zaten bu güçler arkasında olmasaydı bu kadar rezilliği yapmaları da mümkün olamazdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir