Anasayfa / GENEL / Gülen’in Kanada’ya kaçış planı suya düştü!
fetos

Gülen’in Kanada’ya kaçış planı suya düştü!

Kanada’ya kaçmayı tasarlayan Fethullah Gülen’e bir şok daha. Kanada Göçmenlik Ofisi, paralel yapıya mensup kuruluşlar için ‘şüpheli’ raporu verdi.


Paralel yapı örgütünün lideri Fethullah Gülen’in Kanada’ya kaçma hayali başlamadan bitti. Kanada Göçmenlik Bürosu paralel yapıya yakın kuruluşları mercek altına aldı. Fethullah Gülen, şüpheli bağlantılarının yazıldığı rapor nedeniyle Kanada’ya kaçış yolu kapanması halinde rotasını İsrail’e çevirecek.

Paralel yapı örgütünün lideri Fethullah Gülen’in Türkiye ile suçluların iadesi anlaşması olmayan Kanada’ya kaçma planı suya düşüyor. İki ayrı soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkan Gülen’in, Kanada Göçmenlik Ofisi karnesi zayıf. Gülen’in Kanada’daki kuruluşları hakkında ülkedeki Göçmenlik Ofisi’nin hazırladığı belgede, paralel dernekler üzerinde ciddi şüphelerin olduğu ifade ediliyor. Gülen’in Kanada’ya kaçması halinde bu rapor önünde engel olacak.

GÜLEN’İN B PLANI SUYA DÜŞTÜ

Selam Tevhid ve Taşhiye kumpası soruşturmalarında hakkında iki ayrı yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen’in Türkiye ile suçluların iadesi anlaşması olmayan Kanada’ya kaçma planı ülkedeki karanlık örgütlenmesi nedeniyle başına dert açtı. Paralel yapıya ait kuruluşlara ‘şüpheli bağlantılarından dolayı şerh’ konulan raporda bu kuruluşların faaliyetlerini sürdürmesi için Gülen ve Türkiye’deki örgütlenme bağlantısının olmaması şartı koymuş.

ŞÜPHELERİ ÜZERİNE TOPLADI

Paralel yapı dünyanın her yerinde olduğu gibi Kanada’da da oldukça aktif bir örgütlenmeye gitmiş. Bu örgütlenme Kanada hükümetinin şüphesini çekmiş. Wikileaks’e kadar giren paralel yapının Kanada bağlantılarındaki en dikkat çekici nokta ise Göçmenlik Ofisi’nin yazdığı raporun ardından açıkça Gülen’in, Kanada’ya gidiş planının tam bir çıkmaza girmiş olması.

PARALELE OLUMLU BAKMIYORLAR

Gülen’le bağlantılı kuruluşların faaliyetlerine izin için hazırladığı rapor bu ülkede paralel yapıya nasıl bakıldığını tüm açıklığıyla ortaya koyar nitelikte. Rapor, paralel yapıya ait olan Kanada Türk İslam Derneği’nin kuruluş beyannamesinin hukuka uygun olup olmadığının denetlenmesi sonucunda hazırlandı.

Face’te itiraf gibi paylaşımlar

Paralel yapının Kanada’daki adamlarından birisi olan ve Kanada’nın Wilfred Laurier Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Faruk Arslan şahsi internet sitesinde Kanada’daki paralel organizasyonun iç yüzünü ortaya döküyor.14 yaşından beri paralel yapının içinde olduğunu yazan Faruk Arslan, Kanada’da, ABD’deki gibi devletin destek vermemesi dolayısıyla paralel yapının özel okullar açamadığını dile getiriyor.

Gülen savunma vermiş

Dernek, Fethullah Gülen’le bağlantısı olmadığını iddia etse de Göçmenlik Bürosu araştırmaları Gülen’den alınan bu yöndeki savunmanın inandırıcı olmadığını ve Göçmenlik Ofisi’ne sunulan bir belgede derneğe katılanların Türkiye’de paralel yapı içerisinde yer alıp almadıklarının kontrol edildiğinde ‘Hizmet’ adı altında bir örgütlenmenin üyesi olduklarının ortaya çıktığı ifade ediliyor. Gülen, Göçmenlik Ofisi’ne verdiği savunmada Kanada’daki derneğin Türkiye ile bağlantısı olmadığını ifade ederken diğer yandan da ‘Türkiye’de kardeş dernekler, Zaman gazetesi ve Yamanlar ile Fatih Koleji’ni ortak kurumlar gibi lanse ediyor.

Provokatif yayınlar yapıyorlar

Paralel yapının Kanada’daki resmi Facebook sayfası olan ‘Gulen Movement Canada’ da ise yine AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki provokatif paylaşımlar dikkat çekiyor. (Akşam)

MEDYAGUNDEM

kanada

Kanada’da camiye silahlı saldırı

Kanada’nın Quebec City kentindeki bir camiye yatsı namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi hayatını …

gulen13

Lağım faresi gibi kaçıyorlar Fetocu o. çocukları!

Trump’ın ABD başkanlığına saatler kala teröristbaşının da kaçma hazırlıkları yaptığı belirtildi. ABD’de başkan adaylarından Trump, …

kanada

FETÖ’nün ortağı PKK Türk camisine saldırdı

Kanada’nın Montreal kentindeki bir Türk camisinin girişi ve duvarlarına, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir