Anasayfa / GENEL / Gülenci haramiler kara propagandada akıl sınırlarını da aştılar!
harami

Gülenci haramiler kara propagandada akıl sınırlarını da aştılar!

Zaman Gazetesi, Fitch’in bankacılık sektörünün Bank Asya’dan etkilenmediği ve iyi durumda olduğunu duyurmasının üzerinden 2 gün geçmeden ilginç bir habere imza attı. Uzmanlar yapılan habere “Dolardaki yükselişi bile Bank Asya’ya bağlamak kara propagandadan başka bir şey değil” sözleriyle tepki gösterdi.


17 Aralık sonrası müşteri ve mevduat çıkışıyla zor günler geçiren ve ortaklarını gizlediği için yönetimi TMSF’ye geçen Bank Asya için paralel yapı, kara propagandaya başladı. Küresel gelişmeler göz ardı edilip, ekonomideki tüm olumsuz gelişmeleri Bank Asya’nın yönetiminin değişimine bağlandı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) kararlarının yansımasını da görmezden gelen paralel yapı kendisine yakın piyasa uzmanlarını bile güldürdü. Zaman Gazetesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in bankacılık sektörünün Bank Asya’ya ilişkin gelişmelerden etkilenmediği ve iyi durumda olduğunu duyurmasının üzerinden 2 gün geçmeden “Bank Asya işgalinin ekonomiye faturası ağır oldu” başlığını attı.

İlgi artarak sürüyor

BDDK yetkililerinin verdiği bilgiye göre iddiaların aksine Türk finans piyasalarına ilgi artarak devam ediyor. Mart 2014’te Bank Mellat faaliyet genişlemesine giderken, İranlı diğer iki finans kuruluş Bank Tejerat ve Pasargad Bank’ın da ilgisi sürüyor. Abu Dabi İslamic Bank ile Bank of China’nın yanı sıra Japon finans devi Nomura Bank da Türkiye pazarı ile yakından ilgileniyor. Türk finans sistemine ilginin bir diğer göstergesi ise Garanti Bankası’nda yapılan satış oldu. Doğuş Grubu, Garanti Bankası’ndaki payının yüzde 14.89’unu 2 milyar Euro’ya İspanyol ortağı BBVA’ya satmak için geçen yıl kasımda anlaşmaya vardı.

Doğuş’un payı yüzde 10 civarına inerken, BBVA hisseleri ise yüzde 40’a yaklaştı. Yönetim kurulunda ‘aslan payı’ İspanyollar’ın oldu. Türk finans piyasasında son bir yıldaki olumlu haberleri görmezden gelen paralel yapı cımbızlama taktiği ile kara propaganda yapılıyor. Dünya genelinde doların FED’in faiz artırım beklentisiyle yükselme trendinde olduğuna dikkat çeken üst düzey bir bankacı “Tutup da dolardaki yükselişi bile Bank Asya’ya bağlamak kara propagandadan başka bir şey değil. Eminim yazdıklarına kendileri bile inanmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

2013 yılında 180.6 milyon lira kâr elde Bank Asya, 2014 yılında 876.9 milyon liralık rekor zarar açıklamıştı. Bank Asya’nın 2014 bilançosuna göre bankanın batıkları 925 milyon, takipteki kredileri de 1.8 milyara ulaşırken, 3 yöneticiye 8.7 milyon tazminat ödendiği de ortaya çıkmıştı.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

kemal-feto1

KK’nın FETÖ aşkına bakın!

FETÖ’nün en önemli yayın organlarının başında gelen Zaman ve Bugün’e kayyum atanması üzerine CHP Genel …

feto-medya

FETÖ’nün terörist yazarlarına müebbet

Zaman yazarları hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü …

zaman1

FETÖ’nün ilk darbe mesajı

Zaman gazetesi iddianamesinde darbe mesajının FETÖ tabanına 2013’te Gezici ve polisin bir arada gösterildiği afişle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir