Anasayfa / GENEL / Gülen örgütünün rezil fişleme kayıtları
fisleme1

Gülen örgütünün rezil fişleme kayıtları

Iğdır Adliyesi’nde görevli paralel yapı mensubu katibin hakim ve savcılar dahil tüm personeli tek tek fişlediği ortaya çıktı. Adliyede çalışanların siyasi görüşü, dini inancı ve tüm kişisel bilgilerini numaralandırarak not eden adliye katibi Adem G.’nin, yaptığı fişlemeleri cemaat abilerine gönderdiği öğrenildi.

Paralel yapının Iğdır ve Ağrı’da katipler üzerinden hakim ve savcıları fişlediği ortaya çıktı. Bir ihbar mektubuyla ortaya çıkan skandal üzerine Iğdır Emniyet Müdürlüğü, Iğdır Adliyesi’nde çalışan eski katip Adem G.’yi gözaltına aldı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Iğdır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar mektubuyla adliyelerde çalışan hakim ve savcılar hakkında el yazısıyla hazırlanmış raporları ele geçirdi. Bunun üzerine adliyede çalışanlarını incelemeye alan emniyet ekipler, Iğdır Adliyesi’nde bir süre katip olarak çalıştıktan sonra başka bir kuruma geçen Adem G.’yi takibe aldı. İncelemede 2011 yılında Iğdır Adliyesi’nde katip olarak göreve başlayan Adem G., tüm adliye çalışanlarını yakın takibe aldığı belirlendi. Yaklaşık 2 yıl burada görev yapan Adem G., 2012 yılının altıncı ayından itibaren hakim ve savcılar dahil tüm personel ile ilgili bilgileri not etti.

BELGELER ‘ABİ’DE BİRLEŞİYOR

Iğdır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, takibin ardından düzenledikleri operasyonla Adem G.’yi gözaltına aldı. Katibin el yazısı örneğini alan polisler, raporlarla örneğin aynı kişi tarafından yazılıp yazılmadığını öğrenebilmek için belgeleri kriminal laboratuvara gönderdi. Yapılan inceleme neticesinde, raporlardaki el yazısının Adem G.’ye ait olduğu tespit edildi. Kriminal raporun gelmesi ve savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Iğdır Cezaevi’ne gönderildi. Öte yandan Adem G.’nin notları cemaat abilerine verdiği de öğrenildi. Iğdır ve Ağrı’da yapılan bu fişlemelerin Ağrı’da bir cemaat abisinde birleştiği tespit edildi.

MÜDÜRÜ DE TAKİP ETMİŞ

Ağrı’da da bir katibin infaz koruma memurlarına yönelik fişleme yaptığı belirlendi. Belgelerdeki ifadelere göre özellikle cemaat aleyhtarı olanlar takibe alındı. Ağrı Adliyesi’nde fişlemeleri yapan katibin yazdığı belgelerde, 6 infaz korumanın cemaat düşmanlığı yaptığını da belirtti. İnfaz koruma memurlarının isimlerinin yanına, ‘namaz kılar-kılmaz, oruç tutar-tutmaz, menfaatçidir-menfaatçi değildir’ şeklinde notlar alan katibin cezaevi 2. müdürünü takip ettiği, nerde, kiminle de buluştuğunu da günlüğüne eklediği öğrenildi. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı fişlemelerle ilgili soruşturma başlattı.

İHBAR MEKTUBUYLA ORTAYA ÇIKTI

Fişlemeler Adana’dan gönderilen bir ihbar mektubuyla ortaya çıktı. Mektubu gönderenin Ağrı’da bir esnaf olduğu belirlendi. Esnafın, 17 Aralık darbe girişiminden önce cemaatin sohbetlerine katıldığı ve evlerde yapılan toplantılarda unutulan adliye personellerine ait belgeleri alarak emniyete gönderdiği öğrenildi. Yapılan ihbar üzerine harekete geçen Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Kodlar inanca göre

Bilgi notları üzerinde detaylı inceleme yapan emniyet ekipleri, tüm adliye personelini içeren bir listeye ulaştı. Her bir personele dini inancı, siyasi görüşü ve cemaate yakınlığı konusunda birer rakam verildiği ve sayılarla kodlandığı tespit edildi. Kodlamaların ise 2’den 7’ye kadar yapıldığı öğrenildi.

KURUM SİCİLLERİ ELE VERDİ

Katiplerin fişlemeleri yaparken kullandığı A4 kağıtlarının sol üst köşesine kurum sicillerini yazdığı belirlendi. Ancak katiplerin kurum sicillerinin başına 5 eklediği öğrenildi. Cemaat abileri böylece fişlemeleri yapan katipleri A4 üzerinde yazan kurum sicillerinden takip etti.

Bu hakimin odası sigara kokuyor

Adem G.’nin hazırladığı bilgi notuna adliye çalışanları ile ilgili her türlü detayı yazdığı öğrenildi. Katibin A4 kağıtlara yazdığı notlarda, hakim-savcının siyasi görüşü, inançları, özel yaşantıları, hakim ve savcıların kaçta işe geldiği, kaçta işten çıktığı gibi konularda bilgiler yer alıyor. Notlarda, bir bayan hakimin genellikle eşinin odasında oturduğu, bazı hakimlerin odasının sigara koktuğu, bazı hakimlerin oruç tutmadığı, iki hakim arasında yaşanan tartışma, hatta hakimlerin aldığı kararlar gibi ayrıntılara dahi yer verilmiş.

‘ATATÜRK’Ü SEVİYOR MUSUN?’ SORUSU

Ayrıca, Adem G.’nin bir hakim için de ‘Odasında NT poşeti görünüyor ancak şu an itibariyle renk vermiyor’ ifadesini kullandığı tespit edildi. Adem G.’nin katiplerin siyasi görüşlerini belirlemek için farklı yöntemler kullandığı belirlendi. Notlarda ‘Atatürk’ü seviyor musun?’ diye soran bir katibin cevabını zabıt şeklinde yazdığı da öğrenildi.

CEMAATTEN AYRILANA CEZA VERDİLER

Adem G., Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ile ilgili de notlar tuttuğu öğrenildi. Adem G. Ağır Ceza Reisinin katip olduktan sonra cemaatten ayrılan bir katibe verilen cezayı da not etti. Buna göre, Ağır Ceza Reisi ayrıldığını öğrendiği katibi Aralık Adliyesi’ne gönderdiği, bayram sonra izin istedi ancak vermediği, katibi bu şekilde cezalandırdığı öğrenildi.

El yazısını kriminal belirledi

Şüpheli Adem G.’nin el yazısı örneğini alan polisler, raporlarla örneğin aynı kişi tarafından yazılıp yazılmadığını öğrenebilmek için belgeleri kriminal laboratuvara gönderdi.Burada yapılan inceleme neticesinde, raporlardaki el yazısının Adem G’ye ait olduğu kesin olarak tespit edildi. Bilgi notlarında yapılan incelemede ise her hakim ve savcı için ayrı ayrı notlar hazırlandığı belirlendi. Notlarda ise hakim veya savcının siyasi görüşü, inançları, özel yaşantıları ve cemaate yakın olup olmadığı gibi konularında bilgilerin yer aldığı öğrenildi.

Çalışanlar iddiaları doğruladı

17 Aralık öncesinde cemaat evlerine sohbete giden, ancak yaşanan olaylardan sonra cemaat ile bağını koparan ve belgelerde ismi geçen başka bir katibin de Iğdır ve Ağrı’daki katiplerin yaptığı fişlemeleri doğruladı. (YENİ ŞAFAK)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

feto-clinton

Clinton ile FETÖ’nün bağlantısı

ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkan seçimlerinde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyaları boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir